Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 19.3.2024 do 22.3.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.3.2024
E.ON Česká republika, s.r.o.

Dotační program Nová zelená úsporám změnil od 15. února tohoto roku podmínky dotací na podporu fotovoltaických elektráren. Cílí na komplexnost, co největší využití elektřiny pro vlastní spotřebu a reaguje i na vývoj trhu. Pořízení fotovoltaické elektrárny se však vyplatí i po změně dotačních podmínek. Podle modelových výpočtů E.ONu je návratnost investovaných peněz do fotovoltaických zařízení zhruba o dva roky kratší než před rokem touto dobou, a to hlavně díky nižším pořizovacím nákladům zařízení.

22.3.2024
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Kazetové podhledy Eurocoustic účinně snižují dobu dozvuku. Jsou proto vhodným řešením pro všechny prostory s větší koncentrací osob, kde je zároveň kladen důraz na dobrou srozumitelnost mluveného slova. Mimo svůj akustický výkon nabízí také široké možnosti designového provedení.

Safe solar energy. Zdroj: Doepke Schaltgeräte GmbH
22.3.2024
EST Elektro-System-Technik, s.r.o.

Přechod na obnovitelné zdroje energie se stává nezbytným krokem v boji proti změnám klimatu a snižování závislosti na fosilních palivech. Obnovitelné zdroje energie nabízejí čisté a nevyčerpatelné zdroje energie, které mohou snížit emise skleníkových plynů a posílit energetickou bezpečnost. Přechod na tyto zdroje vyžaduje také vhodnou proudovou ochranu.

Střešní krytina s přípravou na instalaci fotovoltaiky, foto © TZB-info
22.3.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Bezpečnost fotovoltaických elektráren je důležitá nejen pro zákazníka a jeho majetek, ale také pro pojišťovnu nebo pro revizního technika. I drobná chyba může přitáhnout na střechu blesk nebo v méně závažných případech prodloužit návratnost fotovoltaiky.

21.3.2024
Wienerberger s.r.o., Hynek Stančík – produktový manažer za značku Tondach

Při výběru střešních tašek není rozhodující pouze barva, ale i povrchová úprava. Existují dvě základní kategorie střešních tašek podle druhu povrchu: tašky bez povrchové úpravy, nazývané režné, a tašky s povrchovou úpravou – engobou nebo glazurou. Možná to překvapí mnohé investory, ale z hlediska životnosti jsou oba typy stejně spolehlivé. I přesto, že tašky s povrchovou úpravou zahrnují další vrstvu materiálu, množství přidaných látek je tak minimální, že nevytváří výrazný rozdíl mezi těmito variantami.

21.3.2024
Český plynárenský svaz (ČPS)

TZB-info doporučuje Evropská směrnice k emisím budov nevyřadila plyn pro vytápění ani po roce 2040. Konečné znění textu neobsahuje žádný plošný zákaz používání plynových kotlů po roce 2040. Naopak, technologie využívající obnovitelné plyny jsou jedním z uznaných zdrojů energie pro vytápění.

21.3.2024
Yello

Většina z nás jednou za rok s napětím očekává vyúčtování za energie. Z něj se snadno dozvíme, zda máme za odběr elektřiny a případně plynu přeplatek, nebo naopak nedoplatek, který musíme uhradit. Většinou nás zajímá především jedno nejtučnější a největší číslo. Těm ostatním totiž dost často moc nerozumíme. Patříte i vy mezi ty, kteří při odběru energií vlastně nevědí, za co platí? Udělejte si v tom jasno!

Foto © Gut Feeling, Fotolia.com
20.3.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Přinášíme přehled nových ceníků na trhu s elektřinou a plynem pro domácnosti. Ceny energií na burzách sice neklesají, ale i tak je z čeho vybírat. Podívejte se na nejvýhodnější nabídky na trhu. Lidovou energii potrestal Energetický regulační úřad pokutou jeden milion korun. Operátor trhu v roce 2024 pokračuje v odběru elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Petr Bohuslávek, TZB-info a Jiří Mervart ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory. Zdroj: estav.tv
20.3.2024
redakce

Úspora energií je dána zejména vysokou účinností zpětného získávání tepla. Tu zajišťuje rekuperační výměník, který je součástí každé rekuperační jednotky. Kvalita vnitřního vzduchu je dána přísunem dostatečného množství větracího vzduchu a jeho filtrace přes aktivní filtrační články, zachycující pyl a i nejjemnější částice prachu. O nuceném větrání s rekuperací jsme hovořili s Jiřím Mervartem ze společnosti ELEKTRODESIGN Ventilátory.

19.3.2024
EuroClean, s.r.o.

Chladicí věže jsou nápadnou součástí tepelných a jaderných elektráren, ale i dalších průmyslových provozů. Prostřednictvím studeného vzduchu nebo cirkulující kapaliny je zde chlazena voda na požadovanou teplotu. Během procesu chlazení se z věží část vody odpaří a vznikne aerosol, který je vidět nad věží jako zkondenzovaná vodní pára.

19.3.2024
Wavin Czechia s.r.o.

Společnost Wavin, přední světový dodavatel plastových potrubních systémů, oznámila, že mění obchodní název svého kanalizačního potrubí. Ten má reflektovat intenzivní zaměření společnosti na ekologii a udržitelnost a zároveň podtrhnout význam kvalitní kanalizační infrastruktury. Potrubí Wavin Green Connect 2000 (dříve KG 2000) je vyrobeno z recyklovatelného polypropylenu, nabízí kruhovou tuhost SN10 a poskytuje vysokou odolnost vůči vysokým teplotám i abrazi. Právě odolnost vůči vyšším teplotám je dnes, kdy se zvyšuje teplota odpadních vod, velmi důležitá, pro bezpečný provoz kanalizační sítě.

Solární moduly AIKO druhé generace pro rezidenční, C&I a užitkové aplikace s vyšším výkonem, jedinečnou optimalizací částečného stínění, omezením vysokých teplot a odolností proti mikrotrhlinám.
19.3.2024
Aiko Energy Germany GmbH

AIKO, přední světová společnost zabývající se technologií čisté energie, hrdě představuje své moduly ABC (All Back Contact) typu GEN 2 N (řady ‚Neostar‘, ‚Comet‘ a ‚Stellar‘), které nastavují nová měřítka pro výkon v rezidenčních, průmyslových a energetických aplikacích. Produkty nové generace se vyznačují vysokým výkonem, inovativní optimalizací částečného zastínění a omezením vlivu vysokých teplot.

19.3.2024
Ing. Jakub Šejna, Ing. Patrik Dobrovolný, prof. Ing. František Wald, CSc.

Recenzovaný Tento článek navazuje na Část 1 zabývající se teoretickými poznatky o částečné požární ochraně ocelových konstrukcí. Zaměřuje se na experimentální práci a numerické modely, doplněné parametrickými studiemi. Experimenty byly provedeny na čtyřech ocelových vzorcích, z nichž každý byl podroben standardní teplotní křivce požáru po dobu 60 min. Vzorky byly testovány s různými tloušťkami požárního nátěru, aby se zjistil jejich vliv na teplotní chování oceli. Numerické modely byly vyvinuty na základě získaných experimentálních dat a sloužily pro parametrické studie, které zkoumaly vliv různých proměnných, jako je délka a tloušťka požární ochrany, na teplotu v místě spojení nosníku a sloupu. Výsledky ukazují, že tloušťka a délka požární ochrany mají významný vliv na teplotní stabilitu ocelových konstrukcí a mohou být použity pro návrh efektivních požárních ochranných opatření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama