Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 10.2.2004 do 24.2.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.2.2004
Ing. Zdeněk Žabička, Žabička TZB, spol. s r.o.

Při stavbě domu si z nějakého důvodu stavebník nechá namluvit, že zastřešující projektant umí všechny profese tak kvalitně, že specialisty vlastně nepotřebuje. Z této představy se v Čechách vyklubal nový tvor - "kanalizační architekt". Je to architekt nebo projektant stavební části, který řeší v dokumentaci všechno sám - umisťuje studny, osazuje žumpy, klidně kreslí i kanalizaci podle toho, jak se to naučil za dvě tři hodiny nenáviděného předmětu na fakultě.

22.2.2004
Rudolf Pospíšil, majitel firmy

Dnešní komentář vyjadřuje názor autora na poměrně citlivé téma, jakým je vydělávání peněz "na dlaň" bez odvodu daní. Otázkou pro diskuzi je, nakolik je tento jev rozšířený a nakolik škodlivý pro celý obor TZB.

20.2.2004
prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Ve všech oborech technických zařízení budov dnes probíhá kvalitativní vývoj v navrhování i provádění. Všechny profese TZB sledují a spoluvytvářejí optimální vnitřní životní prostředí (interní mikroklima) pro uživatele bytových a občanských budov. Také v exteriéru se výrazně uplatňuje optimální řešení TZB (např. snížení zakouřenosti našich vesnic a čištění odpadních vod).

20.2.2004
Energy Centre České Budějovice

Veletrh úspor energií ve Welsu v Horním Rakousku je již tradiční evropské představení novinek a setkání odborníků i zájemců z řad veřejnosti o oblast úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů. Sdružení Energy Centre České Budějovice vyhlašuje soutěž o vstupenky a jízdenky na tuto akci.

19.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší

V seriálu několika článků autor uvádí své vlastní zkušenosti se stavbou energeticky úsporného rodinného domu. Všechny články budou zaměřeny především na praktické poznatky a ukázky skutečných řešení, která lze při stavbě použít. První díl popisuje obecně koncepci domu a prostorové rozmístění vnitřních místností.

18.2.2004
REHAU, s.r.o., Ing. Luděk Pilát

Společnosti REHAU se podařilo realizovat v loňském roce dvě velmi zajímavé aplikace velkoplošného vytápění. Protože se opravdu jedná o ne zcela běžné stavby, pokládáme za vhodné vás s nimi blíže seznámit.

17.2.2004
Michal Kabrhel

Elektrický ohřev vody je dnes asi nejpoužívanějším způsobem ohřevu teplé užitkové vody. Je vhodný i pro použití v energeticky úsporných domech, zvláště pak samozřejmě v těch případech, kdy je použito elektrické vytápění.

17.2.2004
Fakulta stavební ČVUT v Praze, Doc. Ing. Karel Kabele, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

V rámci harmonizace výuky a přechodu na strukturované studium při vstupu do EU připravila Fakulta stavební ČVUT v Praze nový třísemestrální magisterský studijní program a obor Budovy a prostředí. Studijní program a obor Budovy a prostředí navazuje na dlouholetou tradici výuky navrhování budov v oborech Technická zařízení budov a Stavební fyzika na Stavební fakultě ČVUT v Praze.

15.2.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Na takto položenou otázku si asi málokdo dokáže odpovědět. Při hledání odpovědi se nám totiž hned vybavují další otázky. Potřebujeme vůbec státní energetickou koncepci (SEK)? V čem by se měla lišit od těch předchozích "socialistických" nebo od poslední koncepce zpracované Ministerstvem průmyslu a obchodu za ministra Grégra a přijaté vládou v roce 2000? Měla by být koncepce závazným, právně vynutitelným dokumentem, nebo jen seznamem představ a zbožných přání autorů?

14.2.2004
RNDr. Jana Plamínková

To bylo hlavní motto demonstrace svolané řadou ekologických organizací, která se uskutečnila 28. ledna před Úřadem vlády v Praze na Klárově. Občané protestovali proti aktualizaci Státní energetické politiky v podobě navržené ministerstvem průmyslu a obchodu, především proti plánované výstavbě další jaderné elektrárny, zrušení územních ekologických limitů těžby v Podkrušnohoří a proti plánům na výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

13.2.2004
ECENA spol. s r.o., Ing. Oldřich Janeček

Sortiment zařízení dodávaného firmou Ecena zahrnuje elektrostatické filtrační a odsávací jednotky TRION pro průmyslové aplikace, byty, společenská a gastronomická zařízení. Postupně byl sortiment filtračních jednotek rozšířen o zařízení s mechanickými a sorpčními filtry a doplněn o zařízení pro odvlhčování, zvlhčování, chlazení a ohřev vzduchu.

13.2.2004
Miloslav Hrdý

Problematika vlhkosti stavebních konstrukcí a napadení plísněmi není rozhodně problém jen starých staveb, ale velmi často se objevuje i u moderních, dobře izolovaných, ale špatně větraných domů.

12.2.2004
KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Spotřeba vody a její cena neustále roste. V této situaci je vhodné zamyslet se nad ekonomickou i ekologickou stránkou faktu, že velkou část spotřebované pitné vody vypouštíme do kanalizace. Ale jako každé řešení technického problému má i využívání děšťové vody svá pravidla.

12.2.2004
Ing. Miroslav Vinkler

Pod tímto názvem se konalo 9. - 10.2.2004 již čtvrté setkání zájemců o využívání biomasy, a to nejen ze Slovenska. Setkání pravidelně organizuje Energetické centrum Bratislava, letos proběhlo v hotelu DANUBE v Bratislavě a konalo se ve spolupráci s bratislavskou kanceláří Rozvojového programu OSN zastoupeného p. Rastislavem Vrbenským a ústředními orgány vlády SR.

11.2.2004
Ing. Karel Plotěný, Asociace čistírenských expertů České republiky (AČE) - pracovní skupina ČAO

Cílem metodiky, která vychází z požadavků evropské legislativy je poskytnutí informací a návodů postupů, které povedou ke zkvalitnění práce vodohospodářských orgánů a zprostředkovaně i projektantů, dodavatelů a výrobců. Základním cílem je ale ochrana spotřebitele a ochrana životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků. Obsahem metodiky je zařízení pro odlučování lehkých kapalin (např. oleje a motorového benzínu), tj. kapalin s hustotou do 0,95 g/cm3, z odpadních vod pomocí gravitace, shlukování a sorpce. Přičemž tyto odpadní vody jsou odváděny veřejnou kanalizací na čistírnu odpadních vod.

11.2.2004

Kurz je určen zejména projektantům, pracovníkům činným ve výstavbě a provozovatelům otopných soustav. Je připravován jako součást celoživotního vzdělávání pracovníků v oboru vytápění, kteří mají již určité technické znalosti a chtějí být průřezově informováni o problematice vytápění.

10.2.2004
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Autor na příkladu běžného rodinného domu shrnuje a zobecňuje nejdůležitější zásady návrhu a získané zkušenosti z realizovaných solárních soustav. Přidává i taková doporučení jako např. jak vybírat dodavatele nebo jak dlouhá by měla být záruční doba pro celou solární soustavu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama