Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Bezpečnost budov
Archiv článků od 31.8.2017 do 2.10.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Nanomateriály a vybrané oblasti ich využitia
2.10.2017
doc. Ing. Ivan Kubovský, PhD., Ing. Miroslav Gašparík, PhD., prof. RNDr. František Kačík, PhD.

Recenzovaný Článok je zameraný na základné informácie o štruktúre, vlastnostiach a možnostiach praktického využitia nanomateriálov. Pozornosť je venovaná tiež zlepšeniu vlastností dreva nanomateriálmi s dôrazom na jeho protipožiarnu ochranu.

22.9.2017
Ing. arch. Oldřich Rejl, Mgr. Jiří Zilvar

Páteční doprovodný program se nesl ve znamení práva a tentokrát nejen stavebního, ale i trestního. Padaly různé otázky – Jak založit stavební firmu? Uchrání mě před zloději čtečka otisků prstů na domovních dveřích? A jak zmizel trezor ze zamčeného pokoje? Odpovědi se dozvíte v dnešním článku.

20.9.2017
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. arch. Oldřich Rejl, Vlastimil Růžička, Petra Gütterová

Veletrh For Arch je plný zajímavých výrobků a řešení pro stavebnictví. Prošli jsme se po výstavišti a hledali zajímavosti a novinky, které na první pohled mohou uniknout vaší pozornosti, ale byla by to škoda. Podívejte se, co nás zaujalo. Nechybí ani informace z doprovodného programu.

19.9.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Dnes po osmadvacáté otevřel své brány největší český stavební veletrh FOR ARCH 2017. Zahájení veletrhu tradičně provázela i debata projektantů, investorů a dalších zástupců firem ze sektoru stavebnictví spolu s rezortními politiky. S koncem volebního období došlo i na bilancování situace v oboru.

18.9.2017
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Bezpečnost je nově samostatný obor na TZB-info a na FOR ARCHu 2017 mu věnujeme hned tři akce. Budou se zabývat zabezpečením bydlení, požární bezpečností a kamerovými systémy. Nebudou však chybět ani naše veletržní stálice – konzultace k cenám energií a stavebněprávní poradna.

Nízkotlaká mlhová hubice
18.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V závěrečné části třídílného seriálu se podíváme na metody pro stanovení hasicí schopnosti, na rozsah použití mlhových SHS a na prostředky pro ruční aplikaci vysokotlaké mlhy. Nechybí samozřejmě avizovaný seznam literatury a závěr.

17.9.2017
Mul-T-Lock

Přístupové systémy do kancelářských budov začínají procházet přirozenou generační výměnou. Shodují se na tom zámečníci i firmy vyrábějící zámková řešení. Podle odborníků se stále častěji prosazují digitální bezklíčové technologie, které postupně nahrazují klasické mechanické zámky.

17.9.2017
Neugebauer Tomáš, Vlastimil Růžička

Výzkumný ústav bezpečnosti práce upozornil na již osmnáctou novelu zákona o požární ochraně, která se nenápadně odhalila veřejnosti. Zásadním způsobem mění požadavky na provozování činností se zvýšeným a s vysokým požárním nebezpečím a za neplnění stanovuje pokutu až do výše 10 mil. korun.

15.9.2017
Eva Polatová, Národní památkový ústav

Rekapitulujme možnosti zajištění požární ochrany dřevěných staveb v návaznosti na nešťastnou událost požáru kostela v Gutech. Bylo by dobré se poučit z norských zkušeností, neboť ne všechna řešení v oblasti požární ochrany se v praxi osvědčila.

Mlhová stabilní hasicí zařízení, čerpací zařízení typu SPU
11.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou. Jde o komplexně pojatou informaci reflektující dosažený stav v oblasti hašení vodní mlhou a očekávané vývojové trendy. V druhé části třídílného seriálu se podíváme na druhy, komponenty a navrhování mlhových SHZ.

7.9.2017
redakce

Žádosti se přijímají dnes od 10:00 hodin elektronicky na www.dotacedestovka.cz. Mezi novinkami je důležité nastavení pravidel pro platby za stočné při využívání deštové vody.

Mlhová stabilní hasicí zařízení pro protipožární ochranu objektů a technologií
4.9.2017
Ing. Pavel Rybář, bývalý předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Mlhová stabilní hasicí zařízení jsou vyhrazenými druhy stabilních hasicích zařízení (SHZ), která naházejí stále širší uplatnění v ochraně objektů a technologií. Hasicí účinky vycházejí z teorie malé kapky. Třídílný seriál uvádí historii vývoje mlhových SHZ v ČR a ve světě, hlavní komponenty, systémové řešení, specifiku navrhování, rozsah použití a typické aplikace včetně prostředků pro ruční hašení vodní mlhou.

© ambrozinio - Fotolia.com
4.9.2017
doc. Ing. Jiří Pokorný, Ph.D., MPA, doc. Ing. Marianna Tomášková, Ph.D., prof. Ing. Horst Gondek, DrSc., Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Hmotnostní průtok kouře je jednou z významných vstupních veličin využívaných při projektování požární bezpečnosti staveb a návrzích požárně bezpečnostních zařízení. V současnosti je prezentováno značné množství metod pro stanovení hmotnostního průtoku kouře, které vytvořili různí autoři, často za značně odlišných podmínek. Článek popisuje některé z aktuálně užívaných metod a jejich výsledky srovnává zvolenými statistickými metodami, které hodnotí jejich vzájemné odchylky. Srovnání bylo provedeno samostatně pro zónu plamene a zónu kouře vertikálního sloupce kouře formujícího se nad ohniskem požáru.

3.9.2017
mjr. Ing. Jan Novotný, vrchní komisař – vedoucí odd. prevence, HZS Pardubického kraje, územní odbor Svitavy

Každý bytový dům má domovní sklepy, případně půdní prostory, které slouží k odkládání předmětů souvisejících s provozem domácností. V mnoha případech se však postupem let z těchto místností stanou doslova skladiště. Na půdách a v domovních sklepech tak nacházíme mimo starého nábytku, elektrospotřebičů, jízdních kol, součástek motorek a automobilů také barvy, ředidla a kanystry s benzínem nebo naftou či acetonem. Výjimkou zdaleka nejsou ani tlakové lahve s propan-butanem o objemu 2 nebo 10 kilogramů.

Protipožární omítka Knauf Sibaterm
31.8.2017
Knauf Praha s.r.o., Ing. Miroslav Nyč

Protipožární omítka Sibaterm Outdoor zaváděná v současnosti na evropský trh obdržela před nedávnem Evropské technické schválení (ETA) dle ETAG 018 – 1 a 3 a doplňuje tak protipožární omítku Knauf Vermiplaster. Tím byl završen několikaletý vývoj protipožárních omítek firmy Knauf v České republice.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama