Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vytápění větrání instalace
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.10.2003
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Tak jsme se dočkali novelizace nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci! Nad původním textem jsme v roce 2001 ostře diskutovali s vědomím, že takový legislativní dokument platí vždy velmi dlouho. "Stosedmdesátosmička", jak jsme vládní nařízení č. 178/2001 Sb. hovorově nazývali, nepřežila beze změny ani dva roky.

10.7.2003
Doc. Ing. Karel ONDROUŠEK, CSc.

Článek má přispět k přesnějšímu používání pojmů "hygienická zařízení" a "sociální zařízení". Architekti, stavební a ostatní odborníci pracující v oblasti projektování, schvalování a provádění staveb často tyto výrazy zaměňují a neuvědomují si jejich podstatný rozdíl.

10.6.2003
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.

Vyhláška se týká místností staveb zařízení pro výchovu a vzdělávání, vysokých škol, škol v přírodě, staveb pro zotavovací akce, staveb zdravotnických, zařízení léčebně preventivní péče, ústavů sociální péče, ubytovacích zařízení, staveb pro obchod a staveb pro shromažďování většího počtu osob.

28.5.2003
Doc. Ing. Karel TRNOBRANSKÝ, CSc.

Článek přehlednou formou seznamuje čtenáře s výpočtem dostupnosti dřevní hmoty pro zdroj tepla a formou příkladu dává doporučení pro určení limitní vzdálenosti dovozu biomasy.

3.1.2003
Ing. Henrietta PŘIBÁŇOVÁ, MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Článek informuje o základních požadavcích hygieniků na umělé osvětlení v bytové, občanské a průmyslové výstavbě, o používaných zdrojích umělého osvětlení (jejich charakteristice a vlivu na zrakový výkon a vytvoření zrakové pohody), definuje pojmy a jednotky, používané ve světelné technice a uvádí soupis právních předpisů.

3.12.2002
Ing. Jan Matějka, místopředseda, Česká bioplynová asociace o.s.

Příspěvek reaguje na výzvu k diskusi zveřejněnou ve VVI č. 1/2002 a klade si za cíl informovat čtenáře o požadavcích na mikroklimatické podmínky ve školách, které by při zvolené koncepci ministerstva zdravotnictví měl stanovit jeden z cca 25 prováděcích předpisů k zákonu č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Současně by měl článek přispět k iniciaci věcné a fundované diskuse k dané legislativě na stránkách odborného periodického tisku.

24.9.2002
Ing. Marie Tauferová

Článek radí zpracovatelům požárně bezpečnostního řešení, tj. autorizovaným technikům a inženýrům v oboru požární bezpečnosti staveb, jak postupovat při zpracování PBŘ stavby. Představuje nové legislativní požadavky v této oblasti, seznamuje, co musí být obsahem této části projektové dokumentace a odkazuje na příslušné právní předpisy a technické normy, seznamuje s novým pojetím požárně bezpečnostních zařízení.

17.9.2002
Prof. Ing. Jiří PETRÁK, CSc., Ing. Miroslav PETRÁK

Článek pojednává o výrobě elektrické energie v České republice a o vlivu této výroby na produkci látek znečišťujících ovzduší. Jsou uvedeny číselné hodnoty platné pro rok 2000, které jsou v současné době použitelné při ekologickém hodnocení úsporných opatření navržených v rámci energetického auditu.

24.6.2002
Prof. Ing. Karel Hemzal, CSc., ČVUT - Fakulta Strojní

Slovník obsahuje vybrané pojmy z oboru techniky prostředí. Jeho základem jsou slovníky z oborů vytápění, chlazení a tepelných čerpadel a vzduchotechniky, které byly zpracovány pro interaktivní použití v prostředí internetu.

21.5.2002
Doc. Ing. Karel ONDROUŠEK, CSc.

Nový zákon č. 274/2001 řeší řadu problémů, které v době státního vlastnictví vodovodních a kanalizačních sítí a řádově jiných cen vody problémy nebyly. Jedním z nich např. přesné stanovení podmínek pro měření odběru vody.

9.4.2002
Ing. Michal KABRHEL, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, ČVUT v Praze Fakulta stavební Katedra TZB

V souvislosti s částečnou renesancí tradičních a obnovitelných energií se znovu nastoluje otázka vhodné akumulace energie a tím snížení finanční náročnosti vytápění objektů. Biomasa je jednou z mála obnovitelných energií, které má ČR dostatek a jejíž využívání se zdá u nás být i v budoucnu efektivní.

13.3.2002
Ing. Daniela PTÁKOVÁ, STÚ-E, a.s. Praha

Článek je ucelenou informací o průběhu a charakteru otopné sezóny 2000/2001 v Praze. Z naměřených klimatických veličin v observatoři Praha-Karlov jsou stanoveny hodnoty veličin nezbytných pro výpočet potřeby tepla pro vytápění a klimatologické údaje dokreslující ráz počasí tohoto období v ČR.

19.2.2002
Ing. Josef SVOBODA, Státní energetická inspekce - ústřední inspektorát

Článek vysvětluje znění vybraných paragrafů Vyhlášky č. 151/2001 Sb., které byly předmětem nejčastějších dotazů technické veřejnosti. Zároveň i naznačuje přístup, kterým SEI bude vykládat a prakticky kontrolovat požadavky stanovené vyhláškou.

30.11.2001
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Vládní nařízení přináší další změny, které nebyly v prvním článku zmíněny, a proto se k němu opět vracíme. Je to např. i ustanovení, že práce u počítače musí být během pracovní směny přerušována bezpečnostními přestávkami nebo změnami činnosti v délce 5 až 10 minut po každých dvou hodinách nepřetržité práce.

20.7.2001

Byla svolána pracovní skupina Světové zdravotnické organizace, aby se dohodla na souboru prohlášení o "Právu na zdravé vnitřní ovzduší", vyplývající ze základních principů v oblasti lidských práv, biomedicínské etiky a ekologické udržitelnosti. Tato prohlášení informují jednotlivce a skupiny odpovědné za zdravé vnitřní ovzduší o jejich právech a povinnostech.

12.7.2001
Ing.Vladimír Poledna, Expertní kancelář STP

Zkušenosti získané autorem při posuzování projektové dokumentace a předaných staveb v olasti vzduchotechniky jsou popsány velmi exaktním způsobem a lze je prakticky beze změny použít i pro vytápění, rozvody vody a další oblasti v oboru technických zařízení budov.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama