Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 9.12.2004 do 29.12.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.12.2004
PhDr. Zdeněk Kučera

Tématické zaměření příštího ročníku časopisu Alternativní energie a termíny pro inzerenty a pro odevzdání příspěvků.

27.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Druhá část příspěvku upozorňuje na novou legislativu se zaměřením na spalovací zdroje, v přehledných tabulách jsou uvedeny sazby pro zpoplatněné látky a emisní limity podle druhu paliva.

27.12.2004
Ing. Miroslav Urban, Ing. Daniel Adamovský, ČVUT v Praze, katedra TZB

Platí obecný vztah, že s poklesem průtoku teplé vody v rozvodu narůstají náklady na tepelnou energii. Mezní průtok, pod kterým má křivka závislosti strmý nárůst, je pro každý systém přípravy a rozvodu teplé vody jiný. Snížením spotřeby teplé vody se sníží pohyb vody v potrubí a zvýrazní se vliv nedostatků cirkulačních soustav bez oběhového čerpadla. Paradoxně se koneční spotřebitelé nedočkají finanční úspory, ale zaplatí i více.

27.12.2004
Dr. Neela Winkelmann-Heyrovská

Návrh zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů čekal řadu měsíců "zaparkován" v poslanecké sněmovně až bude připravena novela energetického zákona. Když ale konečně novela v listopadu dospěla ke společnému projednání, došlo k zajímavé situaci. Energetický zákon byl schválen, ale zákon o podpoře využíváni OZE byl na žádost hospodářského výboru stažen z projednávání ve sněmovně.

24.12.2004
redakce

Přejeme všem čtenářům, spolupracovníkům a obchodním partnerům příjemné prožití vánočních svátků a mnoho dárků pod stromečkem.

21.12.2004
Ing. Josef Slováček, předseda správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel ČR

Objekt zateplený podle podmínek SFŽP má tak malou spotřebu energie, že špičkové tepelné čerpadlo, které sníží již tak malou spotřebu třeba o 80%, ušetří tak málo provozních nákladů na vytápění, že se za dobu své životnosti nezaplatí. Naskýtá se otázka, proč byla tak nelogicky postavena pravidla a čemu měla sloužit.

20.12.2004
doc. Ing. Jiří Hemerka, CSc., prof. Ing. František Hrdlička, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní

Příspěvek podává obsáhlou, komplexní informaci o současné legislativě v ochraně ovzduší ve vztahu k stacionárním zdrojům znečišťování. Popisy mechanizmu vzniku hlavních znečišťujících látek a jejich působení na ovzduší a zdraví člověka. Přímé praktické využití zde naleznou projektanti a provozovatelé kotlů. Příspěvek je rozdělen na tři články, první část je zaměřena na popis hlavních znečisťujících látek vznikajících při spalování, vysvětlení pojmů a mechanizmu vzniku emisí, působení imisí a obsahuje i souhrnnou přehlednou informaci o nové legislativě v ochraně ovzduší se zaměřením na malé zdroje.

17.12.2004
Martin Říha, Energy Centre České Budějovice

Modernizace veškerého technického zařízení umožnila bezobslužný provoz vodní elektrárny ve Steinbachu. Spolu s rybím přechodem a plochým převodním řemenem, díky němuž není provoz tak hlučný, se jedná o technické řešení hodné naší pozornosti. Článek představuje i některé další vodní elektrárny v Rakousku a jižních Čechách.

15.12.2004

Společnost pro techniku prostředí - odborná sekce Vytápění pořádá prestižní setkání topenářů, které se uskuteční v prostorách kongresového centra v Třeboni. Vedle odborného programu a výstavky budou součástí konference i doprovodné společenské akce.

14.12.2004
Ing. David Beneš, Dewarec, s. r. o.

Nová směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie ohledně odpadů z elektrických zařízení se týká zejména výrobců/dovozců elektrických a elektronických zařízení. Směrnice doporučuje mimo jiné snížení nadměrné spotřeby přírodních zdrojů a prevenci znečištění.

13.12.2004
doc. Ing. Ivan CHMÚRNY, Ph.D.

Článok sa zaoberá vplyvom tepelnotechnických vlastností okien najmä zasklení na potrebu tepla pri vykurovaní budov. Porovnanie tradičného dvojnásobného zasklenia s modernými nízkoemisnými izolačnými zaskleniami robí okno hlavným šetriacim prvkom na fasáde spomedzi stien, striech, podláh a transparentných častí.

13.12.2004
překlad a výtah A. Lajčíková

Klimatizace vnitřních prostor se díky stále rostoucím teplotám stává běžným a mnohdy nezbytným prvkem technického zařízení budov. Kromě náporu na energetickou soustavu v době letních veder má klimatizace i některá další rizika, na jejichž odstranění je nutno pamatovat.

13.12.2004
Petr Pelikán

Jednou z hlavních výhod kořenových čistíren odpadních vod je jejich schopnost účinně čistit i silně naředěné odpadní vody a odolnost těchto čistíren proti nepravidelnému provozu. Značnou výhodou je i levný provoz, protože kořenové čistírny nepotřebují k provozu elektrickou energii.

13.12.2004
Ing. Milan Bechyně, TZB-info

Ing. Zdeněk Černý (nar. 1963) a jeho firma BIOMAC z Uničova jsou v oblasti přetváření biomasy do palivových briket a pelet pojmem. Podle jeho názoru je dnes pro obrat v současné stagnaci ve využívání biomasy rozhodující rychle udělat promyšlené legislativní a daňové kroky a při jejich přípravě se poučit ze zkušeností těch evropských zemí, kde se podíl biomasy na úkor fosilních paliv trvale zvyšuje.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama