Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Údržba budov
Archiv článků od 14.5.2012 do 27.11.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Sapa Building System
27.11.2012
Sapa Building System s.r.o. , Dana Petrová

Sapa Building System působí na stavebním trhu s rezidenčními i nebytovými, novými i renovovanými budovami. Portfolio společnosti Sapa Building System zahrnuje okna, dveře, fasádní systémy, kování, stínící techniku, prosklené střechy, zimní zahrady a BIPV. Dále pak speciální řešení pro požáru odolné, výbuchu odolné a neprůstřelné konstrukce.

22.11.2012
Ing. Roman Šubrt

Při koupi nemovistosti hraje dojem větší roli než si kupující připouští. Lze předpokládat, že průkaz energetické náročnosti ovlivní i dojem z prodávané nemovitosti. Cena průkazu zpracovávaného v kanceláři podle dodaných podkladů je minimálně 6 000 Kč. U bytových domů s více jak 12 byty lze cenu odhadnout na 2 000 Kč/byt.

19.11.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Dešťová voda je využita pro oplách střechy, pak společně s dešťovou vodou z tribun a hřiště je akumulována v příkopu z bývalé infrastruktury a používána pro zavlažování hřiště a pro splachování. Údržba hřiště vyžaduje až 100 000 l vody/den a Jihoafrická republika je zemí s nedostatkem vody.

Konference energetická náročnost budov 2013
12.11.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference, kterou pořádal portál TZB-info 8. 11. 2012 v Praze, proběhla za mimořádného zájmu odborné veřejnosti. Novela Vyhlášky č. 148/2007 Sb. bude s největší pravděpodobností do konce roku 2012 s účinností od 1. 4. 2013. Od ledna do dubna se tedy bude postupovat podle novely zákona č. 318/2012 Sb. a zároveň dle původní vyhlášky č. 148/2007 Sb.

5.11.2012
Ing. Lenka Strigáčová, Stavebná fakulta STU Bratislava, Doc. Ing. Viera Somorová, PhD., Katedra technológie stavieb Stavebná fakulta STU BA

Inteligentná budova je navrhnutá a realizovaná na základe vhodného výberu modulov kvality prostredia tak, aby vyhovovala požiadavkám užívateľov, pričom vhodné vybavenie budovy sa volí tak, aby sa dosiahla dlhodobá hodnota budovy.

Šetři - nástupce Zelená úsporám
2.11.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Mělo by jít opět o přímé dotace podporující komplexní opatření na snížení energetické náročnosti a na výstavbu pasivních domů a domů s téměř nulovou spotřebou energie. Program bude určen na budovy pro bydlení a na budovy občanské vybavenosti. Financován bude z aukcí emisních povolenek. Podrobnosti uvnitř článku.

17.9.2012
Ing. Dušan Slobodník, ENBRA Slovakia s.r.o.

I navzdory skutečnosti, že vyregulování soustav teplé vody je povinnost ze zákona, na rozdíl od vyregulování soustav ÚT, které byly ve velkém již realizovány, soustavy teplé vody jsou vyregulované sporadicky.

15.8.2012
Ing. Lenka Strigáčová, Stavebná fakulta STU Bratislava

Základním bodem je definování, co je inteligentní budova. Jak se její inteligence projevuje. Dá se dosáhnout i jiným způsobem, než investováním „vekých peněz“ do techniky? Jak se liší definice inteligentní budovy v USA, Evropě, Singapuru, Číně, Japonsku a Honkongu?

30.7.2012
J.V.Ráž, DiS.

Běžně praktikované jednoduché statistické zpracování spotřeb tepla vykazuje rozdíly naměřených hodnot, ale nikoliv úspory tepelné energie, kvůli kterým se budovy zateplují a otopné soustavy upravují. Rozdíly naměřených hodnot při různých vnitřních teplotách objektů nemají pro spotřebitele tepla žádný praktický význam, protože nevypovídají o skutečných úsporách tepla a neumožňují mu režim vytápění upravit ani změnou chování lidí v bytech, ani jinými prostředky. Spotřebitelům tepla chybí informace o vztazích mezi průměrnou vnitřní teplotou objektů při měření spotřeby tepla, o vlivu působících tepelných zisků a možných úsporách tepla při dodržení legislativou stanovené průměrné vnitřní teplotě objektu.

25.7.2012
CIKO s.r.o.

Při výběru komínového systému řeší většina stavebníků nejen technické parametry, ale také finální vzhled a funkčnost nadstřešní části komínu, tzv. komínové hlavy. Této problematiky si je vědom i výrobce komínových systémů CIKO, proto v posledních letech neustále rozšiřuje sortiment možností a barevných provedení komínových hlav, stříšek a ukončení.

Inoutic Deceuninck vchodové dveře
25.7.2012
Deceuninck, spol. s r.o.

Vchodové dveře nejsou jen tak ledajakým stavebním prvkem. Jsou bránou do našeho soukromí, obrazem vkusu svého majitele a výrazným estetickým objektem, který určuje vnější vzhled domu. Začíná i končí jimi každá návštěva našeho domova. Kromě estetických kvalit jsou však na vstupní dveře kladeny i vysoké funkční nároky. Musí zvládnout rozdílné teploty na vnější i vnitřní straně křídla, mít vynikající tepelné a zvukové izolační vlastnosti, vysokou třídu bezpečnosti a požární odolnost.

24.7.2012
Českomoravský beton, a.s.

Pro moderní architektonické řešení podlahy v interiérech rozšířil letos Českomoravský beton typovou řadu litého cementového potěru o CEMFLOW®Look, který je ideálním východiskem pro barevné řešení podlahy v interiéru. Po aplikaci potěru a vyzrání se podlaha obrousí až na viditelné zrno a po zahlazení případných pórů se napustí transparentním bezbarvým krystalizačním přípravkem pro vytvrzení povrchu.

23.7.2012
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D.,, VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Šikmé a strmé střechy jsou na budovách prováděny po několik staletí. Ještě do nedávné doby měly tyto střechy pouze jediný účel – chránit budovu před srážkovou vodou, sněhem či dalšími klimatickými vlivy. Podívejme se podrobněji na současnou problematiku nadměrné vlhkosti u střešních plášťů šikmých a strmých střech a ukažme si i pomocí obrázků některé konkrétní příklady.

20.7.2012
MEA Water Management s.r.o.

15 let se firma RONN zabývá nerezovým odvodněním v potravinářských, chemických a dalších provozech. Nerezové vany, žlaby a vpusti jsou vždy individuálně uzpůsobeny pro jednotlivé aplikace. Podle bohatých zkušeností se navrhují jiná řešení pro žlaby v pivovarech a jiná pro velkokuchyně.

25.6.2012
Ing. Karel Mayer, Ing. Martin Pexa, Ph.D.

Systém údržby založený na principech TPM (total productive maintenance) je závislý na jednotlivých fázích údržby. Základním úkolem dobře nastaveného systému TPM je maximální eliminace neplánovaných odstávek zařízení způsobených nejen různými logistickými nebo technologickými prostoji, ale především prostoji způsobenými neplánovanou údržbou.

PointPark Properties preferuje ekologivká řešení v logistických parcích
16.6.2012
PointPark Properties s.r.o.,

Střechy logistických hal v parcích PointPark Prague D1 a PointPark Prague D8 o celkové ploše 180 000 m2 jsme pokryli solárními panely schopnými vyprodukovat až 8,5 MW elektrické energie. Rozlehlé střechy jsou pro fotovoltaické elektrárny velmi vhodné a jsou mnohem ekologičtějším řešením než solární panely na zelené louce.

24.5.2012
Ing. Jan Blažíček

Po dvou letech se opět v nádherných prostorách Národního domu KDŽ na Vinohradech sešli odborníci v oboru klimatizace a větrání. Pořadatel – odborná sekce OS01 Klimatizace a větrání při Společnosti pro techniku prostředí – připravil program, který odpovídá mottu letošní konference: „Kvalitní prostředí s minimálními energetickými nároky“.

parní kotle
19.5.2012
VIESSMANN, spol. s r.o.

V roce 2010 byla Thomayerova nemocnice poprvé napojena na nově zrekonstruovanou kotelnu, která po velmi dlouhých letech přinesla areálu významné úspory energie. Projekt sofistikovaného systému srazil stále rostoucí a neúměrné náklady na teplo o necelých deset milionů korun ročně.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama