Architekt Jan Kasl je předsedou ČKA od dubna 2019. Současně je členem pracovní skupiny ČKA pro legislativu.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Krabička, která se připevní na napájecí kabel, dokáže měřit spotřebu libovolného spotřebiče a na dálku ji odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Tak funguje inteligentní sonda pro bezkontaktní indikaci aktivity spotřebičů a odběru energie, jež právě prochází poslední fází testování v terénu v rámci projektu Chytrá řešení pro Prahu.
BRNO, přední český dodavatel a výrobce zařízení z oblasti plynárenství, vodárenství a energetiky a leader na trhu dodávek vodoměrných šachet, konsoliduje prodej vodárenského sortimentu do jedné společnosti. Sortiment malých vodoměrných šachet bude nově zařazen do nabídky dceřiné společnosti ATJ special. Zákazníků se změny nedotknou, naopak přispějí ke zkvalitnění služeb.
Recenzovaný Další z článků z konference JUNIORSTAV představuje nejčastější certifikace budov. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí se netýká pouze podnikové ekologie, ale stále častěji se promítá i do oblasti projektování a výstavby stavebních objektů, s čímž úzce souvisí pojem udržitelná výstavba budov. S rozvojem udržitelné výstavby vyvstala potřeba hodnocení budov a jejich dopadů na životní prostředí. Z tohoto důvodu byly vytvořeny environmentální certifikace budov, které hodnotí to, jak budova ovlivňuje své okolí v průběhu životního cyklu. Článek si klade za cíl zjistit, jaké environmentální certifikace ve světě existují, a které z nich se používají v České republice nejčastěji. Na závěr jsou certifikace porovnány a popsány jejich hlavní rozdíly.
Nová akustická norma, která u nás platí od ledna 2021, přinesla řadu změn. Pro zájemce o stavbu rodinného domu s pórobetonovými tvárnicemi Ytong je dobrou zprávou, že systémová řešení s akustickou omítkou nebo příčkovými panely Ytong plní požadavky normy a zlepšují u stěn mezi obytnými místnostmi akustiku. A díky akustickým tvárnicím Silka může investor domu vyhovět i potřebám na vyšší akustický útlum.
Ještě nikdy nemělo téma větrání domácností tak velký význam jako v tento čas. A to z více důvodů. V posledních letech politici značně zpřísnili energetické požadavky na budovy. Novostavby obytných budov musí nyní splňovat požadavky takzvaných „nulových domů“. Tyto požadavky ale nelze dosáhnout pouze stále uzavřenějšími konstrukcemi budov a optimalizovanými tepelněizolačními opatřeními. Výsledkem těchto opatření je, že nedochází k téměř žádné přirozené výměně vzduchu.
Neizolovanou střechou uniká až 30 % celkové energie. Nejen, že tak vzniká prostor, který navyšuje celkové měsíční náklady skrze ztrátu tepla, ale chováme se tak i zcela nešetrně k životnímu prostředí. Proto je potřeba dbát na komplexní izolaci domu, která je vyrobená z kvalitních materiálů. Jak na zateplení střechy jsme se zaměřili s odborníky ze společnosti URSA.
Mistrovská zkouška bude kvalifikační předpoklad, případně zvýhodnění pro žadatele o veřejnou zakázku, zvýšená pravděpodobnost uplatnění se v zahraničí jako OSVČ pro řemeslné živnosti (v některých zemích EU je mistrovská zkouška zákonnou podmínkou pro výkon živnosti). Zavedením mistrovské zkoušky navazujeme na přerušenou tradici mistrů řemesel, která po staletí úspěšně fungovala.
Bezpečnost při práci a ochrana zdraví zaměstnanců patří mezi důležitá témata, která se týkají malých i velkých firem nejen během pandemie koronaviru. Kdy jindy se zamyslet nad prevencí rizik než v rámci Světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který si bude celý svět připomínat 28. dubna?
Proč zrovna my jsme béčko? Zní mi v uších klasik. Je to přece jedno, která skupina bude v áčku a která v béčku. Tak kdo tedy bude „béčko“? Přesně stejná situace nastává při třídění okenních profilů do tříd „A“ nebo „B“. Posuzovat kvalitu okna podle těchto tříd je naprosto irelevantní a vytrženo z kontextu.
V současné době trávíme až 90 % času v uzavřených prostorách svých kanceláří a domovů, a proto bychom se měli ještě více zajímat o kvalitu jejich vnitřního prostředí. Dlouhodobé dýchání přehřátého, vysušeného nebo příliš vlhkého vzduchu plného škodlivin a plísní totiž může ovlivnit naše fyzické i psychické zdraví a vyvolat u nás tzv. syndrom nezdravých budov (SBS – Sick Building Syndrome).
Magistrát města Třince hledal systémové řešení pro sběr informací a požadavků, a proto v roce 2015 začal využívat sdílené datové prostředí (CDE). V CDE se začala řešit správa dokumentů a realizace. Prvním pilotním projektem, na kterém si CDE vyzkoušeli, byla výstavba sportovní haly na ulici Nádražní mezi PZŠ Gustawa Przeczka a Jubilejní Masarykovou ZŠ.