Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 22.12.2008 do 19.1.2009


zpět na aktuální články

19.1.2009
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D. - ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Parametr, který by se měl uplatňovat při posuzování energetického chování kotlů, je stupeň využití kotle. Pro dnešní konstrukce kotlů je naprosto nevyhovující hodnotit je podle termické účinnosti, která je navíc určována v laboratoři za přesně definovaných ideálních podmínek při jmenovitém výkonu zdroje, a tak neodráží chování zdroje tepla v průběhu otopného období.

19.1.2009
Ing. Jarmila Šťastná

Ze 30 restaurací v regionu Vysoké Mýto však separuje své bioodpady pouze třináct provozoven. Zbytek s odpadem nakládá nějakým jiným způsobem. Domnívám se, že buď odpad odchází přes kuchyňské drtiče do kanalizace, nebo zůstává součástí komunálního odpadu.

19.1.2009
Bronislav Bechník

Od začátku vývoje lidského druhu až do doby nedávné byly využívány výhradně obnovitelné zdroje energie, jiné ani nebyly k dispozici. Bude-li lidská civilizace na Zemi pokračovat, pravděpodobně se lidstvo opět dostane do stavu, kdy obnovitelné zdroje budou dominovat.

19.1.2009
Ing. Miroslav Štenko, LB Cemix a.s., LB Cemix a.s.

Lehké podkladní a výplňové podlahové materiály (dále též LPaVPM) jsou v tuzemsku obtížně klasifikovatelné, neboť doposud chybí pro tento druh stavebních hmot ať již národní nebo evropské normy. Příspěvěk charakterizuje lehké podkladní a výplňové podlahové materiály v kontextu jiných staviv, popisuje jejich materiálové složení a přináší jejich fyzikálně-technickou charakteristiku.

12.1.2009
z tiskových zpráv veletrhu Chillventa 2008

Nový vývoj se projevuje u tepelných čerpadel typu vzduch-voda, jejichž tržní šance se díky poměrně snadné instalaci nadále posuzují velmi pozitivně (zvlášť při modernizaci budov). Řeč je o tepelných čerpadlech, která mají díky invertoru mimořádně dobrou energetickou účinnost.

5.1.2009
Doc.Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Klasické vytápění s otopnými tělesy a podlahové vytápění pracuje za jiných hydraulických a teplotních podmínek, proto je třeba vhodně řešit zapojení a regulaci těchto kombinovaných soustav. Pokud bychom ponechali kombinovanou soustavu zapojenou na jeden regulovaný okruh, dostaneme se do provozních potíží.

5.1.2009
Dipl.-Ing.Ewald Preisegger, přeložil ing. J. Bílek

Toto implementační opatření Komise EU popisuje minimální požadavky na vzdělání a certifikaci osob, které instalují, udržují a opravují chladicí a klimatizační zařízení a tepelná čerpadla, a provozů, které takové práce nechávají provádět personálem, který je odpovídajícím způsobem vzdělán a certifikován.

5.1.2009
redakce

V roce 2009 jsou připravovány určité změny v koncepci oboru Obnovitelné zdroje a úspory energie. Články budou věnovány užšímu rozsahu vzájemně provázaných témat. Se změnou koncepce souvisí změna na pozici redaktora oboru. Novým redaktorem oboru bude od letošního roku Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

29.12.2008
Zbigniew Adamus - předseda legislativní komise SKČR

Článek je souhrnem z přednášky autora na odborné konferenci. Opakující se nedostatky odvodu spalin jsou neustálou hrozbou pro uživatele spotřebičů paliv. Nedostatky spalinových cest se přímo podílejí na kvalitě spalování a tím ovlivňují výsledky využití energie. Ale často také bezpečnost provozování spotřebičů.

29.12.2008
AGC Flat Glass Czech

Atraktivním a velice módním materiálem jsou lakovaná a matovaná skla Lacobel® a Matelac®. Jednoznačně největším trendem v použití těchto skel je obkládání stěn, tzv. wall cladding, které snadno nahradí běžné keramické obklady.

29.12.2008
Mgr. Hana Chmelová, Energy Centre České Budějovice

Energetický akční plán Horního Rakouska si např. klade za cíl zdvojnásobení podílu biomasy a solární energie nebo uspoření ročně 1% spotřeby energie v Horním Rakousku do roku 2010.

29.12.2008
Ing. Petra Kallerová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Článek přináší technickou zprávu o požární zkoušce na experimentálním objektu v Mokrsku. Zkouška tematicky navázala na deset velkých požárních zkoušek, které se konaly na skutečných budovách s ocelovou, betonovou a dřevěnou nosnou konstrukcí v Cardingtonu ve Velké Británii v letech 1998 až 2003. Při zkoušce byly využity i poznatky z kolapsu budov WTC v roce 2001.

22.12.2008
redakce

Budova Nordica Ostrava je podle výpočtu provedeného týmem prof. Kabele na katedře TZB stavební fakulty ČVUT v Praze pomocí NKN (národní kalkulační nástroj) o 30 % pod požadovanou hodnotou standardů, které jsou v ČR požadovány. Parametry pro certifikát Evropské komise Green Building, které budova splnila s rezervou, požadují minimálně 25 %.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama