Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 30.6.2003 do 18.7.2003

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.7.2003

Cílem kurzu je informovat účastníky jak nejefektivněji a nejlevněji provozovat a udržovat kotelny, vzduchotechnická a klimatizační zařízení, soustavy ústředního vytápění a s nimi související zařízení měření a regulace, tlakové nádoby, kompresory, čerpadla, úpravny vody a další nezbytné provozní soubory.

16.7.2003
Honeywell spol. s r.o.

Hlavním účelem filtru je zachytit a shromažďovat nečistoty z protékající vody. Díky systému zpětného proplachu, ovládanému ať ručně nebo automaticky, zůstává filtr stále funkční. Stojatá voda je ideálním prostředím pro rozmnožování mikroorganismů. Ve filtrech Honeywell Braukman dochází během provozu ke kompletní výměně vody ve všech částech filtru. Tím se předchází množení bakterií a voda zůstává stále čistá.

13.7.2003
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Mezinárodní odborný veletrh a kongres v německém Freiburgu je zajímavý právě úzkým propojením tradičního veletrhu probíhajícího ve třech moderních halách a odborného kongresu s celou řadou menších odborných seminářů paralelně probíhajících v prostorách výstaviště.

11.7.2003
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Vzletný název článku může leckterého čtenáře odradit, protože takováto práce představuje neskutečné množství průzkumů a měření. Přesto se podařilo zvolit metodu, která nám umožnila (přiznáváme, že s určitým zjednodušením) přiblížit se k výše uvedenému cíli s dostatečnou přesností. Akce se uskutečnila před 3 lety v jedné české obci a pro větší vypovídací schopnost bilance by bylo jistě zajímavé opakovat podobný průzkum v několika dalších obcích.

10.7.2003
Doc. Ing. Karel ONDROUŠEK, CSc.

Článek má přispět k přesnějšímu používání pojmů "hygienická zařízení" a "sociální zařízení". Architekti, stavební a ostatní odborníci pracující v oblasti projektování, schvalování a provádění staveb často tyto výrazy zaměňují a neuvědomují si jejich podstatný rozdíl.

9.7.2003

Kurz je připravován jako součást celoživotního vzdělávání pracovníků v oboru vytápění, kteří mají již technické znalosti z oboru vytápění a chtějí být průřezově, ale i podrobně informováni o problematice hydrauliky a řízení otopných soustav.

9.7.2003

Na semináři bude uvedena problematika norem pro ochranu vnitřního vodovodu a aktuální poznatky o bakteriologické čistotě vody, ale jako vždy budou zároveň následovat technická řešení, která požadavky splňují. Na požadavky na armatury a potrubí budou navazovat zajímavá konkrétní data z problematiky volby typu ohřevu TUV a informace k projektování nerezového potrubí, které odpovídá novým požadavkům hygieny.

8.7.2003
Peter Horbaj, Strojnícka fakulta, TU Košice

Technológie na báze bioplynu boli na Slovensku zavedené počas minulého storočia v rámci hygienických opatrení a tiež za účelom zníženia objemu a zápachu narastajúcich množstiev mestského odpadu. Ako krajina so značným podielom poľnohospodárskej činnosti má Slovensko bohatý potenciál v oblasti využitia technológií na báze bioplynu. Značný potenciál má Slovensko rovnako v oblasti využitia skládkového plynu a kalového plynu vznikajúceho, bez využitia, v čističkách odpadových vôd. A nakoniec v neposlednom rade, by bolo možné uvažovať aj s využívaním drevného plynu, napr. v kogeneračných jednotkách.

5.7.2003
Rostislav Koryčánek, ERA - ekologie realizace architektura

Josef Horný patří mezi české architekty, kteří v době normalizace opustili Československo a dokázali se prosadit i tam, kde konkurence v oboru byla daleko obtížnější než v tehdejších projektových ústavech. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil.

4.7.2003
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Na konferenci, kterou pořádal SPTZ (Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení České republiky) dne 17.6.2003 v Praze, zazněl mezi ostatními příspěvky také referát pana Waltera Schmeese, který byl jasným signálem pro tržní partnery - montážní firmy, projektanty, výrobce plynových kotlů a další, ale i pro konečné zákazníky, že časy se mění a oni jsou v centru zájmu společnosti RWE Gas. Následující článek je zpracován z přednáškových podkladů pana Waltera Schmeese a tímto mu také děkuji za laskavé poskytnutí těchto podkladů.

3.7.2003
Bronislav Bechník

Rovnovážná vlhkost stavebních materiálů závisí na relativní vlhkosti okolního vzduchu. Při sorpci vlhkosti v konstrukčních materiálech se uvolňuje teplo. Obráceně při desorpci (vysychání) se teplo spotřebovává. Energetické efekty spojené se sorpcí a desorpcí vlhkosti ve stavebních materiálech jsou ve výpočtu energetické bilance staveb podle ČSN EN 832 pominuty. Ukazuje se, že pro stavby s výrazně vyšší úrovní tepelné ochrany, tzv. stavby pasivní, může být vliv vlhkosti na energetickou bilanci významný.

2.7.2003
Lubomír Klobušník, energetický poradce ECČB, Energy Centre České Budějovice

Na rozdíl od jiných energetických průkazů, štítků, či jiných materiálů, které zpravidla hodnotí pouze dodržení ČSN a vyhlášek a kdy se majitelé domů nedozví nic o tom, kolik korun je bude stát vytápění domu a zda je jejich dům šetrný vůči životnímu prostředí, je Energetický průkaz ECČB užitečnou pomůckou pro majitele či uživatele rodinných domů.

1.7.2003
Pavel Vaněk, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Unikátní soubor zákonů, předpisů a norem, týkající se posuzování shody u výrobků z hygienických hledisek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama