Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 12.12.2024 do 3.2.2025


zpět na aktuální články

3.2.2025
Ing. Martin Magura, PhD., Ing. Ján Brodniansky, PhD., Ing. Tomáš Klas, PhD.

Recenzovaný Opláštenie stavieb má nielen estetickú a architektonickú funkciu, ale tvorí aj veľmi dôležitú ochrannú obálku budovy, ktorá zabezpečuje kvalitu vnútorného prostredia. Opláštenie chráni interiér pred poveternostnými vplyvmi a zároveň musí spĺňať vysoké nároky na tepelnoizolačné vlastnosti. Dôležitým kritériom je aj pevnosť a bezpečnosť kotviaceho systému jednotlivých prvkov fasády k nosnej konštrukcii stavby. Ak tento systém nie je dostatočne pevný, môže dôjsť k roztváraniu spojov, čo naruší vodotesnosť a vzduchotesnosť a spôsobí postupnú degradáciu kvality a vlastností konštrukcie. Pri zlyhaní upevňovacieho systému môže v krajnom prípade dôjsť k vypadnutiu celého fasádneho elementu a ohrozeniu na životoch. Preto aj pevnosť tých najmenších súčastí je veľmi dôležitá. Príspevok sa zaoberá jednoduchými kotviacimi systémovými pracňami, ktoré sa zaháknu do oceľových profilov. Hlavnou problematikou je určenie mechanizmu porušenia a určenie hodnoty zaťaženia, pri ktorom prestane byť spoj funkčný a hrozí vyháknutie okenného profilu z kotviaceho elementu.

2.2.2025
Ing. Aleš Dittert, ČVUT v Praze, Fakulta architektury

Recenzovaný Co je zajímavého na mlatovém, kaleném a zpevněném povrchu z mechanicky zpevněného kameniva? Všechny tři vyjmenované druhy povrchů komunikací a zpevněných ploch mají stejný nebo velmi podobný konstrukční základ, kterým je drcené lomové kamenivo, popřípadě kopané kamenivo. Liší se technologickým postupem a skladbou vrstev, do kterého bylo v minulosti zapojeno hlavně ruční zpracování, které dnes nahradilo strojní zpracování. Jak ve výrobě kameniva, tak při pokládce a hutnění. Podívejme se na tuto trojici podrobněji.

27.1.2025
Ing. Ján Brodniansky, PhD., Ing. Silvia Martinkovičová

Recenzovaný Návrh lana ako súčasti nosnej konštrukcie závisí predovšetkým od ekonomickej voľby vhodného typu a konštrukcie lana, pričom sa berie do úvahy aj spôsob jeho namáhania. Po výbere vhodného typu je potrebné určiť priemer lana tak, aby sa dosiahla maximálna hospodárnosť pri súčasnom splnení požiadaviek medzných stavov. Ekonomický návrh je ovplyvnený cenou lán, ktorá môže byť viackrát vyššia ako cena bežného valcovaného materiálu. Kľúčovým dokumentom pri návrhu lanových prvkov je norma EN 1993-1-11, ktorá definuje skupiny ťahaných prvkov a stanovuje pravidlá pre technické požiadavky na prefabrikované ťahané prvky, z hľadiska ich bezpečnosti, funkčnosti a trvanlivosti.

20.1.2025
Ing. Ján Brodniansky, PhD., Ing. Silvia Martinkovičová

Recenzovaný Návrh lana ako súčasti nosnej konštrukcie závisí predovšetkým od ekonomickej voľby vhodného typu a konštrukcie lana, pričom sa berie do úvahy aj spôsob jeho namáhania. Po výbere vhodného typu je potrebné určiť priemer lana tak, aby sa dosiahla maximálna hospodárnosť pri súčasnom splnení požiadaviek medzných stavov. Ekonomický návrh je ovplyvnený cenou lán, ktorá môže byť viackrát vyššia ako cena bežného valcovaného materiálu. Kľúčovým dokumentom pri návrhu lanových prvkov je norma EN 1993-1-11, ktorá definuje skupiny ťahaných prvkov a stanovuje pravidlá pre technické požiadavky na prefabrikované ťahané prvky, z hľadiska ich bezpečnosti, funkčnosti a trvanlivosti.

17.1.2025
Ing. Alena Vargová, doc. Ing. Marián Vertaľ, PhD., Ing. Katarína Lavková Čakyová, PhD., Ing. Jaroslav Varga, CSc.

Recenzovaný Príspevok sa venuje špeciálnemu typu vegetačnej strechy, a to mokraďovej. Zameriava sa na jej skladbu, výhody, výskyt vo svete a prehľad výskumov, ktoré sa zaoberajú danou problematikou. Zároveň sú predstavené tri nové mokraďové prvky, ktoré vznikli na budove firmy v rámci vízie zelenej konverzie projektu greenIZOLA. Popísaná je realizácia mokraďových prvkov a ich údržba.

13.1.2025
Ing. Marek Konečný, Ing. Vojtěch Zavřel, Ph.D.

Recenzovaný Tento článek prezentuje simulační analýzu realizovanou na Ústavu techniky prostředí ČVUT v rámci tzv. společného cvičení organizovaného v rámci IEA EBC Annex 82. Cílem cvičení, kterého se zúčastnilo více než deset mezinárodních výzkumných týmů z různých odvětví, bylo na základě jednotného zadání ověřit a porovnat různé přístupy k dosažení energetické flexibility v budovách. Český tým založil svou studii na komplexní simulaci energetického chování budov včetně detailně propracovaného numerického modelu systému vytápění, přípravy teplé vody, chlazení a větrání. Na vytvořeném modelu byl studován potenciál pro poskytování energetické flexibility a odpovědnosti provozovatelů budov v kontextu chytrých energetických sítí.

6.1.2025
Bc. Kateřina Kráslová, Ing. Martin Benýšek, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zaměřuje na požáně bezpečnostní řešení skladů dle ČSN 73 0845. Pro porovnání jsou analyzovány požadavky, které stanovuje legislativa v Portugalsku a Kanadě, a dále požadavky, které stanovuje NFPA (The National Fire Protection Association). Jednotlivé přístupy jsou srovnány a jsou zmíněny nejvýznamnější rozdíly, především ve vztahu k současným trendům ve skladování. V neposlední řadě je představena softwarová pomůcka vytvořená v programovacím jazyce Python, která nese název „Skupina provozů skladů“. Tento nástroj slouží pro zařazení požárního úseku skladu do skupiny provozů skladů dle postupu stanoveného v příloze A ČSN 73 0845. Proces stanovení zjednodušuje a eliminuje případné chyby, které mohou do výpočtu vstoupit.

6.1.2025
Ing. Šimon Racek

Recenzovaný Mezi nejčastější téma debat ve veřejném prostoru patří bezesporu umělá inteligence (AI). Týká se to takřka všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. Firmy se připravují na její nástup, zkoumají, kde bude činnost AI přínosem a kde může být naopak obávaným hostem. V příspěvku představíme softwarový nástroj SDS2 s technologií umělé inteligence Narrow AI, který přináší zcela nový pohled na proces navrhování ocelových konstrukcí a přípojů.

30.12.2024
Ing. Róbert Šoltýs, PhD., prof. Ing. Michal Tomko, PhD., prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc.

Recenzovaný Konštrukcie náchylné na vibrácie predstavujú káblové mosty s dlhým rozpätím, strechy s dlhým rozpätím, membránové konštrukcie, stožiary, veže a samotné káble. Patri sem i strecha so závesným lankom analyzovaná v tejto práci. Prezentovany prístup modálnej analýzy presahuje postupy definované v existujúcich návrhových štandardov a umožňuje komplexnejšiu analýzu vrátane zmien v čas. Experimentálna dynamika štruktúr sa stáva modernou oblasťou s rastúcim záujmom.

23.12.2024
Ing. Petr Michal, IVT Tepelná čerpadla s.r.o.

Odborný I tepelné čerpadlo, má-li být dlouhodobě provozně spolehlivé a úsporné, vyžaduje pravidelný odborný servis, protože laik nedokáže identifikovat případné zhoršující se parametry. Jinak na potřebu servisu upozorní až neobvykle vysoký účet za elektřinu nebo zásadní porucha.

23.12.2024
Ing. Jakub Mareš, Ing. Yasmina Boutar, Ph.D., prof. Ing. Martina Eliášová, CSc.

Recenzovaný Tento článek se zabývá výsledky experimentálního výzkumu plně transparentních lepených spojů nosných skleněných konstrukcí. Práce byla zaměřena zejména na povrchové vlastnosti skla, ovlivňující únosnost spojů, jako jsou například povrchová energie, smáčivost, drsnost a rozebírá rozdíly mezi cínovou a vzdušnou stranou skleněných tabulí.
Zmíněné poznatky jsou podloženy výsledky zkoušek provedených na Fakultě stavební ČVUT mezi roky 2021 a 2023. Vyhodnoceny byly tahové a dynamické zkoušky vybraného lepidla LOCTITE® EA 9455 a následně i smykové zkoušky jednostřižných spojů sklo-sklo, se zaměřením na únosnost spoje při zvýšené teplotě.
V závěru článku je provedeno shrnutí získaných výsledků a naznačen jejich vliv na inženýrskou praxi.

17.12.2024
Vladimír Baletka, jednatel společnosti eFACILITY consulting s.r.o.

Recenzovaný Článek se zaměřuje na důležitost pravidelných kontrol a údržby ocelových konstrukcí menšího rozsahu, jako jsou střešní lávky, požární schodiště nebo zábradlí, z pohledu platných právních předpisů a technických norem. Upozorňuje na klíčové požadavky právních předpisů a norem, jako je ČSN 73 2604, a dalších legislativních opatření, která zajišťují bezpečnost a dlouhodobou spolehlivost těchto konstrukcí, a poskytuje praktické rady ohledně inspekčních postupů, frekvence kontrol a kvalifikace inspektorů. Text je užitečným průvodcem pro vlastníky objektů i odborníky z oblasti BOZP a facility managementu.

17.12.2024
Ing. Jakub Diviš, Ph.D., Ing. Martin Hataj, Ph.D., Ing. Pavla Novotná, Kamila Novotná, MBA, Ing. Jan Pešta, Ph.D.

Recenzovaný S cílem dosáhnout co největší míry opětovného použití výrobků a materiálů byl navržen modulární systém složený z prefabrikovaných dílů z překližky. V tomto článku je popsán potenciál pro opětovné použití nosných prvků tohoto systému, který může dosáhnout až 100 % hmotnosti materiálů tohoto konstrukčního systému.

16.12.2024
Ing. Jan Müller, Ph.D., Mgr. Martin Novotný, Ph.D.

Recenzovaný Historické hliněné stavby se vyznačují mnohými specifiky. Mezi hlavní patří složitá geometrie nosných konstrukcí a postupná degradace po opuštění objektu či zanedbání údržby. V případě renovace tyto objekty potřebují projektovou dokumentaci na vyšší úrovni, než jaká je běžně zpracovávaná obvyklými zaměřovacími metodami. Metody 3D laserového skenování při vhodném použití mohou zpřístupnit projektantům maximum prostorových informací o objektu. Vytvořené virtuální dvojče umožní zájemcům podívat se na detaily stavby, které jsou mnohem přesnější a přehlednější než standardní fotodokumentace či zaměření objektu klasickými metodami. Toto má velký přínos i v případě, pokud se nepodaří objekt zachovat ve fyzické podobě. Virtuální dvojče objektu umožňuje stavbu studovat i po zániku původního objektu, uchovat její geometrické charakteristiky a zpřístupnit ji široké veřejnosti.

15.12.2024
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Dřevo je běžnou součástí kulturních památek; je ovšem materiálem přírodním, a proto disponuje velkou mnohotvárností danou růstovými podmínkami, prostředím a dědičnými dispozicemi. Kvůli svému rostlinnému původu je dřevo trvale vystaveno degradačním procesům zejména biotické, ale i environmentální povahy, jež způsobují významné změny fyzikálních, mechanických a chemických vlastností. Jaké jsou nejčastější poruchy dřevěných konstrukcí, jak je rozdělit do kategorií podle vlivů zapříčiňujících jejich vznik a jak provádět údržbu dřeva?

12.12.2024
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Bárta

Recenzovaný Každá lokalita je specifická, a tak abychom našli nejvhodnější řešení, tak je obvykle nutné zvážit více variant. Přičemž cílem by mělo být najít variantu, která bude udržitelná – tj. nejlepší po stránce ekologické, ekonomické a sociální, odolná vůči možným rizikům a akceptovatelná obyvateli, a i dalšími stakeholdery. Ideální je se tak na objekt nebo celou lokalitu dívat jako na systém se vstupy (zdroji), procesy zahrnujícími úpravu a spotřebu a úpravu před výstupem a výstupy, a takto holisticky variantu posuzovat. Nově by součástí ekologického hodnocení vhodnosti měla být i uhlíková neutralita nebo schopnost adaptace na sucho.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama