Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Právní předpisy
Archiv článků od 26.2.2015 do 8.10.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.8.2015
Mgr. Luděk Šikola, Advokátní kancelář Šikola a partneři, Mgr. David Štamberk

První část článku obecně pojednává o současné úpravě institutu smlouvy o dílo. Zabývá se problematikou vymezení díla, které oproti předcházející úpravě doznalo změny především v tom smyslu, že již není vyžadováno hmotné zachycení díla, jak tomu bylo před přijetím nového občanského zákoníku. Dále je zde pojednáno o možnostech určení ceny díla, resp. uzavření smlouvy o dílo bez určení jeho ceny. Podrobněji je rozebráno určování ceny rozpočtem, které se uplatní zejména ve stavebnictví.

25.7.2015
ČTK, redakce

Příprava novely stavebního zákona nabírá zpoždění, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) obdrželo 1779 připomínek. Z toho 1450 bylo označeno jako zásadní, ty proto musí úřad projednat a vypořádat. Na včerejším setkání s novináři to uvedla ředitelka Odboru stavebního řádu MMR Marcela Pavlová.

9.7.2015
CENTRA a.s.

S účinností od 1. 1. 2015 je v platnosti nový § 72 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, který ukládá daňovým subjektům, jejich zástupcům povinnost komunikovat (resp. činit vyjmenovaná podání) se správcem daně pouze elektronicky.

24.6.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu směřující k poskytování norem ve stavebnictví bezplatně vrací věc Městskému soudu v Praze. Normy zůstávají zatím placené. Poplatky za poskytování norem dlouhodobě kritizuje ČKAIT a další organizace.

28.4.2015
Ing. Iveta Jiroutová, Technický a zkušební ústav stavební Praha

Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p. stejně jako jiné autorizované osoby jsou v souvislosti s častými změnami legislativy stále více zahrnovány dotazy souvisejícími s právoplatným uváděním stavebních výrobků na trh. Předmětem příspěvku je odpovědět na nejčastější z nich, zvláště ve vztahu k otvorovým výplním.

12.4.2015
Ing. Jan Blažíček podle ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu energetického zákona. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Proti novele protestoval především ERÚ. Varoval, že MPO nevyčíslilo její dopady. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

11.4.2015
Ing. Jan Blažíček podle ČTK, redakce

Požadavky na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech by se měly zmírnit. Dále se počítá s tím, že způsob rozúčtování nákladů na teplo v bytech si budou moci nájemci a vlastníci bytů dohodnout a podle předlohy senátní úpravy novely zákona o hospodaření energií bude také omezena povinnost zpracovávání průkazů energetické náročnosti budov. Novelu, která má být účinná od července, musí ještě podepsat prezident.

3.4.2015
SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Sjednocení dosud nepřehledných energetických štítků u spotřebičů plánuje na letošní rok Evropská unie, týkat se bude i českého trhu. Uvažuje se o odstranění kategorie A +, A ++ a také A +++ u ledniček, praček, sušiček a myček nádobí.

30.3.2015
THERMONA, spol. s r.o., Milan Kubíček, obchodní ředitel, THERMONA, spol. s r.o., Ing. Josef Hodboď

V současné době již není na trhu s plynovými kotli a elektrokotli jiná firma s ryze českou kapitálovou účastí. Takřka všechny ostatní z tohoto segmentu trhu změnily majitele a patří zahraničním firmám. Jaký to má praktický důsledek? Především ten, že výroba plynových a elektrických kotlů téměř zmizela z ČR.

27.3.2015
Mgr. Dana Stejskalová, Advokátní kancelář Šikola a partneři

Veřejná soutěž představuje zvláštní způsob uzavření smlouvy mezi vyhlašovatelem soutěže a vybraným zhotovitelem. K uzavření smlouvy dochází automaticky oznámením o přijetí nabídky. U neveřejné soutěže nemusí být smlouva s vybraným zájemcem uzavřena.

26.2.2015
Ing. Jan Schindler, redakce

10. února uspořádal Energetický regulační úřad tiskovou konferenci, na které uvedl, že se kvůli mnoha často protichůdným pozměňovacím návrhům rozhodl vypracovat svůj vlastní návrh Energetického zákona. Jaké jsou největší změny? Pokud by byl návrh přijat, ochrání lépe spotřebitele? Zabrání odčerpávání peněz ze státního rozpočtu?


zpět na aktuální články
 
 
Reklama