Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 28.11.2011 do 2.1.2012


zpět na aktuální články

2.1.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Dušan Kadula, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Otázkou je stanovení specifické potřeby vody/obyvatele a stanovení koeficientů, které určují špičkovou potřebu vody (max./den a max./hod.), a tato může být značně rozdílná od průměrné potřeby. Max. hod. potřeba je naprosto klíčová hodnota, co se týče stanovení správné dimenze potrubí vodovodu.

2.1.2012
Ing. Jaroslav Šafránek, CSc.

Článek uvádí příklad hodnocení energetické náročnosti rodinného domu dle výpočtového postupu podle současné metodiky hodnocení energetické náročnosti budovy. Z příkladu vyplývá nereálnost dosažení pasivního standardu dalším zateplováním. Jako možnost přichází v úvahu pokrytí energetických požadavků na vytápění budov netradičními formami energií např. pomocí tepelných čerpadel spolu s fotovoltaickými systémy apod.

26.12.2011
Ing. Petr Morávek, CSc., ATREA

Článek se zabývá analýzou pasivních domů z hlediska vnitřního mikroklimatu. Zaměřuje se hlavně na vlhkost, zápach, aerosol nebo toxické hodnocení a vliv zdraví. Samostatná kapitola popisuje vnitřní vlhkosti při větrání nebo při vytápění pasivních budov.

19.12.2011
Ing. Aleš Bufka

V roce 2010 bylo na tuzemský trh dodáno přes 80 tisíc malých spalovacích zařízení na pevná paliva. Z toho bylo 24 tisíc krbových a kamnových vložek, 50 tisíc krbových kamen, necelých 5 tisíc kuchyňských sporáků a přes 1 tisíc kamen lázeňských. Zhruba 50 % těchto zařízení je z dovozu. Teplovodními výměníky je osazeno 15–20 % prodaných topidel.

WC a umyvadlo jako jeden zařizovací předmět
19.12.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Splachování WC představuje podstatnou část denní spotřeby vody, proto je jedním z hlavních cílů úsporných opatření. Dvojité splachování a stop tlačítka jsou dnes již známým a účinným řešením. Novinkou je spojení recyklace vody z umyvadla a splachování přímo v místě.

19.12.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Německé Ministerstvo pro hospodářství a technologie oznámilo záměr omezit rozvoj fotovoltaických elektráren v Německu na 1000 MWp ročně. Lze očekávat reakci Ministerstva pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost.

19.12.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Při hodnocení protipožární ochrany stavebních konstrukcí se projektanti často dostávají do situací, kdy mají pro sledovaný cíl vybrat nejvhodnější variantu. Úloha většinou nebývá jednoznačná a svádí k intuitivnímu řešení. Ve všech těchto případech lze použít rozhodování s použitím matematiky. Tento příspěvek ukazuje ve variantním řešení na možné způsoby hodnocení optimálního výběru protipožárních ochranných prostředků stavebních konstrukcí. Použité metody a principy řešení jsou doplněny praktickými příklady.

12.12.2011
J.V.Ráž, DiS.

Vyznat se v „úsporách tepla“ je náročné i pro odborníky, natož pak pro laiky. Když nebudeme objekt vytápět, dojde v něm k úsporám 100 %, nebo k žádným? Vyznat se v úsporách znamená pracovat s naměřenými spotřebami, s gradenovou metodou, s převodem hodnot na tzv. „normálový rok N“ a úspory tepla vykazovat z rozdílu hodnot „normálových roků“. Podívejte se s námi, jak takové hodnocení dopadne.

12.12.2011
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Olga Rubinová, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař

Článek navazuje na předcházející text: Modelování fyzikálních jevů 1 – odpar z vodní hladiny a zabývá se řešením a vyhodnocením fyzikálních jevů uplatňujících se při řízeném odvlhčování prostorů bazénových hal. Návrh vzduchotechnické jednotky je obdobou stávajících řešení využívaných v praxi doplněných o poznatky z matematického modelování různých stavů a nastavení těchto centrálních odvlhčovacích zařízení. V závěru je uvedeno procentuální hodnocení možných úspor při optimálním provozování těchto zařízení.

12.12.2011
Ing. Aleš Bufka

Článek přináší druhou část zprávy, která je výsledkem zpracování veškerých dostupných statistických zdrojů, které se týkají vývoje cen tuhých paliv pro domácnosti. Tato část je zaměřena na obchod s dřevěnými briketami a peletami.

12.12.2011
Ing. Michael Balík, CSc

Mezi nejstarší sanační opatření patří izolace pomocí vzduchových dutin. Nejúčinnějším řešením je vytvoření celoplošných dutin pod podlahami konstruovaných tak, aby byl zajištěn pohyb vzduchu. Tím dochází k difuzi vodní páry z konstrukcí a tím ke snižování vlhkosti. Tato opatření nemohou být prováděna samostatně, jsou vždy součástí kombinace sanačních zásahů. Příklad takového řešení je uveden na komplikovaném historickém objektu uprostřed Prahy – v paláci, který je situován v prudkém terénním zářezu pod Pražským hradem.

5.12.2011
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Recenzovaný Zavést systém využití šedých vod v budovách je vhodné nejen u budov nově vznikajících, ale také při rekonstrukci budov. Je však nutné spočítat si rentabilitu využití šedé vody v rámci konkrétní budovy.

5.12.2011
Ing. Aleš Bufka

Předkládaná zpráva je výsledkem zpracování veškerých dostupných statistických zdrojů, které se týkají vývoje cen tuhých paliv pro domácnosti. Sledovány jsou cenové ukazatele tříděných druhů uhlí a koksu, hnědouhelných, rašelinových a dřevěných briket, dřevěných a rostlinných pelet a palivového dřeva.

5.12.2011
Ing. Kateřina Sojková, Stavební fakulta, České vysoké učení technické v Praze

Energetická náročnost budovy je zásadně ovlivňována její obálkou. Prosklené i neprůsvitné části obvodového pláště ovlivňují obě strany tepelné bilance – tepelné zisky i ztráty. Záleží však na spoustě dalších faktorů, jaký konkrétně bude jejich vliv. Nelze tedy obecně a jednoznačně říci, jak jednotlivé prvky obvodového pláště navrhnout pro dosažení optimálního poměru zisků a ztrát. Příspěvek se zaměřuje na rodinné domy a sleduje, jak se pro různé varianty domů s různými parametry obvodového pláště mění vliv prosklení a stínění a jejich případné optimum z hlediska tepelné bilance v zimním a letním období.

28.11.2011
Ing. Karel Mayer, Ing. Martin Pexa, Ph.D., Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D., Ing. Libor Weinfurtner

Spolehlivá dodávka médií je závislá na provozuschopném výrobním zařízení, které je ovlivněno správně a včas prováděnou údržbou včetně kontroly provozních parametrů. Ke kontrole provozních parametrů lze využít vibrodiagnostiku, tribodiagnostiku, termodiagnostiku, metody nedestruktivní defektoskopie a další. V příspěvku je uvedena možnost stanovení pružného intervalu technické diagnostiky aplikované na vibrodiagnostiku čerpadel. Tímto způsobem lze docílit ekonomických úspor, proti údržbám prováděných v pevně plánovaných termínech.

28.11.2011
doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D., Ing. Zdeněk Tesař, Bc. Petr Blasinski

Článek se zabývá popisem a řešením fyzikálních jevů uplatňujících se při odparu z vodní hladiny. Aktuálnost tématu je dána množstvím budovaných krytých bazénů a wellness center v současnosti. Pro návrh systémů vzduchotechniky obsluhujících tyto prostory je nutné znát návrhové parametry ve vnitřním prostoru, zejména teplotu bazénové vody, požadované teploty a vlhkosti vzduchu. Článek ukazuje na zásadní význam těchto parametrů pro odpar vody z hladiny.

28.11.2011
Ing. Melichar Kopas, doc. Ing. Alena Pauliková, PhD., Technická univerzita v Košiciach

Prepravná rýchlosť obežného výťahu je síce malá, ale vzhľadom na to, že pracuje kontinuálne, má veľkú prepravnú kapacitu. Jeho kabínky sú otvorené a práve to spôsobuje iný druh ohrozenia – možnosť úrazu pri nastupovaní a vystupovaní z pohybujúcej sa kabínky. Tomu majú zabrániť rôzne špeciálne bezpečnostné prvky, typické iba pre paternoster, akými sú napr. odklopné a posuvné časti kabínky, resp. odklopno-posuvné segmenty v staniciach.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama