Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 7.11.2005 do 5.12.2005


zpět na aktuální články

5.12.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Úvodním dílem startujeme sérii článků na téma kogenerační technologie, využití zvláštních plynů a dimenzování kogenerace. Tématům budeme věnovat několik článků během zimních měsíců. Jak je to s historií kogenerace, proč nastal její boom právě v posledních desetiletích, jakou má oporu v legislativě? Nejen na tyto otázky však naleznete odpovědi již dnes.

5.12.2005
Václav Vaněk

Vážící zařízení (LWD), jako například Micelect ILC3, může mít pozitivní účinek na bezpečnost a komfort osob cestujících výtahem s dodatečným ziskem při snížení nákladů. LWD poskytuje informaci o zatížení v reálném čase a předává tuto informaci do výtahového rozváděče pro vhodnou úpravu provozu.

5.12.2005
Ing. Roman Šubrt

Financování rozsáhlých rekonstrukcí je náročné – cena kompletní rekonstrukce dosahuje několika desítek až stovek tisíc na jeden byt. Tak velkou sumou peněz ve fondu oprav ale disponuje jen málokteré družstvo či společenství vlastníků. Proto se financování obvykle řeší pomocí úvěrů u bank, stavebním spořením či jinou formou půjček.

28.11.2005
Doc. Ing. Jiří Bašta, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Seriál článků věnovaný převážně sálavému elektrickému vytápění shrnuje veškeré důležité skutečnosti, které jsou klíčové jak při rozhodování o volbě druhu vytápění, tak i při návrhu elektrického vytápění. První díl je věnován elektrickému podlahovému vytápění a to všem jeho variantám - přímotopné, akumulační i poloakumulační.

28.11.2005
MUDr. Hana Lehocká (1,2,3), Jirák Z. (1,2), 1 - Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě, Centrum pracovního lékařství, 2 - Ostravská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 3 - Univerzita Palackého v Olomouci, Lékařská fakulta

Tepelná pohoda člověka je závislá na metabolické produkci organismu, tepelně-izolačních vlastnostech oděvu a tepelně vlhkostních podmínkách prostředí. Tepelný stav prostředí lze hodnotit tzv. výslednou teplotou, která se měří kulovým teploměrem a zohledňuje vliv teploty vzduchu i sálání okolních povrchů.

28.11.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Nařízení je prováděcím předpisem k zákonu o technických požadavcích na výrobky a ukládá povinnosti výrobcům, případně zplnomocněným zástupcům, tedy i například prodejcům. Z oblasti zdravotně technických zařízení jsou pod tímto předpisem čerpací stanice na vodu a některé spotřebiče pro domácnost, ale jsou zde i výrobky patřící do oblasti vytápění. Článek připomíná povinnosti, které pro prodejce vyplynou při dovozu výrobků ze zemí, které nejsou členy EU.

28.11.2005
Ing. Libor Novák

Schválení zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů včetně změn některých zákonů je jedním z nejdůležitějších kroků k ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje nejen u nás. Co nám říká, co garantuje a co s jeho platností vlastně může investor nebo chce celá naše společnost dosáhnout?

21.11.2005
Ing. Irena Plocková, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Příspěvek byl přednesen na konferenci Energetická náročnost budov v rámci doprovodného programu k veletrhu ForArch 2005. Přednáška je na konci doplněna o aktuální dotazy a odpovědi Ing. Plockové k dané problematice.

21.11.2005
Ing. Jana Mašatová, VELUX Česká republika, s.r.o.

Obytné prostředí bohužel není z hlediska mikroklimatických podmínek, větrání a koncentrací škodlivin v ovzduší ošetřeno v ČR žádným legislativním dokumentem. Dílčí informace můžeme nalézt v několika technických normách. V současnosti se navíc v případě zajištění přirozené infiltrace dostávají mnohdy do protikladu požadavky na zajištění minimálních tepelných ztrát a hygienické požadavky na větrání.

21.11.2005
RNDr. Jana Plamínková

Diskusní seminář s tímto názvem uspořádaly Liga ekologických alternativ a Calla, sdružení pro záchranu prostředí, dne 11. listopadu 2005 v Českých Budějovicích v rámci veletrhu ForArch. Následující článek dokládá, že byl opravdu zajímavý.

21.11.2005
Václav Vaněk

Po úvodní úvaze porovnání evakuačních možností v budovách a na lodích je k dispozici krátký přehled několika desítek snah modelování evakuace pomocí výtahů a schodišť jednotlivě i ve vzájemné kombinaci.

21.11.2005
Ing. Roman Šubrt

Většina majitelů bytů v panelových domech si neuvědomuje, že v domě je mnoho částí, které potřebují rekonstrukci. Argumentem obvykle je, že tato část slouží, tak proč se jí vůbec zabývat. Níže uvádíme stručný přehled podstatných součástí domů, které je obvykle nutné dříve či později rekonstruovat.

14.11.2005
Ing. Jan Schwarzer, Ing. Martin Barták, prof. Ing. František Drkal, CSc., Ing. Miloš Lain, ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Na Ústavu techniky prostředí byla řešena instalace velkoplošných obrazů při dodržení podmínek, které vyžadoval Státní ústav památkové péče. Praktickým využitím znalostí bude možno dosáhnout úspor vzhledem k vynaložené energii na výrobu chladu (vytváření tzv. vzduchových oáz chladu, bez nutnosti chladit celý prostor).

14.11.2005
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal

Z našich zkušeností lze doložit, že kolonizované jsou zejména nové nebo rekonstruované systémy přípravy a distribuce PWH. Jednotlivé druhy materiálů, používaných k výrobě potrubních rozvodů, však nemají stejné vlastnosti ve vztahu k bakteriím, které se ve vodě - ať již teplé nebo studené - mohou vyskytnout. U PWH pak ještě přichází další skutečnost - je zde technologie ohřevu.

14.11.2005
Bc. Stanislav Němec, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Využití solárních soustav s fasádními velkoplošnými kolektory v panelové zástavbě lze u nás přiřadit k nevídaným prozatím spíše ojedinělým jevům. Článek je výtahem z bakalářské práce s možností zajímavého potenciálu využití takovéto soustavy v panelové zástavbě konkrétně pražského sídliště Barrandov. Zajímavá je i myšlenka v opakovatelnosti v panelových sídlištích u nás.

14.11.2005
Ing. Roman Šubrt

Rekonstrukce panelových domů je současné velké téma stavebnictví. Majitelé jsou však často laici, kteří se nechají velmi ovlivnit výřečnými prodejci čehokoliv a tak se stále ještě lze setkat s nekomplexně prováděnou rekonstrukcí, na kterou ve svém důsledku doplatí majitel.

7.11.2005
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Recenzovaný Článek navazuje na první díl, který byl věnován obecnému popisu stavby. Druhý díl popisuje koncepci řešení vytápění, větrání a regulace. Teplovzdušné vytápění doplňuje originální sálavá plocha přizpůsobená podmínkám nízkoenergetického domu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama