Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 26.6.2005 do 11.7.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.7.2005
prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.

Článek je pokračováním přehledu zařizovacích předmětů a okolností jejich použití. Tento díl je věnován vanám, sprchám, WC, bidetům a pisoárům. Článek shrnuje argumenty pro použití v kontextu současných požadavků na hygienu a úspory včetně novinek - například posledním "hitem" je akrylátová vana s vodotěsnými dvířky z plexiskla a s možností volby hydromasážního systému. Vana je pro seniory velmi bezpečná a ještě pohodlnější než sprcha.

11.7.2005
Ing. Marek Holba, Ph.D.,Ayuko Kitajou, Kazuharu Yoshizuka, Oceánografický institut Imari, Japonsko

Oceány pokrývají dvě třetiny naší planety a skýtají v sobě obrovské množství energie a energeticky významných prvků. Jedním z nich je lithium, po kterém roste v současné době na světových trzích poptávka téměř exponenciálně. Je to způsobeno jeho využitím v moderních trendech průmyslu.

8.7.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Při rozhovoru s p. Richardem Pospíšilem z firmy POR jsou patrné jeho velké zkušenosti v oblasti návrhu a provozu bazénů. Řadu zajímavých postřehů jsme zaznamenali v následujícím článku. Nápady jak vložit vyhláškou požadované měření do stávajícího potrubí, kdy zpracovat provozní řád a mnohé další mohou být inspirací pro projektanty, investory i provozovatele.

7.7.2005
Ing. Jaroslav Novák

Článek volně navazuje na dva předcházející díly publikované před více než rokem. Problematika působení elektromagnetického pole na lidské zdraví tehdy vyvolala mnoho reakcí a rozsáhlou diskuzi. Z osobních dotazů a z diskuze na Internetu bylo zjištěno, že předchozí článek byl napsán příliš odborně a nebyl v některých otázkách pochopen.

4.7.2005
prof. Ing. Vladimír Skokan, DrSc.

Velký výběr zdravotních zařizovacích předmětů umožňuje navrhovat zdravotnické komplety v libovolném rozsahu a podle účelu odpovídajícího požadavkům dnešního navrhování staveb. Článek se zabývá podrobně volbou dispozice bytové koupelny a toalety, druhy umyvadel, van, sprch, klozetů, pisoárů i bidetů.

4.7.2005
RNDr. Jana Plamínková

V souvislosti s novým zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů energie se u nás očekává poměrně prudký rozvoj větrné energetiky. Můžeme ale také slýchat varování o enormních nárocích na regulaci elektroenergetického systému a o vysokých nákladech na budování záložních kapacit, často s odkazem na negativní zkušenosti z Německa. Je tomu tak skutečně? Jaká rizika jsou opravdu reálná a co jsou jen mýty? Na co se u nás máme připravit?

30.6.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně), Ing. Pavel Kubů (poradenská a inženýrská činnost v oboru dřevostaveb)

V minulém příspěvku jsme konstatovali, že nerespektování vlivu vlhkosti na funkční vlastnosti a trvanlivost stavebních konstrukcí a staveb na bázi dřeva a neznalost principů konstrukční ochrany dřeva je jednou z hlavních příčin závažných přímých i následně vyvolaných vad a poruch dřevostaveb. Pokusíme se tedy v odborné zahraniční literatuře najít některé příklady správného a nevhodného řešení detailů stavebních konstrukcí ze dřeva, které se také často vyskytují i na stavbách realizovaných v České republice, a tyto zásady zobecnit.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.

28.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

V článku je uveden přepis zvukového záznamu příspěvku JUDr. Žaludové, který zazněl v rámci doprovodného programu výstavy Vodovody a kanalizace 2005. Představenstvo SOVAK doporučilo poslancům v zastoupení vodovodů a kanalizací, aby novela zákona ve znění, v jakém ji předložilo ministerstvo, nebyla schválena.

27.6.2005
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., Odbor termomechaniky a techniky prostředí, FSI, VUT Brno

Projekt BRITA je zaměřen na inovační a efektivní řešení, která vedou ke zlepšení energetické účinnosti a na implementaci obnovitelných zdrojů energie jen s mírnými dodatečnými náklady a to zejména při rekonstrukcích. Cílem těchto pilotních projektů je úspěšné uvedení těchto aplikací na trh.

27.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Následující text je úryvkem z knihy Projektujeme bez bariér Ing. arch. Daniely Filipiové. Publikace, která by neměla chybět na pracovním stole každého projektanta, byla v České komoře architektů rozebrána pouhé dva dny po oznámení její nabídky, ale následující článek nabízí nejen výběr z této nadmíru užitečné knihy.

27.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo ovlivňuje její celkovou ekonomickou návratnost. Závěrečný díl pojednává o hydraulice solárního kolektoru, potrubí, výměníku tepla a vlastních oběhových čerpadel, jejichž účinnost je velmi nízká a je výzvou pro výrobce čerpadel do budoucna.

26.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

V diskusích často chybí to, co je vlastně opravdu cílem stavby, která by měla právo na přívlastek inteligentní. Nejvíce se hovoří o úsporách, ty jsou bezesporu na vrcholu hitparády. Úspory nám šetří kapsu, životní prostředí a podobně, to je v pořádku. Ale nám chybí to, že cílem je také příjemné a hospodárné bydlení. Rozhovor s Ing. Františkem Štefanem z firmy Nowire.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama