Pojďte s námi opět diskutovat 25. 2. 2021, tentokrát o budoucnosti obchodování s elektřinou.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Trh s energiemi se v České republice začal pro koncové zákazníky otevírat v roce 2002. Tenkrát si ale mohli vybrat svého dodavatele pouze zákazníci, kteří měli spotřebu vyšší než 42 GWh. Liberalizace poté již pokračovala vcelku rychle, a tak již o tři roky později si dodavatele elektřiny mohly zvolit i domácnosti. Celý proces byl završen v roce 2007, kdy se domácnostem otevřel i trh se zemním plynem.
MND, Moravské naftové doly, dlouhodobě patří mezi nejpreferovanější nové dodavatele energií. Potvrzují to přírůstky zákazníků, které vykazují statistiky OTE, operátora trhu. Češi při rozhodování mezi dodavateli energií řeší kromě výhodných cenových nabídek i další atributy týkající se zákaznického přístupu dodavatele.
TZB-info doporučuje Trh s elektřinou a plynem pro domácnosti se rozhodně zlepšuje, se zákazníkem se už zachází lépe, než ještě před několika lety. Přesto v nabídkách, smlouvách a obchodních podmínkách jsou ustanovení, u kterých by měl zájemce o nabídku zpozornět. Na první pohled vše vypadá skvěle, ale po změně dodavatele se může opomenutí projevit.
Velkokapacitní baterie vznikají jako důležitá část moderní energetiky všude po světě. Opačná je situace v České republice, kde o akumulaci energie není v energetickém zákoně ani zmínka. Změnit to má novela zákona a pozměňovací návrh poslanců, který s bateriemi počítá a řeší také tzv. energošmejdy, čímž výrazně posílí práva spotřebitelů.