Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Provoz technologií
Archiv článků od 8.5.2013 do 30.8.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.8.2013
Domat Control System s.r.o., Ing. Jan Vidim

Při projektování a oživování inteligentních budov hraje podstatnou roli vzájemná komunikace jednotlivých systémů, jako jsou měření a regulace, chlazení, EZS, EPS, hotelové systémy a další funkční celky. Zájemci o tuto problematiku jsou zváni na školení společnosti Domat: Komunikace protokolem Modbus.

26.8.2013
Ing. Jiří Frýba

Méně zkušení provozní manažeři oboru TZB mívají někdy potíže při identifikaci příčin technických problémů, které někdy běžná praxe přináší. Tabulku v článku lze používat obousměrně – tedy s její pomocí hledat zdroj problému, nebo ji použít jako podklad k plánu údržby, směřující k vyloučení výskytu poruch a závad zařízení.

19.8.2013
Ing. Jan Hart, Ing. Veronika Nídlová, Ing. Vendula Nejedlá, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze

Při tvorbě inovací u PZTS byl kladen důraz na co nejjednodušší a nejlevnější řešení, především z důvodu minimalizování nákladů na úpravu již používaných technologií. Zároveň byla snaha co nejvíce zvýšit bezpečnost stávajících technologií nebo usnadnit jejich montáž.

13.8.2013
Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle

Pivovarnictví je jedním z oborů, ve kterém výrobce průmyslových kotlů, společnost Bosch Termotechnika, zastává ve světě velice významné místo. Od roku 2011 došlo k významnému rozšíření dodávek parních kotlů pro střední a menší pivovary v ČR. Jedná se především o pivovary, které již delší dobu prokazují stálé zvyšování výroby piva.

12.8.2013
Ing. Jan Topič, Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Článek se zabývá vlivem typu střešní krytiny na tepelnou zátěž stájí pro chov skotu v závislosti na vnějších tepelných ziscích a vlivem tepelné zátěze na užitkovost dojnic. Metodika výpočtu tepelné zátěže vychází z ČSN 73 0543 – 2 Vnitřní prostředí stájových objektů – Část 2: Větrání a vytápění.

12.8.2013
Ing. Eva Beránková, Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava

Každé stavební dílo prochází svým životním cyklem, od počáteční myšlenky, přes jeho projektování, realizaci, případně změnu stavby a užívání až po jeho odstranění. Článek upozorňuje na provázanost životního cyklu staveb s životností a opotřebením staveb a neopomíjí ani nejdůležitější pohled na tuto problematiku, což je ekonomické vyjádření podílů jednotlivých nákladových položek, které v průběhu životního cyklu vznikají.

22.7.2013
Doc. Ing. Jiří Lukavský, CSc., Ústav procesní a zpracovatelské techniky Strojní fakulty ČVUT v Praze

Problematika zajištění těsnosti přírubových spojů vznikla již při zavádění nových měkkých bezazbestových těsnicích materiálů začátkem 80. let minulého století. Zcela nové materiály těsnění ještě po více než 30 letech přinášejí nové problémy do jejich navrhování, výpočtů jak zpracování, tak i montáže přírubového spoje.

22.7.2013
prof. Ing. Jiří Habel, DrSc.

Při posuzování energetické náročnosti osvětlení se musí přihlížet nejen k využití prostoru, zvláště s ohledem na potřebný zrakový výkon, ale musí se vzít v úvahu i další důležité okolnosti, zejména tvorba světelného mikroklimatu, neboť osvětlení je nedílnou součástí výtvarného řešení interiéru.

19.7.2013
WILO CS, s. r. o.

Dříve high tech čerpadla se stala standardem a moderní úsporná čerpadla vyžadují samotní investoři. Tříotáčková čerpadla začínají být pasé. Na výrobce kotlů nové požadavky dolehnou až od r. 2015, ale i oni stále častěji již nyní sahají u vestavěných čerpadel k řešení s vysokou účinností.

9.7.2013
IVAR, a.s. divize Poděbrady, Ing. Antonín Škopec

Lázeňství je jistě atraktivní obor, i v něm je však konkurence mimořádně vysoká a provozovatelé hledají nové cesty, jak se stát více atraktivními pro klienty a efektivními z hlediska vnitřního řízení. S tímto záměrem Lázně Aurora a.s. zahájily projekt modernizace areálu, v jehož rámci šlo nejen o to využít stávající zdroje, ale také vnést komfort, který přiláká stále náročnější klientelu.

8.7.2013
Ing. Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Při návrhu a instalaci systémů automatizace budov tvoří jednu ze zásadních částí systému vstupní periferie – čidla environmentálních veličin. Trh se snímači parametrů prostředí v budovách má ve srovnání se snímači průmyslovými některé specifické vlastnosti.

20 let ACO - dar v podobě hlavy od známého českého umělce a sochaře Davida Černého
20.6.2013
ACO stavební prvky spol. s r.o.

Se zákazníky, jakými jsou potravinářské závody po celém světě a kuchyně v hotelích velkých mezinárodních řetězců, jsme udělali slibný krok na této cestě. ACO Přibyslav má už nyní vedoucí postavení, pokud jej porovnáte s jeho přímými konkurenty. Produkty společnosti ACO ale nenacházejí uplatnění pouze v průmyslových provozech.

10.6.2013
Ing. Vendula Nejedlá, Ing. Veronika Nídlová, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., Ing. Jan Hart, Ing. Zdeněk Votruba, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze

Otázka spolehlivosti a kvality bezpečnostních systémů je v dnešní době primárním kritériem pro výběr konkrétního typu zabezpečení. Nejrizikovější jsou z tohoto pohledu perimetrické systémy, které prakticky ve všech svých variantách a technologiích výrazně podléhají vlivu vnějších podmínek a rušivých vlivů.

Vizualizace RD (Zdroj: Thermo plus – projektový ateliér)
4.6.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Václav Ježek, Ph.D.

Problematika hodnocení efektivnosti investic je obecně (nejen pro podniky) mimořádně důležitá. Proces návrhu a realizace projektu pro tepelná čerpadla obsahuje již v samém počátku ekonomickou technickou analýzu možnosti instalace tepelného čerpadla zpracovávanou odborníky ze společnosti AC Heating na základě informací od zákazníka. Závěry slouží jako podklad pro další komunikaci a doporučení pro další postup.

4.6.2013

V souvislosti s všeobecným nárůstem cen všech energií, v důsledku ztrát v dálkových rozvodech a v neposlední řadě i působením monopolních dodavatelů, stoupají neustále náklady na dodávku energií. Řešením může být náhrada stávajícího zdroje alternativním, s nižšími provozními náklady. Vzhledem k dispozicím domů je nejdostupnější technologie vzduch/voda.

3.6.2013
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Nová hvězda pro technická zařízení budov, to je vysoce účinné oběhové čerpadlo Calio od KSB. Čerpadlo má univerzální použití, je vhodné pro aplikace ve vytápění, ventilaci a klimatizaci. Uplatní se pro topné systémy, podlahové systémy, kotle/primární okruhy, zásobní nádrže, pro systémy využití solární energie, tepelná čerpadla a recirkulace chladicí vody a další aplikace.

27.5.2013
Ing. Jiří Skuhra, CSc., MMR ČR

Centralizované poskytování teplé vody v bytovém domě je spojeno se čtyřmi specifiky (nebytový prostor, neměřené množství tepla k přípravě a distribuci teplé vody, limity měrných spotřeb tepla, technologie dodávky tepla pro přípravu teplé vody prostřednictvím bytových předávacích stanic).

8.5.2013
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Na stavební fakultě v Brně proběhla mimořádná přednáška britského profesora Stephena Lockley, předního experta digitálního modelování budov – BIM (Building Information Modelling). Lockley podal dvouhodinový přehled o BIM, a to zejména s důrazem na blížící se povinnost projektování staveb za veřejné peníze výhradně prostřednictvím BIM. Tato povinnost bude platit na britských ostrovech od roku 2016.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama