Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 23.5.2005 do 27.6.2005


zpět na aktuální články

27.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo ovlivňuje její celkovou ekonomickou návratnost. Závěrečný díl pojednává o hydraulice solárního kolektoru, potrubí, výměníku tepla a vlastních oběhových čerpadel, jejichž účinnost je velmi nízká a je výzvou pro výrobce čerpadel do budoucna.

20.6.2005
Jiří Vašíček, ČVUT FEL, katedra ekonomiky

Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.

20.6.2005
Ing. Michal Duška, Ph.D., prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Článek je zaměřen na stanovení tepelných zisků z vnitřního vybavení administrativních budov, jako jsou počítače, monitory, tiskárny, kopírky, faxy a skenery, které se významně podílejí na celkové tepelné zátěži pracovního prostředí.

20.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Že spotřeba elektrické energie oběhových čerpadel solárních soustav přímo závisí na tlakových ztrátách vzniklých v potrubí, je známá věc. Její neúměrně vysoká spotřeba může ale ovlivnit celkovou ekonomickou návratnost soustavy. Autor se v první části článku zamýšlí nad návrhem průtoku teplonosné látky a výpočtem tlakových ztrát potrubí v solárních soustavách.

20.6.2005
LAUFEN CZ s.r.o.

Tělesně handicapovaní spoluobčané mají svých starostí víc než dost. Proč by se tedy ještě měli potýkat s problémy, na které existují řešení? Díky širokému spektru koupelnové keramiky mohou mít nyní nejen praktickou, ale také designově dokonalou koupelnu jako všichni ostatní.

13.6.2005
prof. Ing. František Drkal, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní - Ústav techniky prostředí

V druhém pokračování článku si autor všímá definic základních pojmů a porovnává jejich výklad a chápaní z pohledu německých norem (DIN) a amerických norem (ASHRAE).

13.6.2005
Ing. Ladislav Strach, CSc.

Recenzovaný Součástí našeho stavebního práva se postupně stala povinnost zabezpečit bezbariérovost staveb pro zdravotně postižené osoby. Jsou uvedeny a komentovány požadavky na bezbariérové řešení zdravotně technických instalací (ZTI) v jednotlivých druzích staveb.

13.6.2005
Ing. Libor Novák

Recenzovaný Jedním z obnovitelných zdrojů energie, které dokáží svou cenou a nejen jí konkurovat uhlí, jsou pelety rostlinného původu, jejichž momentální cena na trhu se pohybuje okolo až neuvěřitelných 1 400 Kč/tunu. Nápad využít zbytky po přečištění obilí k lisování pelet proměnili v patent pro originální topivo v Družstvu Březovice na Mladoboleslavsku.

6.6.2005
Jozef Hraška, Slovenská technická univerzita, Stavebná fakulta Bratislava

V príspevku sa uvádzajú výsledky sady parametrických modelov, ktoré vedú k záveru, že dynamická hodnota tepelného odporu obalovej konštrukcie je vlastnosť závisiaca od konkrétneho riešenia samotnej budovy a jej prevádzky, od klímy a od ďalších faktorov.

6.6.2005
prof. Ing. František Drkal, CSc., ČVUT v Praze, Fakulta strojní - Ústav techniky prostředí

Historie úpravy prostředí sahá již do počátků lidského rodu. V prvním dílu se autor zabývá historií vývoje úpravy prostředí a dále historií klimatizace. Článek byl převzat se souhlasem autora ze sborníku konference Klimatizace a větrání 2004.

6.6.2005
RNDr. Jana Plamínková

Nikdo nepochybuje o tom, že plavání je zdravé. Většina lidí plave ráda, problém je kde. Kvalita vody v našich řekách a rybnících se sice v posledních letech výrazně zlepšila, zůstává však s otazníkem. Přecpaná koupaliště s vodou páchnoucí chlórem také každého nenadchnou a k moři je to přece jenom daleko ...

6.6.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k této problematice. Druhý díl je zaměřen na vnitřní energetickou bilanci absorbéru.

30.5.2005
Ing. Milan Bechyně

Zástupci České republiky v EU se zavázali promítnout záměry SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2002/91/ES ze dne 16. prosince 2002 o energetické náročnosti budov do příslušné české legislativy do konce letošního roku. Přinášíme proto výběr ze směrnice dotýkající se oboru větrání a klimatizace.

30.5.2005
Ing. Karel Plotěný, ASIO NEW, spol. s r.o.

Dostatečný objem kalového (vyhnívacího) prostoru u domovních ČOV je jedním z významných parametrů, které mají být podle evropské normy u prokazování shody vždy posouzeny. Zatímco v zahraničí je mu přisuzován velký význam, v ČR je často znevažován.

23.5.2005
Ing. Simona Nesvadbová

Druhý díl o teorii dynamiky vytápěcích systémů popisuje modelování tepelné dynamiky budovy s použitím stochastických diferenciálních rovnic. Model byl publikován v Dánsku.

23.5.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Článek popisuje problém budov s olověnými rozvody, kde je podle nových požadavků na pitnou vodu přímo doporučena výměna rozvodů. U budov, kde materiál rozvodů není jistý, je stanoven postup zjišťování. Článek díle upozorňuje na projekt Ministerstva pro místní rozvoj, ze kterého lze žádat dotaci na rekonstrukci olověných rozvodů.

23.5.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Pro stanovení účinnosti plochého solárního kolektoru nejsou v žádné naší literatuře ucelené analytické a experimentální vztahy. Seriál tří článků uvádí stručný rozbor a definuje základní vztahy k problematice analytického stanovení účinnosti plochých kolektorů a vnější energetické bilance absorbéru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama