Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 13.8.2018 do 17.9.2018


zpět na aktuální články

17.9.2018
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Katedra TZB SvF STU Bratislava

Recenzovaný Uvedený návrh a technické riešenia odpadového potrubia splaškovej vody sú odporúčané na základe požiadaviek EN 12056-2 a experimentálnych meraní hydraulických pomerov v potrubí. Jednotlivé úpravy pri zalomení potrubia sú obsahom národných noriem, napr. STN 73 6760, ČSN 75 6760 a DIN 1986-100, ktoré musia byť v súlade s EN 12056-2.

17.9.2018
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lukáš Velebil

Recenzovaný Cílem příspěvku je ve stručnosti informovat o vícepodlažních budovách z křížem vrstveného dřeva (CLT), které má jistě velkou budoucnost. Pro výrobu CLT již existuje evropská výrobková norma, je ale třeba zpracovat technické normy, které by daly projektantům podklady pro navrhování konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Normy se v současné době připravují pro 2. generaci jednotlivých částí Eurokódu 5.

Výsledky měření koncentrace CO<sub>2</sub> v&nbsp;ložnici při přirozeném větrání oknem
10.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Recenzovaný Experiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.

Ilustrační foto, povodně 2002 Praha, foto D. Kopačková, redakce
10.9.2018
RNDr. Radek Čekal, Ph.D., Český hydrometeorologický ústav

Recenzovaný Srovnáme-li povodně z roku 1997 a 2002 z hlediska povodňové služby, pak mezi největší klady patří dobré fungování napojení Předpovědní a výstražné služby (PVS) ČHMÚ na systém krizového řízení a integrovaný záchranný systém v souladu se souborem nových krizových zákonů platných od počátku roku 2000.

10.9.2018
Ing. Tomáš Hána, Ing. Klára Machalická, Ph.D., doc. Ing. Martina Eliášová, CSc., Ing. Miroslav Vokáč, Ph.D.

Recenzovaný Ohýbané nosné konstrukce z vrstveného skla jsou v dnešním stavitelství navrhovány stále častěji, a to především kvůli své zbytkové únosnosti v nehodové situaci. Dojde-li v běžném provozu k poškození jedné tabule v souvrství, zbylé tabule jsou stále schopny přenášet část užitného zatížení. V případech, kdy je při návrhu uvažována smyková tuhost polymerní folie, je stanovení napjatosti a průhybů těchto prvků značně komplikované. Smyková tuhost folie závisí především na okolní teplotě a délce trvání statického zatížení. V současnosti nejsou k dispozici jednotné evropské normy pro návrh ohýbaných konstrukcí z vrstveného skla, které by zohledňovaly pozitivní vliv smykové tuhosti polymerní folie. Tento článek je zaměřen na výpočet napjatosti a průhybů ohýbané po obvodě prostě podepřené čtvercové desky z vrstveného skla zatížené rovnoměrným krátkodobým zatížením, který zohledňuje experimentálně stanovenou smykovou tuhost běžných polymerních folií PVB (Trosifol BG-R-20, Trosifol ExtraStrong) a EVA (Evasafe).

3.9.2018
Ing. Zdeněk Lyčka, Časopis Vytápění, větrání, instalace

Recenzovaný Stanovení účinnosti teplovodních kotlů na tuhá paliva podle stávající legislativy může být problematické. Na praktickém příkladu autor dokládá, že i velmi moderní a podle tabulkových hodnot velmi úsporný kotel může mít během provozu nižší než očekávanou účinnost. Vysvětlení je uvedeno v článku.

Ilustrační obrázek, foto autor
3.9.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Zásady pro řešení připojovacích potrubí uvedené v ČSN 75 6760 se mohou zdát na první pohled složité. Všechny tyto zásady však vycházejí z jednoho požadavku, kterým je umožnit dostatečný odtok odpadních vod ze zařizovacích předmětů bez odsávání zápachových uzávěrek a zpětného zatékání.

3.9.2018
doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc., VUT FAST Brno

Recenzovaný Únosnost hliněných konstrukcí staveb se dosud výpočtem neprokazuje pro nedostatek znalostí o chování hliněných těles pod zatížením. V článku jsou uvedeny výsledky šetření zatěžovacích zkoušek pilířů a krátkých stěn provedených v rámci grantu VUT a projektu OP RLZ pracovníky SHS, FA a FAST VUT v Brně.

27.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Zabezpečovací prvky a jejich zapojení je různé v závislosti na druhu ohřívače a množství ohřívané vody. Napojení odvodního potrubí pojistného ventilu na kanalizaci musí být zajištěno tzv. volným výtokem ve smyslu ČSN EN 1717.

27.8.2018
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., České sdružení pro biomasu – CZ Biom

Recenzovaný Pro zemědělské bioplynové stanice nestačí jen materiál z vlastní činnosti (organická hnojiva apod.), proto se doplňuje cíleně pěstovanými plodinami. Všeobecně se k tomu používá kukuřice, ale lze ji nahradit krmným šťovíkem. Má řadu výhod, například nižší náklady na pěstování a dlouhodobou vytrvalost, takže omezuje erozi půdy.

27.8.2018
prof. Ing. Josef Chybík, CSc., VUT Brno, Fakulta architektury

Recenzovaný V obytných budovách lze kvalitu interního prostředí ověřit kritériem míry spokojenosti lidí, kteří v nich bydlí. Jednou z forem, které mohou poskytnout potřebné informace, je subjektivní hodnocení. Tato forma průzkumu se uskutečnila u obyvatel pasivního bytového domu pro seniory v Modřicích. Zapojilo se do něj 25 žen a 12 mužů s věkovým průměrem 77 let. Průzkum doložil, že senioři jsou schopni a ochotni akceptovat podmínky pasivních domů.

20.8.2018
Ing. Jiří Matějček, CSc., Ing. Josef Hodboď

Recenzovaný Článek předkládá základy návrhu výměníku tepla v soustavách s nízkoteplotními zdroji tepla. Především jde o základní fyzikální vlastnosti různých konstrukcí výměníků tepla, od kterých se odvíjí volba pro konkrétní případ. Zahrnut je i vliv vlastností různých nízkotuhnoucích teplonosných kapalin na účinnost přenosu tepla výměníkem, protože vlastnosti těchto kapalin se od vlastností vody významně liší.

20.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný U průtočného ohřevu se ohřátá voda ihned spotřebovává. Akumulační ohřev vody volíme zejména pokud není k dispozici dostatečně vydatný zdroj tepla. U dálkového ohřevu se voda ohřívá mimo objekt ve výměníkové stanici. U vícestupňového ohřevu se voda ohřívá z několika zdrojů tepla.

&copy; Holger B - Fotolia.com
20.8.2018
Ing. Jakub Čurpek, Centrum AdMaS, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně

Recenzovaný Článok sa zaoberá novodobými spôsobmi integrácie fotovoltiky (PV) do konštrukčnej tvorby fasád budov vo vybraných systémov. Hlavný dôraz je kladený na predstavenie najnovších konceptov ich súčasného vývoja, špeciálne v kombinácii s inými pokročilými materiálmi a technológiami.

20.8.2018
Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Recenzovaný Článek stručně popisuje aktuální trendy sériových hlubokých energetických sanací budov v Nizozemsku. Série fotografií představuje několik nizozemských pilotních projektů energetických sanací poválečných rodinných domů v Heerlenu, Melicku a Soersterbergu na energeticky nulovou úroveň a jednoho bytového domu v Arnhemu na úroveň nZEB. Sanace byly provedeny prefabrikovaných stěnových zateplovacích dílců s nosnou dřevěnou konstrukcí (obsahující nová okna) a prefabrikovaných střešních panelů. Součástí všech projektů byla rovněž výměna zdrojů energie a v případě řadových rodinných domů instalace fotovoltaických systémů nahrazujících střešní krytinu.

&copy; silver-john - Fotolia.com
13.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný V průměru každý obyvatel ČR spotřebuje denně asi 40 litrů teplé vody. Na její ohřev se spotřebuje přibližně 2,2 kWh tepelné energie. TV by neměla mít při odběru proměnnou teplotu. Jaké jsou průtoky a tepelný výkon při používání průtokových ohřívačů pro různé míchací baterie?

&copy; xavier gallego morel - Fotolia.com
13.8.2018
doc. Ing. Jiří Brožovský, CSc., VUT Brno, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Recenzovaný Výsledky měření ultrazvukovou impulsovou metodou jsou ovlivňovány řadou faktorů. Byl sledován vliv vlhkosti a způsobu prozvučování, přímého a polopřímého na výsledky měření. Vliv vlhkosti a způsob prozvučování cihel ovlivňuje výsledky měření různou měrou. Nejméně jsou ovlivňovány výsledky měření na vápenopískových cihlách a nejvíce naopak na pálených cihlách vyráběných z plastického těsta. Projevuje se zde synergický vliv stavu struktury (obsahu póru) a defektů ve střepu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama