Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Provoz technologií
Archiv článků od 19.7.2013 do 28.10.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.10.2013
Ing. Eva Beránková, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Provozování objektu a v něm instalovaných TZB je každodenní úkolem provozovatele. Tento článek se klade za cíl přiblížit v obecné rovině situace a úkony, které při provozování objektu a TZB vznikají.

21.10.2013
Ing. Jiří Ševčík, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, Ústav bezpečnostního inženýrství

Vývoj je zaměřen na co nejvyšší míru digitalizace pro dosažení bezproblémové integrace jednotlivých systémů do komplexních celků. Kamerové systémy nejsou vyjímkou. IP kamery se proti starším analogovým liší možností využití funkcí digitální úpravy obrazu a prostředků inteligentní videoanalýzy.

17.10.2013
ISS Facility Services s.r.o.

Trend snižování provozních nákladů budov se stává fenoménem současnosti. Ekonomický tlak v podobě především neustále rostoucích cen paliv a energie vyvolává potřebu řešit náklady spojené s provozem budov a technologií.

Technické izolace Knauf Insulation vyrobené z kamenné minerální vlny
16.10.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o., Jan Kurc

Kvalitně navržené a namontované technické izolace významně snižují energetickou náročnost budov, zvyšují úroveň uživatelského komfortu a podporují mimo jiné požární bezpečnost staveb. V článku uvádíme dva příklady z praxe.

14.10.2013
Ing. Jiří Frýba

Provozní směrnice obsahují návody pro chování pracovníků v různých provozních i mimořádných situacích, vyjasňují vztahy podřízenosti a nadřízenosti a vymezují osobní odpovědnost jednotlivých pracovníků. Provozní předpisy obsahují návody k obsluze jednotlivých agregátů a pokyny pro údržbu.

9.9.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Ing. Petr Blasinski, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Rozličné elementy zařízení vzduchotechniky při své funkci generují nežádoucí hluk, který je příčinou stížnosti uživatelů, i když předepsané mikroklima je zajištěno. Mimo užití aktivních prvků útlumu hluku aplikovaných přímo na vzduchotechnická zařízení lze také využít pasivních prvků.

2.9.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

28.8.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Při projektování a oživování inteligentních budov hraje podstatnou roli vzájemná komunikace jednotlivých systémů, jako jsou měření a regulace, chlazení, EZS, EPS, hotelové systémy a další funkční celky. Zájemci o tuto problematiku jsou zváni na školení společnosti Domat: Komunikace protokolem Modbus.

26.8.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku v článku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

19.8.2013
Ing. Jan Hart, Ing. Veronika Nídlová, Ing. Vendula Nejedlá, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze

Při tvorbě inovací u PZTS byl kladen důraz na co nejjednodušší a nejlevnější řešení, především z důvodu minimalizování nákladů na úpravu již používaných technologií. Zároveň byla snaha co nejvíce zvýšit bezpečnost stávajících technologií nebo usnadnit jejich montáž.

13.8.2013
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Pivovarnictví je jedním z oborů, ve kterém výrobce průmyslových kotlů, společnost Bosch Termotechnika, zastává ve světě velice významné místo. Od roku 2011 došlo k významnému rozšíření dodávek parních kotlů pro střední a menší pivovary v ČR. Jedná se především o pivovary, které již delší dobu prokazují stálé zvyšování výroby piva.

12.8.2013
Ing. Jan Topič, Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Článek se zabývá vlivem typu střešní krytiny na tepelnou zátěž stájí pro chov skotu v závislosti na vnějších tepelných ziscích a vlivem tepelné zátěze na užitkovost dojnic. Metodika výpočtu tepelné zátěže vychází z ČSN 73 0543 – 2 Vnitřní prostředí stájových objektů – Část 2: Větrání a vytápění.

12.8.2013
Ing. Eva Beránková, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Každé stavební dílo prochází svým životním cyklem, od počáteční myšlenky, přes jeho projektování, realizaci, případně změnu stavby a užívání až po jeho odstranění. Článek upozorňuje na provázanost životního cyklu staveb s životností a opotřebením staveb a neopomíjí ani nejdůležitější pohled na tuto problematiku, což je ekonomické vyjádření podílů jednotlivých nákladových položek, které v průběhu životního cyklu vznikají.

22.7.2013
Doc. Ing. Jiří Lukavský, CSc., Ústav procesní a zpracovatelské techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze

Problematika zajištění těsnosti přírubových spojů vznikla již při zavádění nových měkkých bezazbestových těsnicích materiálů začátkem 80. let minulého století. Zcela nové materiály těsnění ještě po více než 30 letech přinášejí nové problémy do jejich navrhování, výpočtů jak zpracování, tak i montáže přírubového spoje.

22.7.2013
prof. Ing. Jiří Habel, DrSc.

Při posuzování energetické náročnosti osvětlení se musí přihlížet nejen k využití prostoru, zvláště s ohledem na potřebný zrakový výkon, ale musí se vzít v úvahu i další důležité okolnosti, zejména tvorba světelného mikroklimatu, neboť osvětlení je nedílnou součástí výtvarného řešení interiéru.

19.7.2013
WILO CS, s. r. o.

Dříve high tech čerpadla se stala standardem a moderní úsporná čerpadla vyžadují samotní investoři. Tříotáčková čerpadla začínají být pasé. Na výrobce kotlů nové požadavky dolehnou až od r. 2015, ale i oni stále častěji již nyní sahají u vestavěných čerpadel k řešení s vysokou účinností.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama