Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Zákon č. 183/2006 Sb. a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.4.2017
ČTK, redakce

Novela stavebního zákona by mohla podpořit infrastrukturu, důležité však bude, aby Sněmovna schválila některé pozměňovací návrhy. Sektoru by také pomohlo oddělení stavebních úřadů od samosprávy, kde často podléhají politickým tlakům. Uvedli to zástupci velkých pražských stavebních firem.

8.3.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Hlavními tématy včerejší konference Fórum českého stavebnictví 2017 s podtitulem Stavebnictví na křižovatce byl meziroční pokles stavebnictví v roce 2016 a s ním spojená rychlost povolování staveb v Česku, čerpání evropských peněz a digitalizace ve stavebnictví. Konferenci organizuje společnost Blue Events.

2.3.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Sněmovna poslala tento týden do třetího čtení novelu stavebního zákona, která má zjednodušit a zrychlit povolovací řízení staveb. Ve třetím čtení se bude zákon projednávat včetně asi stovky pozměňovacích návrhů. V její pozitivní přínos ale věří jen třetina firem.

9.2.2017
ČTK, redakce

Sněmovní výbor pro veřejnou správu se včera zabýval dvěma stovkami pozměňovacích návrhů k novele stavebního zákona, která má za cíl hlavně zjednodušit a zrychlit povolování staveb.

25.5.2016
Kristýna Delmar, Frank Bold Advokáti, s.r.o., Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Novela zákona č. 183/2006 Sb., o územním řízení a stavebním řádu (stavebního zákona), kterou připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, má za cíl především přinést maximální zjednodušení a zrychlení povolování a realizace staveb. Novela měla přijít k projednání již v létě roku 2015, k tomu však stále nedošlo.

11.12.2015
redakce

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků nesouhlasí se způsobem zrušením § 196 odst. 2 Stavebního zákona o bezplatném poskytnutí norem, na které zákon a prováděcí předpisy odkazují. Zároveň nesouhlasí s novelou vyhlášky 486/2008 Sb., kterou dojde k dalšímu zdražení poskytování norem a k další administrativní zátěži v souvislosti s jejich pořizováním.

8.10.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ustanovení Pražských stavebních předpisů jsou zmatečná ve vztahu ke stavebnímu zákonu a jeho prováděcím předpisům. Nerespektuje definované pojmy a zavádí nové. Zejména však oproti ostatním předpisům vypouští mnoho požadavků, případně zavádí zbytečné úlevy. Informace zazněly na tiskové konferenci ČKAIT 7. 10. 2015.

10.8.2015
Ivana Nohová, 2. viceprezidentka PKPO

Recenzovaný Snahou většiny stavebníků je získat co nejlevnější projektovou dokumentaci a razítko stavebního úřadu, umožňující zahájení stavby. Málo pozornosti se věnuje jejímu správnému umístění. Zvyklostí je posadit stavbu co nejblíže k plotu se sousedem, aby zůstal větší prostor pro zahradu.

31.7.2015
Ing. Monika Košlerová, Ústřední inspektorát České obchodní inspekce (ČOI)

Česká obchodní inspekce obdržela podnět od Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, aby prověřila, zda se na trh a dále do staveb nedostávají dveře s deklarovanou požární odolností, které by tuto deklaraci nesplňovaly.

25.7.2015
ČTK, redakce

Příprava novely stavebního zákona nabírá zpoždění, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) obdrželo 1779 připomínek. Z toho 1450 bylo označeno jako zásadní, ty proto musí úřad projednat a vypořádat. Na včerejším setkání s novináři to uvedla ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Marcela Pavlová.

24.6.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu směřující k poskytování norem ve stavebnictví bezplatně vrací věc Městskému soudu v Praze. Normy zůstávají zatím placené. Poplatky za poskytování norem dlouhodobě kritizuje ČKAIT a další organizace.

15.6.2015
Ing. arch. Simona Švecová, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.

Recenzovaný V historické kulturní krajině se mohou vyskytovat určité prvky a struktury, které mohou být hodnotou kulturního dědictví. Proč nelze ponechat stavební činnost v krajině bez výraznějších omezení, proč je nutno omezovat způsob a míru výstavby a změn ve využití území?

8.6.2015
Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.

Recenzovaný Ochrana krajinného rázu před vlivy výstavby nebo změn ve využití území je zakotvena v § 12 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pro stavebníky a investory je velmi obtížné předvídat, jaké podmínky pro výstavbu stanoví orgán ochrany přírody.

6.4.2015
Ing. Linda Veselá, Fakulta stavební ČVUT v Praze, Katedra technologie staveb, Útvar technologií a materiálů

Recenzovaný Schodiště jsou nedílnou součástí stavby a stejně jako u ostatních stavebních konstrukcí je potřeba i u schodiště řešit geometrickou přesnost. Jedná se především o geometrickou přesnost schodišťových stupňů, jejichž rozměry (výška a šířka) mohou výrazně ovlivnit pocitovou pohodu, plynulost a bezpečnost pohybu po schodišti.

9.11.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Aktuální problematiku radonu řešil říjnový stavební seminář v Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem. Měl název Ochrana proti radonu v kontextu energetické úspornosti budov a pořádal jej Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Zváni byli především projektanti a stavební inženýři.

22.7.2014
Ing. Josef Remeš, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav automatizace inženýrských úloh a informatiky

Již druhá aktualizace článku (původní článek 2010, aktualizace 2012) popisuje a shrnuje požadavky české legislativy a norem na počet a druh zařizovacích předmětů podle druhu provozů. Požadavky na WC, pisoáry, sprchy, umyvadla a hygienické kabiny.

29.6.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Třetí ročník semináře s názvem Výtahy výrazně posílil prezentovaná témata, představil více přednášejících a rozšířil celkovou nabídku pro účastníky. Řešila se oblast legislativy i nová technická řešení včetně bezbariérového přístupu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama