Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Rozhovory, komentáře
Archiv článků od 29.8.2014 do 28.10.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Připravovaná novela energetického zákona se pro své „revoluční změny“ stává častým předmětem diskuzí. Hovoří se o změnách ve vedení Energetického regulačního úřadu, o větší svobodě distributorů při tvorbě cen za distribuci. Jak je to ale s právy spotřebitelů?

27.10.2014
Denisa Markovičová, redakce, Petr Brynda, design manager YIT Stavo s.r.o.

V rámci projektu PROFICIENT Evropské unie, který se zaměřuje na nové procesy a business modely v projektování, výstavbě a provozu nízkoenergetických budov pro bydlení se v září konala exkurze v objektu KOTI Hyacint. Hlavním bodem prohlídky byla energeticky pasivní budova F, která jako vůbec první bytový dům v ČR získala osvědčení „Certifikovaný projekt pasivního domu“.

25.10.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Česko je poprvé nad průměrem EU ve výdajích na výzkum. Na vysokých školách se věda a výzkum (VaV) orientuje nejvíce na technické vědy. Z jedné spolupráce vzniklo i upřesnění TNI pro elektricky vytápěné budovy. Přečtěte si komentář ke spolupráci ohledně hodnocení elektrického vytápění.

21.10.2014
Ing. Petr Holyszewski, ENBRA, a.s.

Jako dodavatelé měřičů tepla (absolutních), tak i indikátorů pro rozdělování nákladů na vytápění otopnými tělesy, se v posledních období každodenně setkáváme s dotazy majitelů bytů na aplikaci § 7 odst. 4, zákona č. 406/2000 Sb. Dotazy majitelů nejčastěji směřují k problému, jak naplnit požadavek zákona tam, kde je to technicky velmi obtížné, nemožné nebo zjevně neekonomické.

21.10.2014
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Z připomínek Evropské komise k návrhu nového Operačního programu životní prostředí pro období 2014 - 2020 mimo jiné vyplývá, že Komisi se nelíbí plán výměny kotlů spalujících uhlí za nové rovněž uhelné kotle. MŽP chce o připomínkách s Bruselem dále jednat.

20.10.2014
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Nové pražské stavební předpisy mění kromě jiného i požadavky stavební světelné techniky. Zmírňují hygienické požadavky a podceňují význam slunečního záření a denního světla pro zdraví člověka. Změny hygienických požadavků nelze neprojednat se zdravotníky. Doufejme, že k takovému projednání a k uvedení předpisů do souladu se zásadami ochrany zdraví bude ještě příležitost.

19.10.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Konec měsíce září patří v Kulturním centru Novodvorská v Praze společnosti Betonconsult, která představuje nové trendy v oblasti realizace podlah, ukazuje návody a postupy, jak podlahy správně navrhovat a provádět. Nechybí ani příklady z praxe, poučení z chybných realizací a praktické rady.

19.10.2014
redakce

O zajímavostech k veletrhu jsme si povídali s Mgr. Michalem Drážďanským, jehož agentura MDL EXPO veletrh pořádá. Návštěvníky veletrh Aquatherm Nitra přivítá ve dnech 10.–13. února 2015.

18.10.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Strojírenský veletrh na brněnském výstavišti patří vždy mezi hlavní události roku. Ani tentokrát nezklamal. Spolu s vývojem technologií a s ohledem na požadavky evropské směrnice o energetické účinnosti se postupně stává hlavním spojovacím článkem technických oborů.

7.10.2014
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce, Ing. Petr Dusil, Domy Atrea

Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.

plyn
2.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Technologie P2G (Power to gas – plyn z elektřiny) se začíná objevovat stále ve více aplikacích. Tyto informace jsou dosti odlišné od zpráv z Česka, kde stále převládá téma dostavby Temelína. Je příjemné sledovat změny tohoto odvětví energetiky v zahraničí. Mimo popisované aplikace v Dánsku se objevují nové projekty na celém světě, např. v Jižní Koreji nebo ve Spojených státech.

1.10.2014
THERMONA, spol. s r.o., Milan Kubíček, Denisa Markovičová, redakce

Topná sezóna právě začíná a čtenáři určitě přivítají několik rad, jakým způsobem se připravit na zimu po stránce vytápění. Na otázky redakce odpovídá Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti Thermona, českého výrobce plynových a elektrických kotlů.

27.9.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Seminář s názvem Uplatnění tradičních tesařských spojů v soudobém stavebnictví nebyl jenom o stavbách, ale také o kvalitním řemesle a dovednostech, které se z našeho trhu pomalu vytrácejí. S návštěvníky veletrhu For Arch hovořili Ing. Martin Maršík a Ing. Karel Stýblo z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky (Cech KPT).

9.9.2014
BRILON a.s.

V současnosti zaznamenáváme zajímavý trend růstu zájmu o solární soustavy, které jsou propojitelné s tepelnými čerpadly. Většina instalačních firem, které odebírají naše zboží prostřednictvím odborných velkoobchodů, uvádí, že pro jejich zákazníky, kteří chtějí kvalitní otopné soustavy, dotace přestávají být základním rozhodujícím impulzem.

7.9.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Rada hlavního města Prahy schválila finální návrh znění Pražských stavebních předpisů (PSP) s platností od 1. října 2014. Návrh zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Komentář nám poskytl vedoucí týmu Pavel Hnilička a člen týmu Filip Tittl.

5.9.2014
Agentura IBRS, Ing. Jan Schindler, redakce

Agentura IBRS se zaměřila na analýzu úspor spojených se změnou dodavatele elektrické energie. Vyplývá z ní, že lidé nedokážou posoudit výhodnost změny dodavatele. Výsledkem této neznalosti je 71 % odběratelů, kteří změnou dodavatele elektřiny prodělali, a to průměrně 314 Kč. Přitom nejčastějším důvodem změny (pro 89 % respondentů) byla právě touha po nižší ceně elektřiny.

Experimentální dům v Brightonu
30.8.2014
Tereza Zelenková, Happy Materials, s.r.o.

Poslední letošní víkendový prázdninový výlet nás zavede do Brightonu. Experimentální dům je z 85 % postaven z odpadových materiálů, a to včetně starých plakátů, videokazet VHS a jednorázových zubních kartáčků. Cílem projektu je využít co největší množství recyklovaného materiálu a hledat co nejvhodnější produkty nebo technologie.

29.8.2014
C. I. C. Jan HŘEBEC s.r.o.

Je tomu už 7 let, co vzniklv Dobříši nový výrobní závod s rozsáhlým školicím zázemím. V této první etapě firma C.I.C. Jan Hřebec s.r.o. dodala kompletní vzduchotechniku o celkovém průtoku 425 000 m3/h. K dokončení technologického parku Doosan chybělo jediné, výstavba nového výzkumně-vývojového centra.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama