Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická náročnost budov
Archiv článků od 5.5.2014 do 20.10.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.10.2014
Ing. Jan Schindler, redakce

Konec roku je spojen se změnou státem regulovaných cen elektřiny a plynu. Na tuto změnu navazuje vyhlášení prodejních cen dodavatelů energií. Co lze očekávat? Bude cenový vývoj podobný tomu loňskému? Zaplatí zákazníci méně nebo si budou muset připlatit?

14.10.2014
DEKPROJEKT s.r.o.

V roce 2013 jsme spustili webový portál DEKSOFT a na něm naše první dvě webové aplikace, aplikaci ENERGETIKA pro posuzování energetické náročnosti budov a tvorbu PENB a aplikaci TEPELNÁ TECHNIKA 1D pro komplexní tepelnětechnické posuzování skladeb. V roce 2014 jsme DEKSOFT výrazně rozšířili. Využijte i náš zakázkový systém pro efektivní tvorbu nabídek a elektronické objednávky.

6.10.2014
Domat Control System s.r.o.

Společnost Spar se ve snaze o snižování provozních nákladů rozhodla navázat užší spolupráci na poli energetického managementu s firmou Domat Control System. U čtyř vybraných marketů byly počítány poměrové ukazatele, tedy roční spotřeby energií na jednotku plochy, které poměrně úzce kopírovaly vnitřní teploty v prodejně.

výměník tepla pro odpadní kanalizační potrubí
6.10.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková

Recenzovaný Teplo z odpadní vody můžeme odebírat z vnější nebo z vnitřní kanalizace. V případě vnější kanalizace u systémů s větším průtokem (min. 15 l/s) a průměrem potrubí (min. 800 mm). V budovách můžeme odpadní teplo využít na předehřev v přípravě teplé vody.

29.9.2014
Kalksandstein CZ s.r.o., vápenopískové cihly Zapf Daigfuss

O změně ve využívání energie pro bydlení, Energiewende (orig. něm. název) – a přechodu na obnovitelné zdroje energie (OZE) je rozhodnuto. Do roku 2020 bude stavební technologie pro energeticky nulové novostavby uzákoněna. Celková energetická účinnost nových budov musí být vylepšena o 25 % dokonce již od roku 2016.

27.9.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Začátek měsíce září patřil významné mezinárodní konferenci s názvem Photocatalysis Standardisation and Certification Assisting Commercialization. Fotokatalýza je jedním z rychle se rozvíjejících oborů z oblasti nanotechnologií, do jejichž rozvoje jsou vkládány nemalé naděje. Uplatnění nacházejí kromě jiného i ve stavebnictví a ochraně životního prostředí.

25.8.2014
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Michal Fiala, AC Heating ve spolupráci s Petrem Slánským, předsedou SVJ

Existuje možnost jak šetřit náklady na teplo a vodu v bytovém domě? Ano! Řekněte dost neustálému zvyšování cen tepla a teplé vody a efektivně vyřešte vytápění a ohřev vody ve vašem bytovém domě.

18.8.2014
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Michal Fiala, Ing. Jiří Honzík

V předchozím díle jsme se zabývali možností, jak dosáhnout úspor ve vytápění a ohřevu užitkové vody v bytových domech – instalováním vlastního zdroje tepla. Účastníci řízení popsali problematiku odpojování od CZT z hlediska administrativy. Nyní se budeme zabývat problematikou spojenou s vlastní realizací lokální kotelny s tepelnými čerpadly vzduch-voda.

13.8.2014
ASIO, Ing. Stanislav Piňos, ASIO

Plavecké areály patří ke stavbám s vysokou energetickou náročností a podstatnou položkou jejich provozu jsou náklady na dodávku pitné vody. Níže uvedený případ je konkrétní ukázkou možného řešení snížení provozních nákladů.

11.8.2014
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Michal Fiala, Ing. Jiří Honzík

Každoročně dochází ke zdražování tepla ve většině lokalit na území ČR. Průměrné zdražení v roce 2013 bylo 4,7 %. K jednomu z nejvyšších zdražení došlo v Plzni, kde nárůst cen dosáhl 16 %. Průměrná cena 1 GJ tepla v České republice pro rok 2013 činila 594 Kč s DPH 15 %. Pro rok 2014 je průměrné zdražení cen tepla cca 3 %, průměrná cena 1 GJ činí 610 Kč s DPH.

27.7.2014
Commerz Real

Společnost Commerz Real dokončila rozsáhlou rekonstrukci kancelářského objektu Charles Square Center. V centru metropole je tak nyní k dispozici zhruba 8 000 m2 moderních kancelářských prostor přímo v prostředí parku Karlova náměstí, které splňují nejen nejvyšší nároky na pracovní zázemí, ale jsou také ekologicky šetrné.

14.7.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

V médiích se pravidelně objevují alarmující zprávy, dle kterých se Česko dostane kvůli nedostatečné státní finanční podpoře do problému s plněním svých závazků vůči EU. Tyto informace bývají často založeny na výpočtech pocházejících od potencionálních příjemců státních dotací, takže nelze vyloučit, že přání zde bývá otcem myšlenky. Jednou z oblastí, kde nám údajně hrozí velký problém, je snižování energetické náročnosti.

24.6.2014
UniPi.technology, Ing. Adam Škorpík

Využití odpadního tepla z počítačů pro vytápění budovy je hlavní myšlenkou nového zeleného datacentra postaveného v brněnských Maloměřicích. Jedná se o objekt rozlohy 900m2, kde ¼ slouží k uložení počítačů. V objektu jsou využity suché chladiče, chillery, solární elektrárna, zemní kolektory a výměníky voda/vzduch. Vše je řízeno automatickou, prediktivní a samoučící regulací systému EVOK.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference Historické budovy a jejich nízká energetická náročnost je zaměřena na památkové, stavební a technické možnosti úprav historických budov a příklady z praxe. Požádali jsme o komentář zástupce společností, které účast na konferenci přijaly. Vyjádřili se zástupci čtyř společností: Weber, Rako, Xella CZ a Atrea.

Teplárna
11.5.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Otázkou byla cena tepla z dálkového vytápění a alternativy, které lidé mají, a jak by mohli ušetřit. Téma souviselo s akcí Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové. Nové požadavky na emisní limity od r. 2016 zřejmě zvýší cenu tepla a otázkou je i dostatek hnědého uhlí pro teplárny.

5.5.2014
Ing. Pavol Hrebík, PhD., Katedra konštrukcií pozemných stavieb, Fakulta stavebná, Slovenská technická univerzita Bratislava, Ing. Peter Matiašovský, PhD., Slovenská Akadémia Vied v Bratislave, Ústav stavebníctva a architektúry

Výmena vzduchu v budove závisí na poveternostných podmienkach, tesnosti obalových konštrukcií, prevádzky technických zariadení a aktivít užívateľov. Na objektoch panelovej sústavy P1.14/BA boli počas vykurovacej sezóny (1991–1992) monitorované priebehy otvárania vetracích okien (krídel). Zohľadňoval sa vplyv otvárania okien popri minimálnej intenzite výmeny vzduchu n = 0,5 + Δn.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama