Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zákon č. 406/2000 Sb. - o hospodaření energií a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.10.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Institut pro veřejnou diskusi pořádal další diskusní setkání k energetice. Tentokrát k otázce Je elektřina hlavním energetickým zdrojem budoucnosti? Podle organizátorů je zřejmě zdrojem budoucnosti především jaderná energetika. Obnovitelné zdroje jsou naopak zcela na okraji zorného pole. Tomu odpovídal i časový rozvrh, na obnovitelné zdroje zbylo 5 minut.

4.8.2013
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Karel Šebela, Honza Galla

V neděli se vrací domů Czech Solar Team, který dorazil 31.7.2013 ve 20:35 místního času do cíle závodu solárních kol v kazašském hlavním městě Astaně. Cesta z francouzského Chámbery dlouhá 7804 km jim trvala 46 dní, 10 hodin a 35 minut, což stačilo na celkové čtvrté místo.

Referenční budova a pasivní domy
1.7.2013
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting

Recenzovaný Součinitel prostupu tepla je důležitým parametrem v energetickém hodnocení budov. Je jistě zajímavé věnovat se vlivu tohoto parametru na energetické hodnocení. V tomto článku je toto spočítáno na reálném domě. Ten je vyprojektován jako pasivní.

Obnovitelné zdroje v českých domácnostech k vytápění a přípravě teplé vody
3.6.2013
Mgr. Hana Škopková, Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí a Fakulta humanitních studií

Recenzovaný V článku analyzujeme dostupné datové zdroje k využívání obnovitelných zdrojů energie v českých domácnostech, z nichž je možné odvodit jejich současné rozšíření v rezidenčním sektoru. Druhý díl je věnován dotačnímu programu Zelená úsporám.

Principy poskytování a oceňování teplé vody
27.5.2013
Ing. Jiří Skuhra, CSc., MMR ČR

Recenzovaný Centralizované poskytování teplé vody v bytovém domě je spojeno se čtyřmi specifiky (nebytový prostor, neměřené množství tepla k přípravě a distribuci teplé vody, limity měrných spotřeb tepla, technologie dodávky tepla pro přípravu teplé vody prostřednictvím bytových předávacích stanic).

A bude Temelín vůbec potřeba?
11.5.2013
Ing. Milan Šimoník

S Temelínem není kam spěchat. Již léta to tvrdí ekologové. V poslední době se k nim přidávají ekonomové, analytici a nedávno i stínový ministr financí Mládek. Konečně to přiznal i ministr průmyslu a obchodu Kuba.

Nové požadavky na hodnocení energetické náročnosti budov
8.4.2013
Ing. Miroslav Urban, Ph.D., prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Recenzovaný V souvislosti s implementací revidované evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov se v současné době mění některé legislativní předpisy, např. vyhláška č. 148/2007 Sb., nahrazená vyhláškou č. 78/2013 Sb. Článek je zaměřen na změny související s energetickou certifikací budov, dále jen „ENB“, z pohledu změn v hodnocení ENB.

1.4.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Nová norma ČSN 75 5409 platí od 1. 3. 2013. Technická zpráva k ochraně proti legionelám bude platit od 1. 5. 2013. V případě konfliktu úspory energie a hygieny má přednost hygiena. Velikost zásobníku teplé vody se volí podle požadavku TČ. Velikost akumulace u solárních soustav je cca 50 l/m2 kolektorové plochy.

11.2.2013
Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Recenzovaný Inovativní přistup hodnotí míru skutečně efektivně využité energie (v teplé vodě) u nejrůznějších typů zásobníkových ohřívačů – tím jsou postaveny na jednotnou hodnotící základnu. Tento přistup je značně odlišný oproti dnes v tuzemsku zavedenému hodnocení energetické náročnosti ohřívačů, dle nějž jsou sledovány a hodnoceny pouze tepelné ztráty v klidovém stavu.

Střídač pro fotovoltaickou elektrárnu. Jakou technologii zvolíte?
11.2.2013
Ing. Petr Klimek, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Recenzovaný Vedle fotovoltaických panelů, o nichž bylo již napsáno dost, jsou druhou hlavní součástí fotovoltaických elektráren střídače, jejichž stručnému přehledu jsou věnovány následující odstavce.

Konference energetická náročnost budov 2013
12.11.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference, kterou pořádal portál TZB-info 8. 11. 2012 v Praze, proběhla za mimořádného zájmu odborné veřejnosti. Novela Vyhlášky č. 148/2007 Sb. bude s největší pravděpodobností do konce roku 2012 s účinností od 1. 4. 2013. Od ledna do dubna se tedy bude postupovat podle novely zákona č. 318/2012 Sb. a zároveň dle původní vyhlášky č. 148/2007 Sb.

29.10.2012
Ivan Beneš

Recenzovaný Současný svět se vymkl z lineárního vývoje a dopěl do stavu, kdy selhávají prognózy. Nikdo nedovede odhadnout vývoj v nejbližší budoucnosti. Jde o stav globální strukturální nestability. Z pohledu bezpečnosti se jeví nejkritičtější oblastí voda-energie-potraviny. Pokud chybí, je ohrožena demokracie.

energetika
24.10.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Obnovitelné zdroje snižují cenu silové elektřiny natolik, že se nevyplatí investice do konvenčních zdrojů. Aby se vyplatily, musela by cena silové elektřiny být dvojnásobná. Cena elektřiny do budoucna poroste, i když se zcela zastaví podpora OZE.

20.10.2012
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Způsobem řízení lze ovlivnit dvacet i více procent normované spotřeby automobilu a tak „pouhou“ změnou řidičských návyků významně snížit spotřebu energie bez ohledu na typ, velikost či motorový výkon vozu. Ku prospěchu bezpečnosti, ekonomiky i životního prostředí.

11.10.2012
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Ve dnech 10. až 12. července proběhla v Kroměříži odborná konference zaměřená na alternativní zdroje tepla a chladu. Konferenci pořádala Společnost pro techniku prostředí ve spolupráci s Československou společností pro sluneční energii.

hybridní solární kolektor
8.10.2012
Ing. Luboš Buchta, ČVUT

Recenzovaný Článek představuje současný stav problematiky plochých hybridních fotovoltaicko-tepelných (FVT) kolektorů, zaměřuje se na rozdíly mezi základními druhy kolektorů, jejich výhody a nevýhody, navíc předkládá přehled současných světových výrobců. Cílem článku je poukázat na problémy ale zároveň na možnosti spojené s různými druhy hybridních FVT kolektorů.

regulace teplé vody - Enbra Aquastrom T plus
8.10.2012
Ing. Dušan Slobodník, ENBRA Slovakia s.r.o.

Recenzovaný Smysluplnost a finanční přínos hydraulického vyregulování soustav teplé vody a vytápění jsou dnes i laické veřejnosti poměrně dobře známé. Méně známá a zažitá je ale potřeba péče o takto vyregulované soustavy a případná potřeba zefektivnění už vyregulovaného systému.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama