Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 26.3.2007 do 23.4.2007


zpět na aktuální články

23.4.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Rozhodující vliv na proudění vzduchu, teplotní pole a tím i pole koncentrací škodlivin má přívodní výusť. Článek řeší problematiku hygienických požadavků, základní terminologie a způsob distribuce vzduchu. Je určen odborné veřejnosti.

23.4.2007
Ing. Zdeněk Petrů, KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Článek ukazuje výpočet návratnosti úsporných sprch v konkrétním krytém bazénu. Návratnost je cca 6 - 8 měsíců a k lokálním ekonomickým efektům je třeba zahrnout i snížení nákladů na údržbu, snížení tepelné zátěže podlah ve sprchách a snížení nároků na provoz vzduchotechnického zařízení.

23.4.2007
Ing. Jiří Vlček

Při zpracování obrazu dochází ve světě moderní techniky k rychlým změnám. Videorekordéry VHS střídají DVD přehrávače. Dochází k propojování video a audiotechniky s PC - vznikají multimédia. Digitalizace televizního přenosu je na této cestě posledním krokem. Ten je ovšem spojen s celou řadou problémů.

16.4.2007
Ing. Oldřich Pírek, ASIO NEW, spol. s r.o.

Před návrhem nádrží je třeba získat o navrhovaném zařízení všechny technické a technologické podmínky, které jsou nezbytné pro úspěšné provedení požadovaného konstrukce. Od návrhu, přes posouzení až po samotnou výrobu. V závěru článku je uveden příklad rozsahu nutných informací.

16.4.2007
Ing. David Tauchman

Závěrečný díl seriálu článků o využití biomasy v městech a obcích si klade za cíl nalézt zásady, které by neměly být opomenuty při volbě zda vůbec, případně jak biomasu využít, neboť investice do realizovaných projektů systémů CZT často dosahují mnohamilionových hodnot.

16.4.2007
Ing. Jiří Vlček

Signály řeči, hudby nebo obrazu mají jedno společné. Jedná se o signály spojité - analogové. Každý takový signál je vlastně směsí signálů sinusového průběhu. Jejich přechod do digitální podoby signálu popisuje následující článek.

9.4.2007
Jan Schwarzer, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Jedná se o druhé pokračování série článků zabývajících stanovením součinitelů místních odporů ve vzduchotechnice s využitím počítačové mechaniky tekutin (CFD). Předmětem textu je tvarovka S kus. Článek je určen odborníkům.

9.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Každý, kdo si pořídil bazén pro relaxaci a osvěžení, ví, že kromě chvílí radosti a odpočinku mohou nastat i chvilky perné. Zejména při opakujících se problémech s kvalitou vody se obsluha bazénu může řádně zapotit.

9.4.2007
Mgr. Blanka Vondrysová, Energy Centre České Budějovice

V hornorakouském Welsu se podobně jako v minulých letech i letos na přelomu února a března (28. 2. - 2. 3. 2007) konala mezinárodní konference Světové dny úspor energií (World Sustainable Energy Days 2007).

9.4.2007
Ing. Radek Procházka

Topologie sítě je jedním z charakteristických rysů silnoproudého rozvodu, jenž definuje vlastnosti a možnosti provozu této sítě. Následující článek se zabývá základními druhy elektrického silnoproudého rozvodu.

2.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Pro úpravu vody je rozhodující velikost vodní plochy, množství upravované vody, a to jak celkové, tak množství, které úpravnou vody aktuálně protéká. Dále návštěvnost, způsob a četnost aplikace chemických přípravků a důraz na nízké náklady.

2.4.2007
Ing. Jiří Vlček

Recenzovaný Čidlo snímání teploty musí být umístěno v přiměřené vzdálenosti od topení. Pokud by bylo příliš blízko, často by se topení zapínalo a vypínalo, soustava by měla snahu kmitat. Naopak při velké vzdálenosti dochází k hysterezi. Jek je to s teorií regulace teplot v budovách napoví následující článek.

26.3.2007
Ing. Petr Mastný, Ph.D., FEKT VUT v Brně, Ústav elektroenergetiky

Článek ukazuje možnosti využití tepelných čerpadel v kombinovaných systémech. Cílem této studie je posouzení zda je přínosná spolupráce tepelného čerpadla s aktivním solárním systémem. Tento článek popisuje základní ideu spolupráce těchto systémů a objasňuje postupy řešení.

26.3.2007
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Návrh klimatizačního zařízení pro místnost/prostor, kde je požadavek na celoroční konstantní teplotu a vlhkost, v prostoru nedochází k vývinu vlhkosti, pouze k vývinu tepla. Článek je určen odborné veřejnosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama