Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 27.11.2012 do 3.12.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

3.12.2012
Ing. Milan Hampl, viceprezident IFMA.CZ, IKA DATA, spol. s r.o.

Životní cyklus výstavby často končí zhotovením, ale nejdůležitější částí je opomenuté užívání. Obvykle se fáze užívání nazývá Facility managementem. Ztotožňuje-li někdo BIM s jedním SW řešením, nebo 3D projektováním, zdaleka nepostihuje celou šíři problematiky a výsledkem je menší část dostupného profitu.

3.12.2012
Ing. Tomáš Maixner, Institut pro rozvoj měst a obcí, IRMO

V nepravidelném seriálu o zdravém světle nelze pominout novelu nařízení vlády č. 93/2012 Sb. [1] (dále pouze nařízení), která je platná od 1. dubna tohoto roku. Nařízení je věnováno ochraně zdraví při práci a souvisí samozřejmě také s osvětlováním.

3.12.2012
Ing. Imrich Lencz, DrSc.

Analytická studie podrobně zkoumá možnosti nasměrování rozvoje evropské energetiky. Cestovní mapa má podat pomocnou ruku při hledání vlastních cest členských zemí k udržitelnému, ekonomicky životaschopnému a environmentálně přijatelnému energetickému hospodářství.

3.12.2012
Ing. Júlia Weismanová

Matematický opis lineárneho dynamického systému môžeme zostaviť definovaním fyzikálnych javov a zákonitostí alebo s využitím štatistickej analýzy experimentálne nameraných dát. U oboch metód hovoríme o identifikácii, pretože neznámy systém identifikujeme pomocou nám známych vzťahov. Článok sa zameriava na problematiku stavových modelov a ich uplatnenie pri riešení problémov vedenia tepla v budovách. Po vybudení reálnymi meteorologickými podmienkami tak bude možné simulovať dlhodobé priebehy tepelných záťaží miestnosti a v kombinácii s predpoveďou počasia predikovať vývoj vnútorných teplôt v krátkodobom časovom horizonte, čo umožní rozšíriť stratégiu riadenia o dlhodobé prerušované a útlmové režimy vykurovania.

Stěnové  teplovodní vytápění IVAR
3.12.2012
IVAR CS spol. s r.o.

Oproti radiátorovému i podlahovému vytápění se pocit tepelné pohody dostavuje nejdříve a při nižší teplotě, až o 3 °C, čímž dochází k významné úspoře nákladů na vytápění. Rychlá odezva na regulační impulsy bez tepelné setrvačnosti. Umožňuje kombinaci s podlahovým vytápěním a využití TČ, solárních sestav.

2.12.2012
JABLOTRON ALARMS a.s.

Napadlo vás někdy, proč když máte zdroj tepla nezávislý na elektrické síti, nemůžete topit při výpadku proudu? Většina topných systémů na tuhá paliva v sobě skrývá značné riziko. Pokud majitel nepřestane v kritické situaci topit, může dojít ke zničení kotle i rozvodů. Zálohování funkce klasických oběhových čerpadel je problematické. Prvním profesionálním řešením na trhu je český výrobek CP-201.

Grundfos na stadionech po celém světě
1.12.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Na stadionu jsou obrovské nároky na čerpací a řídicí systémy, které musí zajistit požadovaný tlak vody při špičkách během přestávek. Automatické tlakové stanice, čerpadla, zavlažovací čerpadla a řídící jednotky Grundfos se osvědčily pro pitnou vodu, vytápění a chlazení a mohou být snadno součástí centrálního monitorovacího systému.

30.11.2012
Autodesk spol. s.r.o.

Společnost Autodesk, světový lídr v oblasti 3D návrhového, konstrukčního a animačního softwaru, uvádí software Autodesk Revit LT na český trh. Software je určen architektům, návrhářům a nejrůznějším stavebním profesím využívajícím 2D postupů, které chtějí přejít na procesy informačního modelu budovy (BIM). Software Autodesk Revit LT představuje specializovanou 3D aplikaci, která uživatelům pomáhá vytvářet vysoce kvalitní a přesné návrhy a dokumentaci.

30.11.2012
Schüco International KG

MAIN POINT KARLÍN – objekt, kterému byla zcela oprávněně věnována pozornost na letošní svatomartinské konferenci pořádané společnostmi Sipral a.s., předním českým dodavatelem obvodových plášťů ze skla a lehkých kovů, a Promat s.r.o., partnerem pro požární bezpečnost.

29.11.2012
Mgr. Ivan Kováčik

K poruchám na kanalizačních sítích dochází z různých příčin, ať už je to stáří kanalizace, její špatné uložení či vnější zásah a manipulace se sítí. Včasné odhalení závady na síti je možné díky monitorovacím zařízením.

29.11.2012
Mgr. Petr Strejček, Ph.D. MBA

Český stát prostřednictvím společnosti MERO (Mezinárodní ropovody) získal podíl na ropovodu TAL (The Transalpine Pipeline), který vede z italského Terstu do Rakouska a Německa. TAL se napojuje na ropovod IKL (Vohburg-Nelahozeves), který se stal v roce 1996 prvním strategickým posunem v diverzifikaci dodávek ropy do ČR.

28.11.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Nová Zelená úsporám je název nástupnického programu Zelené úsporám. V letech 2013 až 2020 bude poskytovat finanční podporu pro rekonstrukce a novostavby budov určených pro bydlení a budov plnících veřejnou službu. Podle výnosů z aukcí emisních povolenek se počítá až s 28 miliardami korun.

28.11.2012
Knauf Praha s.r.o.

City Green Court již ve fázi projektu počítala s energeticky úsporným řešením a dosáhla na certifikát Leed Platinum. U sádrokartonových konstrukcí byl kladen velký důraz na akustiku. Na stavbě se pečlivě hlídaly detaily napojení konstrukcí na prostupy, dotěsnění skleněných příček a dutinové podlahy.

27.11.2012
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Otvorové výplně jsou důležitou součástí obálky budovy. V současné době prožívají téměř skokový vývoj, přitom v ČR není norma, která by určovala vlastnosti otvorových konstrukcí po zabudování. Zároveň výčet všech požadavků na okna je rozsáhlý, a při tom velmi nepřehledný. Tento stav vedl ke vzniku knihy OKNA, z níž vyjímáme shrnutí požadavků na otvorové výplně.

Sapa Building System
27.11.2012
Sapa Building System s.r.o. , Dana Petrová

Sapa Building System působí na stavebním trhu s rezidenčními i nebytovými, novými i renovovanými budovami. Portfolio společnosti Sapa Building System zahrnuje okna, dveře, fasádní systémy, kování, stínící techniku, prosklené střechy, zimní zahrady a BIPV. Dále pak speciální řešení pro požáru odolné, výbuchu odolné a neprůstřelné konstrukce.

 Regulátory MiniPLC Domat
27.11.2012
Domat Control System s.r.o., Ing. Pavel Dvořák, Ing. Jan Vidim

Tento článek popisuje možnosti inteligentního řízení peletkového kotle, postupy a zejména pak dosažené výsledky. Přestože se jedná o specifickou instalaci, lze závěry zobecnit a využít je tak i u dalších instalací se složitějšími hydronickými poměry.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama