Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 11.10.2005 do 24.10.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.10.2005
Ing. Marcela Počinková

V nové bytové výstavbě i v rekonstruovaných domech se setkáváme s mnoha negativními důsledky nedostatečného větrání vnitřních prostor. Z důvodu minimalizace tepelných ztrát infiltrací jsou vyráběna a osazována okna s téměř nulovou spárovou průvzdušností. Článek rozebírá následky tohoto trendu na provoz a bezpečnost plynových spotřebičů.

24.10.2005
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Srdce solární soustavy je tématem dalšího dílu trendů v solární tepelné technice. Řídit proces "nabíjení" zásobníku nebo zmenšit jeho zastavěný objem použitím látek se změnou skupenství, které mají vysokou hustotou akumulace tak, aby konečné parametry solární soustavy byly co nejlepší.

23.10.2005
redakce

Vaše odpovědi v anketě pomohou k tomu, aby příští prezentace tepelných čerpadel na portálu TZB-info byly zaměřeny na to, co Vás skutečně zajímá. Děkujeme předem za Vaše názory a chystáme i drobné odměny.

21.10.2005
Veletrhy Brno, a.s., Martina Bajerová

Společnost Veletrhy Brno, a.s. odstartovala přípravu na nadcházející ročník Stavebních veletrhů Brno 2006. Ty se budou tradičně skládat z komplexu veletrhů IBF, SHK BRNO a ELEKTRO, které nově doplní souběžný veletrh URBIS INVEST. Oba se uskuteční v moderním areálu brněnského výstaviště v termínu od 25. do 29. dubna 2006.

20.10.2005
REHAU, s.r.o.

Společnost REHAU, jedna z vedoucích firem dodávající systémy pro oblast technického zařízení budov na evropském trhu, realizovala v průběhu června a července tohoto roku další systém vytápění fotbalového hřiště v České republice.

19.10.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Druhá část seriálu článků Snížení energetické spotřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů energie je věnována biomase. Příspěvek zahrnuje úvod do problematiky, schémata zapojení, technický popis, použití s upozorněním na výhody a nevýhody jednotlivých zapojení.

17.10.2005
Mgr. Tomáš Chadim, FEL ČVUT

Recenzovaný Aplikace jednoduchého finančního kalkulátoru určeného pro hodnocení ekonomické efektivnosti investic. Druhá část se věnuje příkladu praktického užití výpočtové pomůcky.

17.10.2005
Doc. Ing. Igor Bodík, PhD., Ing. Eva Gašpariková, Ing. Lucia Dančová, Katedra environmentálneho inžinierstva, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU

Jedným z dôležitých faktorov, ktorý podmieňuje úspešnosť prevádzky domovej ČOV, je aj používanie dezinfekčných prostriedkov v domácnosti napojenej na domovú ČOV. Výrobcovia domových ČOV výrazne neupozorňujú majiteľov ČOV na problematiku používania dezinfekčných prostriedkov v domácnosti. Predložený príspevok poukazuje na možné dôsledky používania dezinfekčných prostriedkov na prevádzku domovej ČOV.

17.10.2005
RNDr. Jana Plamínková

Fotovoltaická přeměna bude zcela jistě patřit v blízké budoucnosti k běžně využívanému způsobu výroby energie. Pro elektrárny tohoto typu je ale nutné hledat vhodné plochy. Donedávna největší elektrárna na světě s instalovaným výkonem 5 MWp se nachází v Saském Espenheimu na starém úložišti popílku, jehož plocha byla všemi považována za bezcennou.

14.10.2005
FALCON, v. o. s.

Úpravy bezmembránového plnoprůtokového tlakového napouštěcího ventilu jednoznačně směřovaly k vyšší spolehlivosti. Například zamezují samovolnému protékání při kolísání tlaku a při delší nepřítomnosti uživatele, ventil je tišší a s lepším zdvihem.

12.10.2005
Tepelná čerpadla MACH, s.r.o.

Levnější řešení není vždy zároveň tím nejefektivnějším. Tato pravda platí dvojnásob u tepelných čerpadel, kde rozdíly v pořizovacích nákladech mohou být výrazné, nicméně levnější řešení se později ukáže jako ekonomicky náročnější na samotný provoz. Z dlouhodobého provozního hlediska pak mohou rozdíly činit až desetitisíce korun.

12.10.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití, přitápění a ohřev bazénu - varianta 2. Doporučená potřebná plocha kolektorů a velikost akumulačního zásobníku.

11.10.2005
GIACOMINI CZECH, s.r.o.

Jednou ze zajímavých realizací s využitím výrobků GIACOMINI je projekt vytápění bytových domů pro bytové družstvo Horní Proseč - Domovina v Jablonci nad Nisou. Architekt stavební části navrhl stavět stropy jako na místě odlévané betonové konstrukce. Spodní podhled stropů, dodávaný jako továrně vyrobený panel, slouží současně jako ztracené bednění pro betonáž. Této skutečnosti využil projektant vytápění a umístil vodorovné rozvody otopné soustavy přímo do betonové vrstvy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama