Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrická požární signalizace
Archiv článků od 25.6.2002 do 29.1.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2007
Ing. Bohuslav Kratěna, Václav Vaněk

V článku je uvedeno shrnutí důležitých prvků, které jsou zapracovány do nové ČSN, která snad ujednotí požadavky na výtahy, které jsou zatím uvedeny v celé řadě jiných - ne specificky výtahářských normách.

31.8.2006
Schrack Seconet, org. sl.

Optimální požární prevence je otázkou techniky. Schrack Seconet přispívá již řadu let k minimalizaci rizik škod způsobených ohněm, optimalizací citlivosti hlásičů kouře a vylepšeným sledováním rizikových prostorů díky individuálním řešením.

29.5.2006
Ing. Isabela Bradáčová, CSc., VŠB TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

První z připravované série článků je zaměřena na problémy, na které může čtenář narazit při revitalizaci a rekonstrukci panelového bytového domu v oblasti požární bezpečnosti stavby. Záměrem je upozornit na vady panelových domů, které vyplynuly ze statistických rozborů, hodnocení staveb po požáru a ze srovnání starších a dnes platných předpisů.

7.11.2005
Ing. Jan Dvořák (Česká asociace výrobců výtahů), Václav Vaněk (TÜV CZ)

V článku jsou soustředěny informace, které se váží k legislativě při dodávání a instalaci nových výtahů. Je v něm zdůrazněna vazba na evropské předpisy a samostatně jsou zmíněny okolnosti při projednávání stavebních úprav při provádění podstatných změn výtahů.

29.11.2004
Ing. Josef Bojanovský, JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Inteligentní budovy jsou objekty s integrovaným managementem, tj. se sjednocenými systémy řízení (technika prostředí, komunikace, energetika), zabezpečení (kontrola přístupu, požární ochrana, bezpečnostní systém) a správy budovy (údržba, plánování, pronájem, inventář) včetně odpovídajících služeb (telefonní centrála, poštovní a kancelářské služby, úklid). Optimalizací těchto složek a vzájemných vazeb mezi nimi je zabezpečeno produktivní a nákladově efektivní prostředí. Článek obecně poukazuje na možnosti a potenciál využití systému "inteligentní budovy", je určen jako informativní pro projektanty a provozovatele budov.

8.6.2004
Bohumil KAFKA, MINIMAX G.m.b.H., Praha

Příspěvek pojednává o nejrozšířenějším stabilním hasicím zařízení zabraňujícím rozšíření požáru již v jeho počátku. S tím souvisejí vysoké nároky na zásobování vodou, na kvalitu a odbornost navržení i vlastní montáže. Sprinklerové zařízení působí již v počátku vzniklého požáru, kdy se spouští automaticky bez zásahu lidského faktoru a tím snižuje na minimum škody způsobené požárem.

30.12.2003
Ing. Zdeněk Přibyla

Česká technická norma Plynové kotelny z 23.7.1985 patří k těm normám, které jsou pro praxi velice potřebné. Bohužel úroveň jejich textů neodpovídá nejen současnému právnímu stavu, ale ani současnému poznání a stavu techniky. Oproti předchozímu znění byla upřesněna terminologie, doplněny odkazy na současně platné obecně závazné předpisy a normativní dokumenty. Texty ustanovení předchozí normy byly přepracovány s využitím zkušeností z projektování, zřizování a provozu plynových kotelen, poznatků techniky a systémů k zajištění bezpečného provozu plynových kotelen.

1.11.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Nástup technologie řídících sítí LONWorks s komunikačním protokolem LonTalk, kterou uvedla na trh počátkem 90. let americká firma Echelon přináší zásadní změnu do koncepce řešení distribuovaných řídících systémů. Závěrečný díl seriálu přináší kromě popisu této nové technologie i prognózu vývoje systémů inteligentních budov do budoucna.

11.10.2002
JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL, spol. s r.o.

Řídící systém umožňuje nasazení několika operátorských stanic rozmístěných podle požadavku uživatele objektu, (v literatuře pod označením BAS - Building Automation System), bývá zpravidla nejrozsáhlejším z automatizačních systémů budovy, zabezpečuje ovládání a monitorování stavu základního technologického zařízení budovy.

24.9.2002
Ing. Marie Tauferová

Článek radí zpracovatelům požárně bezpečnostního řešení, tj. autorizovaným technikům a inženýrům v oboru požární bezpečnosti staveb, jak postupovat při zpracování PBŘ stavby. Představuje nové legislativní požadavky v této oblasti, seznamuje, co musí být obsahem této části projektové dokumentace a odkazuje na příslušné právní předpisy a technické normy, seznamuje s novým pojetím požárně bezpečnostních zařízení.

25.6.2002
Prof. Ing. František Drkal, CSc.

Větrání plynových kotelen musí zajišovat tři základní požadavky: přívod spalovacího vzduchu, intenzitu větrání (kvalitu vnitřního vzduchu) a teplotu vzduchu uvnitř kotelny. Článek jasným, přehledným a vyčerpávajícím způsobem popisuje způsob návrhu větrání.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama