Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Český instalatér
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.5.2008
H. J. Roebers, Kiwa Gastec Certification

Recenzovaný Nové instalační materiály, jako jsou vícevrstvá potrubí jsou atraktivní, konkurenceschopnou alternativou k tradičním potrubním systémům z mědi a oceli. Díky zvyšujícím se cenám kovových materiálů se plastová potrubí stávají stále atraktivnějšími. Od 1. února 2008 nabyla účinnosti nová norma ČSN EN 1775, která již plně akceptuje používání vícevrstvého potrubí pro domovní plynovody do 5 bar.

12.5.2008
Ing. Zdeněk Žabička

Recenzovaný Zvětšováním zpevněných ploch na úkor zeleně se zabraňuje vsakování dešťové vody a zvyšuje se teplota v okolí zastavěných částí sídel. Drenážní systémy vysušují krajinu, špatně orané brázdy zrychlují odtok vody. Zkusme se zamyslet nad tím, co může udělat stavebník pro snížení odtoku vody z území, aby přitom zabránil ohrožení vlastní stavby vodou.

17.9.2007
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Recenzovaný Základním opatřením k zajištění hospodárné dodávky tepla pro vytápění staveb je dokonalý technický stav kotelen a úpraven parametrů a jejich vybavení odpovídající regulací.

17.9.2007
překlad Ing. Antonín Chyba

Recenzovaný Rozsah škod roste úměrně požadavkům na úroveň bydlení - tj. i na vzhled instalovaného potrubí. Autor ukazuje na náhodně volených příkladech, že příčinou vzniklých škod bývá často nedbalost a nedostatečná odbornost při montáži.

10.9.2007
Ing. Pavel Poloprudský, Ing. Michal Kvarda

Recenzovaný Představíme-li si, že v prostorných podzemních kolektorech je možná instalace, údržba i opravy rozvodných prvků bez výkopových prací ve vozovkách i chodnících, pak jsou výhody kolektorizace jednoznačně patrné a vyváží i poměrně vysoké investiční a provozní náklady.

20.8.2007
Ing. Roman Dlabaja, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Recenzovaný Prohlášení o shodě je dokladem, že výrobek byl odborně posouzen po stránce funkčnosti, bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti. Ačkoliv u řady stavebních výrobků je tento postup a tyto požadavky již víceméně automatické, vodovodní baterie patří do kategorie, kde splnění této povinnosti je spíše výjimkou.

30.7.2007
Ing. Vladimír Valenta

Recenzovaný Pro provoz plynových spotřebičů je třeba zajistit přívod spalovacího vzduchu a v místě osazení spotřebičů musí být také zajištěno dostatečné větrání prostoru. V tomto příspěvku budou uvedeny vztahy pro určování průtoku spalovacího i větracího vzduchu pro plynové spotřebiče typu B.

11.6.2007
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně, Ústav TZB, FAST VUT v Brně

Recenzovaný Protože v nynější době není pro celou EU přijatelná podrobná výpočtová metoda (včetně výpočtu tlakových ztrát v potrubí), byl nový návrh, po úpravách schválený a vydaný jako EN 806-3, zpracován podle metody zjednodušeného dimenzování potrubí, jež se ve Švýcarsku používá již řadu let.

7.2.2007
Ing. Vladimír Valenta

Předmětem tohoto článku je stanovení hodnot minimálního objemu místnosti nebo minimálního objemového průtoku větracího vzduchu v místnosti, a to pouze pro spotřebiče produkující pouze škodliviny ze spalin, např. ohřívače vody. Ne spotřebiče, které navíc produkují škodliviny z technologického procesu, např. z vaření potravin.

24.1.2007
Ing. Jiří Buchta, CSc., předseda sekce plyn ČSTZ soudní znalec - technické obory různé se specializací plynové zařízení (topné a technické plyny), CTI ČR, ČSTZ, Soudní znalec v oboru technické obory různé se zvláštní specializací Topné a technické plyny

Na nehodách v objektech se kromě vlastního odběrného zařízení podílí i tzv. plynárenské zařízení, zejména úniky plynů z distribučních nízkotlakých a středotlakých plynovodů a tím toto riziko vzniká i pro objekty nepřipojené na plyn.

22.1.2007
překlad Ing. A. Chyba

Recenzovaný Elektronická regulace teploty v jednotlivých místnostech je dostupným řešením jak šetřit energií a vyplatí se. Co vycházelo teoreticky, potvrdilo se i při zkoušce za provozu - ve spolupráci firmy Honeywell s městskými podniky ve Wuppertalu. Použitím bezdrátové regulace teploty "CM Zone" došlo k úsporám energie až 30 %.

16.1.2007
Ing. Eva Jochová, GAS s.r.o., Ing. Zdeněk Přibyla

Plynovým zařízením je bezesporu nutné věnovat potřebnou péči při provozu i při montáži a opravách. V následujícím článku je věnována pozornost těm nejčastěji se vyskytujícím odběrným plynovým zařízením - plynovodům v budovách a spotřebičům plynných paliv s výkonem do 50 kW a dále potom souvisejícím právním předpisům.

9.1.2007
Doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB

I když výstavba nízkoenergetických domů ve větších množstvích nutně směřuje k určitému opakování několika principů, nelze nalézt jediné řešení, které by bylo univerzálně možné prohlásit za nejlepší. Názory na řešení nízkoenergetických budov se v průběhu let vyvíjely a ani dnes nejsou úplně jednotné.

18.12.2006
Doc. Ing. J. Řehánek, DrSc., Ing. V. Valenta

Recenzovaný Článek popisuje různé úrovně souhrnného hodnocení energetické náročnosti budov (EPB) a energetické náročnosti výstavby budov (EVB). Je zde příklad výpočtu en. náročnosti výstavby vytápěcího systému pro různé varianty řešení. V závěru jsou uvedeny konkrétní výstupy hodnocení tak, jak procentuelně ovlivňují celkovou energetickou náročnost.

11.9.2006
překlad Ing. A. Chyba

Recenzovaný Odpověď na otázku, zda se přiklonit k centrálnímu nebo lokálnímu řešení klimatizace není jednoznačná. Vždy závisí na místních podmínkách - tj. na architektuře, provozním režimu budovy, ekologických, ekonomických a ještě mnoha dalších okolnostech, které teprve napoví, zda volit jeden či druhý způsob nebo jejich kombinaci.

26.7.2006
Ing. Zdeněk Reinberk, redakce

Další projekt pro techniky i koncové uživatele, který byl zpracován z původního obsahu na portálu TZB-info a vydán na CD. Tentokrát jde o CD "Návrhová schémata pro topenáře", na němž naleznete schémata nejčastějších zapojení solárních systémů, tepelných čerpadel, kotlů na biomasu, systémů rekuperace tepla či zapojení jejich vzájemných kombinací.

13.3.2006
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Recenzovaný Zavedení a ustálení nové terminologie není jednoduché, protože vyžaduje změnu některých dlouholetých a vžitých označení. Nová terminologie však vnáší řád do názvosloví pro teplou i studenou vodu, sjednocuje názvosloví v oboru zdravotní techniky a vytápění a je platná ve všech zemích EU.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama