Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Facility management
Archiv článků od 16.12.2019 do 22.1.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

© kange_one - Fotolia.com
22.1.2020
Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., president SIA ČR - Rada výstavby

Vstoupili jsme do období digitalizace. Ještě před dvěma, třemi roky bylo stavebnictví označováno jako obor, který je digitalizací nejméně zasažen a naše úsilí o zahájení diskuse o podmínkách Stavebnictví 4.0 bylo označováno za odtržené od skutečného stavu v přípravě staveb i na stavbách samotných.

22.1.2020
Grohe ČR s.r.o.

Nové podomítkové těleso GROHE Rapido SmartBox nabízí architektům, projektantům, developerům a instalatérům nekonečný počet možných řešení v podobě jediného podomítkového montážního tělesa.

21.1.2020
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Pokrok v konstrukci klimatizačních jednotek dosáhl stavu, kdy provozovatel prakticky již nemusí nic dělat. Na začátku si nastaví své preference a o vše ostatní se stará elektronika. Tento stav svádí řadu provozovatelů k pocitu, že toto „nicnedělání“ je normální stav.

17.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Stavba, užívání i demolice budov má dopady na životní prostředí. Na ČVUT zkoumají, jak je lze snadno měřit a tedy i minimalizovat už ve fázi přípravy stavby.

17.1.2020
Callida, s.r.o.

TZB-info doporučuje BIM je „multioborová disciplína“ a právě proto se dotýká téměř všech členů projektového týmu – od investora, přes projektanta a dodavatele až po provozovatele. Realizovat BIM projekt, respektive jej dobře nastavit, není vůbec jednoduchý úkol. Cesta k úspěšnému BIM může začít na menších tzv. pilotních projektech, při jejichž realizaci se dají aplikovat vytipované dílčí procesy. Následně po vyzkoušení a ověření lze přejít k dalším, složitějším zadáním.

16.1.2020
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V devíti areálech ČVUT v Praze startují stavební a energeticky úsporná opatření, která ušetří ročně 20 milionů korun, sníží emise CO2 o 4125 tun a spotřebu vody o 71 500 kubíků.

7.1.2020
Enerfis, s.r.o.

I v letošním roce se vývoj služby Enectiva Facility Management posunul dál. Energetický management a správa budov se spojily do jednoho místa v aplikaci Enectiva. Poskytuje evidenci zařízení, plánování úsporných opatření a upozorňuje na termíny blížících se servisních povinností.

© Dmitry Naumov - Fotolia.com
6.1.2020
doc. Ing. Ladislav Tuhovčák, CSc., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Ručka, Ph.D.

Recenzovaný Posouzení rizik vodovodních systémů je zavedeno a prováděno ve více než deseti evropských a řadě mimoevropských zemí. Hlavními očekávanými výhodami posouzení rizik je zlepšení kvality vody, snížení počtu a následku havárií, zlepšení ochrany vodních zdrojů, snížení akutních onemocnění v populaci odběratelů, zlepšení provozního monitorování, lepší poznání celého systému zásobování, snížení nákladů na nápravná opatření, lepší pozice dozorových orgánů při kontrole provozovatele a další. Nevýhodou vypracování rizikové analýzy pro provozovatele je především vyšší administrativní zátěž a náklady spojené se zavedením posouzení rizik.

© contrastwerkstatt - Fotolia.com
30.12.2019
Ing. Eduard Schilhart, CSc., Sdružení výrobců pro ploché střechy

Recenzovaný Každá střecha, ze které hrozí pád z výšky, musí být přiměřeně plánovanému provozu vybavena zábradlím nebo záchytným systémem. Ochranu osob proti pádu z výšky je nutné řešit už při vlastní výstavbě. Proto také zákon č.309/2006 Sb. v aktuálním znění blíže specifikuje práce zhotovitele a stanovuje jeho povinnosti. Vedle tohoto v roce 2016 aktualizovaného zákona je samozřejmě nutné zohledňovat v procesu výstavby také ostatní legislativní požadavky. Z nich vyplývají mnohé zodpovědnosti jednotlivých účastníků výstavby, o kterých bude pojednávat tento příspěvek.

19.12.2019
Vlastimil Růžička, redakce

Metoda BIM má být od roku 2022 pro veřejné zadavatele povinná. Aby na to bylo české stavebnictví připravené, organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) sérii workshopů a konferencí.

18.12.2019
Wavin Czechia s.r.o.

Projektování staveb metodikou BIM se těší stále větší popularitě a postupně se stává jakýmsi projekčním standardem. Tento fakt bude ještě umocněn novou legislativou, která pro určité stavby stanoví využití této metodiky jako povinné.

17.12.2019
Česká agentura pro standardizaci, videoreportáž: redakce

Summit Koncepce BIM, který se konal v listopadu v Praze, ukázal postup přípravy státní správy i stavebníků na digitalizaci tohoto oboru. Účastníci summitu měli možnost srovnat české zkušenosti s postupem přípravy na příchod Stavebnictví 4.0 a digitalizaci se zahraničím.

17.12.2019
ARDON SAFETY s.r.o.

Stavebnictví drží v Česku prvenství v počtu pracovních úrazů, které si vyžádaly hospitalizaci delší než pět dní. Loni se na stavbách velmi vážně zranilo 403 lidí, což je více než třetina z celkového počtu 1 126 úrazů, které se staly lidem zaměstnaným v průmyslových firmách.

16.12.2019
Ing. Tomáš Kupsa, redakce

BIM je zkratka anglického termínu Building Information Modeling nebo také Building Information Management. Do češtiny jej překládáme nejčastěji jako Informační model budovy. BIM je proces spolupráce specialistů, při kterém vzniká tzv. digitální dvojče stavby.

16.12.2019
BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Konec roku je tu a s ním zpravidla dochází i ke změnám ceny elektřiny či plynu. Proto bychom hned na začátku ledna neměli zapomenout ani na kontrolu elektroměru a plynoměru. Nahlášení jejich stavů totiž pomůže přesnějšímu rozúčtovaní spotřeby za nové a staré ceny. Navíc, na samoodečet je dobré myslet i v průběhu roku. Díky němu tak můžete mít svou spotřebu lépe pod kontrolou.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama