Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Zákon č. 458/2000 Sb. - energetický zákon a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.9.2007
prof. Ing. František Hrdlička, CSc., České vysoké učení technické v Praze - Fakulta strojní

Recenzovaný Příspěvek, který byl přednesen na konfrenci Vytápění Třeboň 2007 a nebyl zařazen do sborníku. Politika EU a zásady jejího vývoje, přehled současného stavu využívání biomasy v ČR, přehled emisních limitů pro střední zdroje na tuhá paliv s uvedením nejvýznamnějších výrobců kotlů pro spalování biomasy.

27.8.2007
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Thákurova 7 160 00 Praha 6

Recenzovaný II. Díl článku detailně analyzuje postup zadávání dat výpočtu energetické náročnosti budovy. V současné době se intenzivně připravuje konečná verze výpočetního nástroje NKN v.2.03.

20.8.2007
Ing. Miroslav Urban, prof.Ing.Karel Kabele, CSc., Ing.Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB

Recenzovaný První díl článku se zaměřuje na popis prostředku - výpočetního nástroje, který slouží pro hodnocení energetické náročnosti budovy podle nových legislativních požadavků. V závěru je uvedena historie vývoje výpočtové pomůcky a termín uveřejnění finální verze pro odbornou veřejnost.

13.8.2007
Ing. Irena Plocková (autorizovaný inženýr)

Recenzovaný Nedostatečná znalost pojmů způsobuje nejasnosti a zbytečné komplikace. Ing. Irena Plocková v článku podává výklad pojmů "energetický štítek" a "průkaz enegetické náročnosti budovy (ENB)".

6.8.2007
Ing. Miroslav Urban, prof.Ing.Karel Kabele, CSc., Ing.Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, ČVUT v Praze, Stavební fakulta, katedra TZB, Thákurova 7 160 00 Praha 6

Recenzovaný Článek přibližuje metodiku výpočtu energetické náročnosti budov podle vyhlášky 148/2007 Sb., která nahrazuje vyhlášku 291/2001 Sb. a je prováděcí vyhláškou k §6a zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií v pozdějším znění. Je úvodní informací k popisu metodiky, způsobu a principu výpočtu energetické náročnosti budov a slovně doprovází konkrétní výpočetní postup dosažení hodnotícího měřítka energetické náročnosti budovy.

28.5.2007
Ing. Libor Novák, Ing. Renata Straková

Recenzovaný Plnění požadavků EU ve vztahu k prosazování politiky úspor energie a implementace směrnice o energetické náročnost budov (ENB) do naší legislativy padá u nás především na hlavu ředitele odboru ekologické energetiky MPO, pana Ing. Ladislava Pazdery. Tohoto tématu se týká i první část našeho rozhovoru.

19.2.2007
Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Evropská směrnice 2002/91/ES zavazuje Českou republiku k provádění inspekcí klimatizačních zařízení. Energii spotřebovanou na chlazení a klimatizaci budov nebyla doposud v naší republice věnována pozornost. Bohužel příprava legislativních i technických podkladů pro realizace inspekcí naráží ve většině zemí na značné technické problémy.

5.2.2007
Ing. Zdeněk Kodytek

Recenzovaný Směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2002/91/ES o energetické náročnosti budov zavedla k datu 8. ledna 2006 pro všechny členské státy Evropské unie některé nové povinnosti. Jednou z těchto povinností, která musí být zavedena do našeho právního řádu, je i kontrola klimatizačních systémů v budovách.

16.1.2007
Ing. Eva Jochová, GAS s.r.o., Ing. Zdeněk Přibyla

Plynovým zařízením je bezesporu nutné věnovat potřebnou péči při provozu i při montáži a opravách. V následujícím článku je věnována pozornost těm nejčastěji se vyskytujícím odběrným plynovým zařízením - plynovodům v budovách a spotřebičům plynných paliv s výkonem do 50 kW a dále potom souvisejícím právním předpisům.

12.6.2006
Ing. Daneš Burket, Ph.D., člen výboru České nukleární společnosti

Recenzovaný Jakou strukturu energetických zdrojů můžeme očekávat v dohledné budoucnosti? Které zdroje výroby elektřiny budou páteří národních ekonomik? Bude nadále převažovat uhlí a jádro nebo se přeorientujeme na plyn? Začnou hrát rozhodující roli obnovitelné zdroje?

3.4.2006
Ing. Aleš Bufka, Ministerstvo průmyslu a obchodu, odd. surovinové a energetické statistiky, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Recenzovaný Během roku 2005 vypracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu první unikátní statistiky o využívání základních obnovitelných zdrojů energie v naší republice. Následující článek je průvodcem k těmto statistikám, které jsou ke stažení v oboru Obnovitelná energie - Dokumenty.

20.4.2005
Václav Macháček, ČENES

Mnohá nedorozumění mezi odběrateli elektřiny a jejími dodavateli vyplývají z toho, že nejsou plně vymezeny a vysvětleny pojmy používané ve vzájemných vztazích mezi těmito dvěma subjekty.

27.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Recenzovaný Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Druhá část příspěvku upozorňuje na novou legislativu se zaměřením na spalovací zdroje, v přehledných tabulách jsou uvedeny sazby pro zpoplatněné látky a emisní limity podle druhu paliva.

24.9.2004
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info, TZB-info

V pondělí 20. září proběhl na výstavišti v Brně seminář, na kterém se pořadateli - Asociaci energetických manažerů - podařilo shromáždit všechny klíčové osobnosti státní sféry podílející se na tvorbě energetické legislativy.

14.9.2004
Ing. Jiří Cikhart, DrSc.

Článek podrobně rozebírá ty odstavce platné vyhlášky, které odporují fyzikálním zákonům a mnohdy i zdravému rozumu. Tím je samozřejmě vyhláška v rozporu i se současnou legislativou platnou a vynutitelnou v zemích EU. Tu se naše republika zavázala zavést do naší legislativy ještě před vstupem ČR do EU.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama