Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
BIM - Informační model budovy
Archiv článků od 15.2.2022 do 13.11.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.11.2022
Xella CZ, s.r.o.

Letošní ročník Xella Dialogu se uskutečnil v úterý 18. října 2022 a prostřednictvím on-line konference představila společnost Xella formou čtyř příběhů různých typů staveb svůj sortiment výrobků a služeb. On-line konference Xella Dialog 2022 byla akreditována v rámci CŽV ČKAIT i ČKA a podobně jako v předcházejících letech se účastníci mohli do jejího průběhu zapojit prostřednictvím chatu. Záznam celé konference je dostupný na webové stránce www.xella-dialog.cz.

© AdobeStock
19.10.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V čem spočívá efektivita práce v informačním modelování budov (BIM), bylo hlavním tématem kulatého stolu na estav.tv. Tvorba správných dat je klíčová ve všech fázích přípravy stavby pro investora i dovnitř projekční firmy, pro realizační fázi stavby a jednou bude klíčová i pro její provozování. Hosty kulatého stolu byli Patrik Pokorný, projektant a BIM manažer, Atelier 99, Josef Remeš, projektant a asistent na Fakultě stavební VUT v Brně, a Tomáš Velehradský, majitel projekční kanceláře Atelier Velehradský.

6.10.2022
Ing. Viktor Sláma, Ing. Dominik Wallenfels, Ing. Stanislav Hanák, Ing. Jindřich Sláma, Ph.D.

Recenzovaný Na příkladu tří projektů navržených v různých časových obdobích si ukážeme vývoj přípravy projektu od 3D koordinačního modelu přes BIM pasport až po 3D koordinační model projektu skutečného stavu vodohospodářského objektu. Předvedeme datovou strukturou, propojení digitální 3D projektovou dokumentaci s rozpočtem, harmonogramem a zobrazením v GIS včetně připomínkování ve společném datovém prostředí (CDE). Popíšeme také specifika BIM jako součásti zakázky, včetně role zadavatele v tomto procesu. V neposlední řadě zhodnotíme přínosy BIM z pohledu projektanta a ukážeme možné budoucí trendy.

foto © Siemens
13.9.2022
Ing. Petr Dolejš, Ph.D., Ing. Filip Hložanka

Recenzovaný Objektové projektování přináší do vodohospodářské projekční praxe nové možnosti. Obdobně jako kdysi CAD nástroje, integrované inženýrství nyní představuje bránu do světa digitalizace vodohospodářských celků a může být chápáno jako efektivní předstupeň před zaváděním BIM, umožňující tvorbu digitálních dvojčat a provozní optimalizace. Tyto nové postupy mohou otevřít brány vnímání projektu a správy celku v dosud nepoznaných rovinách. Vzhledem k nastupujícím legislativním, ale i obchodním trendům v ČR, lze očekávat zvýšenou poptávku po digitálně zpracovaných projektech v objektové architektuře, umožňující provázaný přístup ke tvorbě a správě dokumentace v jednotlivých fázích životního cyklu technologického celku.

20. letní škola TZB právě probíhá, foto redakce
8.9.2022
redakce

Program včera zahájily přednášky o novinkách, které mohou být inspirací pro studenty ve workshopech. Na řadu přišla tepelná čerpadla, chlazení, větrání, rekuperace, otopná tělesa i potrubí a TZB-info a estav.tv jako informační podpora.

1.9.2022
Česká agentura pro standardizaci

Se začátkem letošního školního roku končí přechodné období, které měly střední odborné školy stavebního zaměření na zařazení metody BIM do školních vzdělávacích programů. Uložila jim to aktualizace rámcových vzdělávacích programů přijatá na podzim 2020. Podle ní se musí s metodou BIM seznámit všichni absolventi středních škol v oborech 36-47-M/01 Stavebnictví, 36-45-M/01 Technická zařízení budov, 36-46-M/01 Geodézie a katastr nemovitostí, 36-43-M/01 Stavební materiály. To znamená, že nejpozději od roku 2026 budou všichni studenti maturující na středních stavařských školách ovládat alespoň základy metody BIM.

9.8.2022
Ing. Petr Sýkora, Ph.D., Ing. Jana Purnochová, Ing. Jiří Štrupl

Recenzovaný Na základě rozhodnutí vlády ČR se počítá s povinným využitím BIM pro veřejné nadlimitní zakázky postupně od roku 2023. BIM v kontextu vodohospodářské infrastruktury bude mít svoji specifickou pozici, která se bude lišit od pojetí BIM ve stavebnictví (pozemní či dopravní stavby). Vypovídá o tom i potřeba vlastní katalogizace technologických prvků, rozšíření katalogu stavebních prvků SNIM nebo zcela jiné požadavky na detail stavební konstrukce objektu. Potvrdily to pilotní projekty i aktuální zkušenosti se zaváděním BIM v kontextu vodohospodářské infrastruktury.

20.6.2022
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Neziskový projekt vzdělávací interaktivní příručky STAWEBNICE.ONLINE získal titul v soutěži Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2021, a to v kategorii Informační a komunikační technologie. Ocenění předala výhercům na slavnostním vyhlášení v Betlémské kapli místopředsedkyně Parlamentu ČR Věra Kovářová. Titul za společnost HELUZ, která je garantem projektu, převzal Petr Stejskal, Business Development Manager HELUZ GROUP.

9.6.2022
Xella CZ, s.r.o.

Chytré bydlení® Skvrňany nebo také zkráceně Bydlení Skvrňany je svěží rezidenční komplex sedmi bytových domů určený všem, kteří touží po velkorysém bydlení s vlastním parkem, skvělou dostupností a variabilním modulovým dispozičním řešením. Do konce roku 2022 zde vznikne více než 200 nových bytů. Obvodové a mezibytové nosné stěny a příčky všech bytových domů jsou z vápenopískových tvárnic Silka a velkoformátových prvků Silka Tempo.

28.4.2022
Ing. Aleš Průcha, VUT FAST Brno

Recenzovaný Tento článek se zabývá popisem BIM problematiky, dále zaváděním a potřebou BIM ve stavebnictví. Obsahuje popis metod ocenění včetně ocenění vybrané konstrukce jednotlivými metodami. Jednotlivé metody jsou poté porovnány s nákladovým způsobem ocenění pomocí RTS BIM.

11.4.2022
Ing. Vlastimil Muroň, Ing. Filip Tomašov, Ing. Vojtěch Vaněk

Recenzovaný Ze srovnání efektivity komunikace mezi klasickým projektováním ve 2D a ve 3D, konkrétně v BIMu, mimo jiné vyplývá problém kompatibility SW. Přechod na BIM, označovaný jako revoluce, se ukazuje spíše evolucí.

25.3.2022
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce

Odborný Nedostatky vytápění nelze řešit zvýšením výkonu oběhového čerpadla. BIM vyžaduje důkladnou analýzu nejen cíle, ale i procesu zpracování projektu. Reálné mikroklima v bytě zásadně ovlivňuje zdraví lidí i stavební konstrukce, a proto nelze úspory tepla řešit na jeho úkor, to jsou závěry dalšího dne konference Slovenské společnosti pro techniku prostředí.

summit Koncepce BIM 2022
2.3.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Práce na zákonu o BIM, tvorba nástrojů pro digitální stavební řízení a územní plánování, tvorba Datového standardu ve stavebnictví s převzetím SNIM agenturou ČAS, digitalizace ČSN a pilotní projekty BIM, to jsou některá z témat summitu Koncepce BIM, který proběhl 24. února.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama