Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tisková konference ČKAIT na veletrhu IBF v Brně 2011

Tisková konference ČKAIT se konala k tématům honorářů, budov s téměř nulovou spotřebou budov a bezbariérovému stavění.

Předseda ČKAIT Ing. Pavel Křeček zdůraznil požadavek, že inženýrský stav by měl být více preferován a respektován, což dokladoval na porovnání technických a humanitních věd, kdy humanitní vědy měly vždy větší ohlas ve společnosti a větší podporu. Důsledkem je například nedostatek zájemců o technické vysoké školství i nedostatek pracovní sily s tímto zaměřením. S uspokojením však zároveň Ing. Křeček kvitoval postupně měnící se situaci, což by se mohlo dokladovat například i účastí prezidenta zde na stavebních veletrzích.

Budovy s téměř nulovou spotřebou energie

Ing. Křeček:
Program Zelená úsporám byl chaotický, nepřipravený a důsledky známe. Nový trend budovy s téměř nulovou spotřebou chceme pojmout jinak a pečlivě se na to připravit.
Samostatným problémem je honorářový řád, kdy je třeba zdůraznit, že znát optimální cenu produktů je relevantní požadavek. A to platí i u projektových prací. Znát cenové hladiny je nutné a ceny jsou v současné době silně poddimenzované. Komora je v této věci aktivní a bude v tomto tématu pokračovat.

Prof. Ing. Alois Materna, CSc., MBA, 1.místopředseda ČKAIT:
Stále běží a podporujeme tříletý cyklus celoživotního vzdělávání, zároveň Rada pro rozvoj profese přechází na informační systém PROFESIS on-line, využití bude tedy mnohem snadnější.

Prof. Ing. Karel Kabele, CSc.:
Komora chce připravit edukační program k tématu budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Téma je chytlavé a bylo zvoleno záměrně, aby oslovilo veřejnost. Evropská směrnice se v současné době promítá do našeho právního řádu. Balík norem se v současné době zpracovává a upravuje podle aktuálního stavu tématu.
Je třeba si uvědomit, že autorizovaná osoba svým razítkem zpečeťuje kvalitu budovy tak, aby respektovala požadavky na nízkou spotřebu energii a zároveň odpovídala požadavkům na bezpečné a kvalitní bydlení. Cílem komory je udržovat jasný nadhled a přehled. V současné době vznikají zákony a vyhlášky, které budou dále téma ovlivňovat a cílem komory je usměrňovat požadavky ke správnému technickému řešení. Cílem komory je tedy zasahovat do legislativního procesu. Definice k budovám s téměř nulovou spotřebou energie se vztahuje k celoroční bilanci budovy a musíme spotřebovat pokud možno malé množství energie a pokud možno z obnovitelných zdrojů v blízkém okolí stavy. Kudy cesta povede to je ještě otázka, ale jsme nyní ve fázi tvorby pravidel.

Ing. Křeček:
Komora se vážně chce chopit příležitosti vzdělat odbornou veřejnost v tomto tématu a připravit ji na praktické a správné uplatnění směrnice. Chceme docílit souladu mezi vzhledem a funkčností stavby.

Bezbariérové užívání staveb

Ing. Křeček:
Bezbariérové užívání staveb je téma napříč všemi ostatními obory. Týká se výrazně větší části obyvatel než by se na první pohled mohlo zdát. Týká se i matek s kočárky, osob s těžkými náklady apod. Komora zřídila k tomuto tématu konzultační střediska. Ing, Zdařilová a Ing. Lněnička připravili na letošní veletrh na toto téma speciální doprovodný program v Kongresovém centru. Dům by měl růst s člověkem a po celou dobu by měl odpovídat požadavkům na bezpečnému bydlení. Jednou z aktivit ČKAIT v této oblasti je uplatnění metodiky přístupného prostředí bytového fondu pro celoživotní bydlení v činnosti autorizovaných osob, jejímž cílem je vytváření podmínek pro zabezpečení potřeby důstojného a přiměřeného bydlení využitelného pro každého uživatele bez ohledu na věk, pohlaví či zdravotní omezení.

Ceny stavebních prací

V Česku chybí standardy pro jednotné stanovení cen stavebních prací. Aktuální ceníky poskytují především soukromé firmy. Ohodnocení stejných projektových úkonů se ale v různých metodách výrazně liší. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě doporučí vládě zavedení povinného sazebníku.

Povinný sazebník by se měl týkat zejména projektů partnerství soukromých a veřejných zdrojů (PPP) a zakázek vypisovaných státem. Zavedení standardizace podle komory odstraní dodatečné požadavky na vícepráce ve veřejných soutěžích, protože bude jasně definován předmět plnění. "Myslíme si, že investor by měl mít informaci, kolik jej bude stavba stát," uvedl předseda ČKAIT Pavel Křeček.

Podle něj bude sazebník orientační a bude sloužit především pro informaci zadavatelům zakázek. Za obdobný předpis nazvaný honorářový řád komora dostala před lety pokutu půl milionu korun od antimonopolního úřadu. Svůj postup ale následně obhájila u soudu a úřad musel pokutu vrátit. Křeček se neobává toho, že by i nový sazebník vzbudil nevoli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"ČKAIT má ze zákona možnost vydávat ceníky. Na tuto pravomoc se vztahuje výjimka z použitelnosti soutěžního práva, jak potvrdil svým rozsudkem Nejvyšší správní soud," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Absence závazných honorářových řádů a sazebníků se týká také realizací dodávek a montáží stavebních prací. Jediným objektivním vodítkem pro zhodnocení provedených staveb podle komory zůstává přehled vydávaný ministerstvem pro místní rozvoj a materiály vydávané Svazem podnikatelů ve stavebnictví.

Rámcové údaje o hodnotě stavebních prací poskytuje také Český statistický úřad. "Ty však nemohou být považovány za srovnávací, neboť v nich není jasně uveden obsah položek," uvedl Křeček. Podle ČKAIT mají sazebníky úkonů a honorářů v českých zemích dlouholetou tradici, jejíž kořeny sahají až do předválečného období. Podle komory je aktuálně zejména u státních zakázek nutné stanovit transparentní vztah mezi cenovou hladinou a předmětem zakázky.

 
 
Reklama