Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 2.12.2017 do 5.12.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.12.2017
HDL Automation s.r.o.

Automatizovaný neboli chytrý dům lze obecně chápat jako bydlení, které reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich pohodlí, zpříjemnit jim zábavu, zaručit co nejvyšší bezpečí a snížit náklady na provoz.

5.12.2017
TESTO, s. r. o.

Aby se lidé cítili v místnosti dobře, musí být mimo jiné v pořádku proudění vzduchu. Jak je toto proudění intenzivně pociťováno, záleží na nainstalovaných vzduchových výustkách. Anemostaty získávají stále větší význam, protože přivádějí do místnosti rozptýlený vzduch a nikoliv přímý. Snižuje to průměrnou rychlost vzduchu, což je pociťováno jako příjemné.

5.12.2017
Ing. Helena Křišíková, Ph.D., Ing. Josef Hodboď

Tepelné solární soustavy mají své stabilní místo na trhu a přispívají ke splnění požadavků kladených kritérii na energetickou náročnost budov. Pro rodinné domy bude standard nZEB povinný od 1. 1. 2020 a ten není splnitelný bez podílu obnovitelných energií. V článku jsou naznačeny základní informace týkající se programu Nová zelená úsporám ve vztahu k rodinným domům a tepelným solárním soustavám.

4.12.2017
pplk., Mgr. Jakub Škoda, kpt., Ing. Stanislav Kopecký

Recenzovaný Příspěvek se zabývá problematikou mezinárodní spolupráce na úseku zjišťování příčin vzniku požárů. V dané problematice byla provedena analýza nastavení systému zjišťování příčin vzniku požárů v různých zemích světa. Část práce je následně zaměřena na shrnutí základních přínosů získaných ze zahraničních cest z Nizozemska a Spojených států amerických a jejich možné aplikaci do českého systému zjišťování příčin vzniku požárů, zejm. ve vztahu k vzdělávání vyšetřovatelů požárů v České republice. Příspěvek dále stručně seznamuje s českou stopou při vzniku nové pracovní skupiny CTIF – Fire Investigation Working Group (Pracovní skupina pro vyšetřování požárů) v roce 2016 a jejími vizemi do budoucna.

4.12.2017
Ing. Miroslav Machalec

Recenzovaný Je obecně známé, že kombinace nevhodných materiálů a chemického složení otopné vody může způsobit vážné poruchy otopné soustavy. Přesto se stále častěji, vzhledem k absentujícímu dozoru projektanta na stavbě (investor ho neobjedná, protože si myslí, že je drahý a podle dodavatelů i zbytečný) a neodbornému stavebnímu dozoru, objevují případy, které dokumentují porušení dosud platných topenářských zásad, které bylo možné najít. Vznik havárie a finanční škody, je pak zcela zákonitý.

4.12.2017
FRONIUS Česká republika s.r.o.

Při získávání a využívání obnovitelné energie se do popředí zájmu stále více dostává spojování sektorů. Efektivní využití synergií totiž vyžaduje těsnější propojení elektřiny, tepla a mobility. Společnost Fronius, která se specializuje na solární techniku, proto vyvinula řešení v podobě regulátoru spotřeby Fronius Ohmpilot, pomocí kterého lze efektivně využívat přebytečný proud k přípravě teplé vody.

4.12.2017
Ing. Vladimíra Linhartová, OSVČ

Recenzovaný Efekt vysoce účinné VZT jednotky může být snadno zmařen nežádoucími úniky vzduchu netěsnostmi potrubí před jeho distribucí do obytných místností. Těsnost potrubí společně se všemi komponenty by měla korespondovat s požadavky na VZT jednotky dané platnými předpisy.

Prof. Ing. Karel Kabele, CSc. (na snímku uprostřed) v diskusi s účastníky na kongresu Clima 2013 v Praze. Foto: archiv STP
3.12.2017
Ing. Josef Hodboď, čestný člen STP, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., ředitelka TZB-info

Ve znamení konce roku a blížících se Vánoc budou členové Rady STP 12. prosince 2017 volit předsedu. Tradice Společnosti pro techniku prostředí sahá do minulého století. Prof. Ing. Karlu Kabelemu, CSc., současnému předsedovi, jsme s ohlédnutím za končícím volebním obdobím obdobím položili pár otázek.

3.12.2017
Šetrné budovy

Nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby, uvažování o životním cyklu budov primárně s ohledem na člověka a jeho měnící se potřeby, nutnost ochlazování měst, potřeba revitalizací staveb a využívání brownfieldů v rámci smart cities – nejen k těmto závěrům dospěl v pořadí již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 pod taktovkou České rady pro šetrné budovy. Více než dvacítka významných zahraničních a domácích řečníků se za účasti téměř tří stovek hostů zaměřila na vize a trendy budoucího vývoje ve vztahu k architektuře, udržitelnosti a automatizaci budov, hospodaření s vodou, cirkulární ekonomice, využívání brownfieldů, problematice chytrých měst či tvorbě zdravého a komfortního vnitřního prostředí.

3.12.2017
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Když si chcete doma vyvětrat, tak otevřít okno jen tak „na rychlou větračku“ nestačí. Jak se správně starat o vzduch v domácnosti je mnohem větší věda, než by se mohlo zdát. Jinak je potřeba větrat v létě nebo na podzim, úplně jinak v zimě.

2.12.2017
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Za pouhý jeden den získáš praktické znalosti, které se jinde nenaučíš. Budeme trénovat pod vedením skutečných mistrů. Naučíme tě nové stavební postupy, finty s materiály, zkrátka všechno, co se ti v praxi hodí.

Laboratorní teplotní zkouška - prostup komínu stropní konstrukcí
2.12.2017
Ing. Josef Hodboď, videoreportáž: Ing. Petr Bohuslávek

Projekt v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze byl zaměřen na laboratorní teplotní zkoušku prostupu komínu stropní konstrukcí, konkrétně na měření teplotního pole okolo komínu ve vztahu k riziku požáru, a to ve dvou různých stavebních provedení prostupu.

2.12.2017
Filip Nečas, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

V září tohoto roku schválila vláda materiál Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) stanovující rámcově mechanismus kontrol překompenzace provozní podpory na výrobu elektřiny z podporovaných zdrojů. Na základě tohoto materiálu mají probíhat legislativní práce na novele energetického zákona, která umožní tyto kontroly překompenzace provádět.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama