Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

--:--

Archiv článků od 17.8.2009 do 26.8.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.8.2009
redakce

Článek přináší pohled na aktuální cenovou situaci na trhu s palivy v polovině roku 2009. Kromě reprezentativního přehledu cen členěných podle druhu paliva jsou v článku uvedeny některé „záludnosti“, na které je třeba při objektivním posuzování cenových relací brát zřetel.

25.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Díky funkci centrálního odvzdušňování a odplyňování se ušetří za instalaci decentralizovaných, mechanických odvzdušňováků. Odpadá nákladné opakované odvzdušňování na nesčetných místech.

24.8.2009
Bronislav Bechník

Česká republika je vázána směrnicemi EU k podpoře a přednostnímu výkupu elektřiny z OZE, tedy i "ze slunce". Na druhou stranu Energetický regulační úřad (ERÚ) má podle zákona č. 180/2005 o podpoře využívání obnovitelných zdrojů povinnost výkupní ceny regulovat tak, aby návratnost investic byla nejvýše 15 let a byl vytvořen přiměřený zisk.

24.8.2009
Ing. Ivo Petrášek

K letitým rébusům ve stavebnictví patřilo jednoduché a účinné zateplení soklu. Přestože existovalo několik možností, jako jediná optimální se až dosud jevila kombinace cihel o tloušťce 365 a 440 milimetrů. Zcela nové řešení, které již bylo doloženo praktickými laboratorními zkouškami, umožňuje minimalizovat excentricitu vykonzolovaného zdiva při současném zjednodušení tras pro rozvody sítí.

24.8.2009
Ing. Jan Vidim, Domat Control Systems

Příspěvek představuje dvě realizace vzduchotechnických jednotek pro výrobní technologie s vysokými požadavky na přesnost regulace teploty a vlhkosti v prostoru a zároveň s energeticky úsporným řešením zdrojů.

22.8.2009
redakce, Vlastimil Růžička

Podle údajů European Wind Energy Association (EWEA) by se pomocí větru mohlo v roce 2020 vyrábět v Evropské unii 12 % elektřiny. V současnosti je to asi 4 %. V případě Česka se jeví podíl větrné energie jako naprosto marginální. Za poslední dva roky se však kapacita větrníků výrazně zvýšila. Zásluhu na tom má vstřícný přístup Evropské unie i Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE).

21.8.2009
ROYAL PELLETS

S peletami "Royal Pellets" máte jistotu, že dostáváte přísně kontrolované a vysoce hodnotné palivo, které zajišťuje optimální využití vašeho topného zařízení a nejlepší výhřevnost. Zamezíte tomu, aby pelety horší kvality negativně ovlivňovaly funkceschopnost vašeho topného zařízení a zatěžovaly životní prostředí.

20.8.2009
Mgr. František Macholda, MBA, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Vhodnou kombinací opatření lze snížit potřebu tepla na vytápění o desítky procent a investoři si slibují, že o stejnou hodnotu klesnou i náklady na vytápění. Často se však dostavuje zklamání, protože poklesu provozních nákladů není dosaženo. Jedním z možných důvodů může být i přehlédnutí drobného administrativního detailu spojeného s účtováním dodávek tepla z CZT.

19.8.2009
IVAR CS spol. s r.o., Ing. Vladimír Zumr

Na základě špatných zkušeností s kvalitou vody v mnoha topných systémech, projevujících se sníženým výkonem kotlů, výměníků, zvýšenou korozí a zanášením citlivých armatur vodním kamenem, jsme byli vyzváni, abychom navrhli úpravnu, která by dokázala "vyrobit" z místně dostupného zdroje vodu splňující požadavky výrobců tepelných zařízení a odpovídající také některým osvědčeným doporučením, jako je např. ČSN 07 7401.

18.8.2009
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Karel Plotěný

Slibné aplikace jsou např. recyklace různých drahých nebo těžkých kovů, nátěrových pigmentů, farmaceutický a potravinářský průmysl. V oblasti klasického čištění odpadních vod je nejvíce aplikací na jatkách, při zahuštění nebo odvodnění kalu, ale především u bioplynových stanic.

18.8.2009
REFLEX CZ, s. r. o., Ing. Vladimír Vaněk

Pokud nechceme jen "odvzdušňovat", ale také aktivně bojovat proti korozi, musíme obsah plynů snížit téměř na nulu. To je možné jen termickým nebo dynamickým vakuovým odplyněním.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

17.8.2009
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc.

Dle současné mezinárodní normalizace v Evropě a ČSN se vzduchové filtry dělí na filtry atmosférického vzduchu pro odlučování částic u běžného větrání, které se zkouší a třídí dle převzaté evropské normy ČSN EN 779 a na filtry s vysokou účinností (vysoce účinné filtry), které se zkouší a třídí dle převzaté normy ČSN EN 1822.

17.8.2009
Ing. Peter Kapalo, PhD., Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav budov a prostredia

V príspevku sa zaoberám vplyvom podlahovej plochy rodinného domu na energiu dodanej teplej vode. Vzájomne porovnávam tri metódy výpočtu a zároveň jednu z nich použijem pri výpočte dodanej energie pre systém prípravy teplej vody, pomocou ktorej je určená energetická trieda pre miesto spotreby - teplá voda.

17.8.2009
Henry E. Peelle, výrobce dveří pro nákladní výtahy, Steven Reynolds, vývojový pracovník

Nebezpečí klopýtnutí způsobené rozdílem úrovní představuje protiklad k požadavku na samovyprošťování cestujících. Na jedné straně snaha zabránit otevření dveří, dokud není úroveň podlahy klece ve stejné úrovni jako je podlaha nástupiště snižuje možnost klopýtnutí, na druhé straně omezení otevření dveří v blízkosti nástupiště zvyšuje možnost uvěznění cestujících v kleci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama