Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 18.1.2024 do 23.1.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.1.2024
Mgr. Jiří Paul MBA, Vodovody a kanalizace Beroun, a.s.

Recenzovaný Ztráty vody v ČR zaznamenávají trvale klesající trend. Aktuálně se pohybujeme na úrovni 17 % nefakturované vody. Z historického pohledu je to velmi pozitivní výsledek. Ze států EU máme šesté nejnižší ztráty. V dobrých průměrných hodnotách je ale ukryt problém malých provozovatelů a vlastníků. Lepších výsledků než průměr je dosahováno jen na 3 % vodovodů, ve kterých se produkuje přes 40 % veškeré pitné vody. Také v absolutním vyjádření je množství ztracené vody znepokojující; objem ztracené vody by stačil k zásobení téměř 2,5 mil. obyvatel. Sucho v minulých letech a energetická krize z roku 2022 mění náhled na vnímání ztrát z pohledu dostupnosti a nákladovosti.

Nemocnice Na Homolce v průběhu realizace v rove 2023
23.1.2024
Ing. Petr Bohuslávek, podle tiskové zprávy

V pražské Nemocnici Na Homolce probíhá jeden z nejkomplexnějších energeticky úsporných projektů v Česku, který zahrnuje například rozsáhlou modernizaci vytápění, vzduchotechniky a osvětlení. Úspory jsou realizovány metodou EPC (Energy Performance Contracting), kdy dodavatel přímo ve smlouvě za úspory ručí.

23.1.2024
Panasonic (divize tepelná čerpadla a klimatizační technika)

Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvádí na trh tepelná čerpadla typu vzduch-voda ECOi-W AQUA-G BLUE. Ta využívají ekologické chladivo R290 s mimořádně nízkým potenciálem globálního oteplování (GWP) na úrovni 3. Navíc byla čerpadla navržena tak, aby splňovala požadavky na energeticky náročnější komerční, průmyslové a rezidenční objekty.

22.1.2024
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Ve vodním zákoně byla dána vyšší priorita akumulaci a využívání dešťové vody oproti jejímu odvádění kanalizací. Snahou MŽP bude zrovnoprávnit MZI s ostatní infrastrukturou v sídlech. Podívejte se na praktické příklady z vybraných měst.

doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., konference Požární bezpečnost staveb 2023
22.1.2024
Ing. arch. Martina Dokoupilová, Ing. Petr Bohuslávek, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc.

Vícepodlažní dřevostavby jsou aktuálně velmi žádané, ale musíme je umět postavit bezpečné, znělo na konferenci Požární bezpečnost staveb. Tomuto tématu se věnovala přednáška doc. Ing. Petra Kuklíka, CSc., ve které vysvětluje, jaké konstrukční systémy připadají v úvahu, jak je navrhovat z hlediska statiky a bezpečnosti, a především jaké se chystají změny v přístupu k navrhování těchto budov. Přednášku si poslechněte exkluzivně na estav.tv.

Martin Sudík, muzeum společnosti Cetin
22.1.2024
redakce

Optické vlákno je základem přenosu optického signálu a skládá se z jádra, které má průměr 8 μm, a pláště s průměrem 125 μm. V sídle společnosti Cetin nám technologii přenosu optickým vláknem představuje Ing. Martin Sudík, specialista síťové infrastruktury.

21.1.2024
ZG Lighting Czech Republic s.r.o.

Prostředí, v němž probíhá výuka, se mění od analogového k digitálnímu. Vzdělávací prostory se tomuto trendu musí přizpůsobit, aby si i v budoucnosti zachovaly efektivitu a udržitelnost. Měnící se vzdělávací koncepce přitom vyžadují prostory, které bude možné přizpůsobovat rozmanitým požadavkům, a to včetně správného osvětlení, které bude přívětivé pro děti i vyučující.

Infotherma 2024 v Ostravě
21.1.2024
redakce

29. ročník výstavy Infotherma se koná 22.–25. 1. 2024 na Výstavišti Černá Louka. Novinkou je i stream doprovodného programu, který můžete sledovat na TZB-info, estav.tv, YouTube TZB-info a samozřejmě na stránkách infotherma.cz. Ale novinek je plné výstaviště.

21.1.2024
NETION, s.r.o.

Již popáté proběhne největší online stavební veletrh na www.veleton.cz, a to ve dnech 26.–29. ledna 2024. Na digitální platformě se propojí odborníci z řad výrobců stavebních materiálů, technologických, montážních i stavebních firem se zájemci o stavbu, bydlení, rekonstrukci a vytápění. Součástí bude i 25 odborných přednášek přímo v živém vysílání. A to vše pro návštěvníky zdarma.

Ing. Michal Zálešák, Ph.D., produktový manažer pro chytré systémy a hospodaření s dešťovou vodou společnosti Pipelife
20.1.2024
redakce

Důležitá je volba vhodné vegetace, která je velkou pomocí s hospodaření s dešťovou vodou, říká v podcastu Ing. Michal Zálešák, Ph.D. a zmiňuje, že do budoucna se struktura vhodné vegetace s ohledem na změnu klimatu změní.

19.1.2024
redakce

Jihočeské Sezimovo Ústí má nečekaně bohatou minulost. Je spojeno s velkými jmény historie, kultury, ale i světového podnikání. Kázal zde Jan Hus, založil jej Tomáš Baťa, řadu let zde strávil bývalý prezident Dr. Edvard Beneš, jehož zde navštěvoval T. G. Masaryk i jeho syn Jan. Sídlí zde řada úspěšných firem včetně firmy Zehnder, která zajistila vytápění vily.

19.1.2024
Ing. Štěpán Zrostlík, Ph.D., Ing. Ondřej Mašek, Ing. Rostislav Kasal, Ph.D., Ing. Tomáš Hejduk, Ph.D., Ing. Petr Fučík, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá zjednodušenými metodami vyhodnocení bilance potřeby pitné vody na území celé České republiky. Základní jednotku, pro které je bilance potřeby pitné vody provedena, představuje správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP). Hlavním cílem realizovaných aktivit bylo získání informací o kapacitách jednotlivých vodárenských celků a jejich možnostech z hlediska podpory zabezpečenosti spotřebišť s nekapacitními lokálními zdroji.

Technologie Shîrudo. Zdroj: Daikin
19.1.2024
Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

Zatímco Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) tlačí na dekarbonizaci budov zejména zapojením obnovitelných zdrojů energie, tedy např. tepelných čerpadel, a zároveň využíváním chladiv s nižšími hodnotami GWP, české požárněbezpečnostní předpisy tomu díky pomalé harmonizaci s evropskými normami brání. Daikin však nabízí technologii Shîrudo, která platné normy splňuje a dokáže rizika požáru spojená s málo hořlavým chladivem A2L snížit na minimum.

Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024
Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz

Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama