Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 28.1.2008 do 25.2.2008


zpět na aktuální články

25.2.2008
Ing. Juraj Šmelík, recenzoval: prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Pri stále rastúcich nákladoch na prvotné energie (plyn, elektrinu) a vodu je racionalizácia výroby, transportu a spotreby tepla prvoradou podmienkou na udržanie konkurencieschopnosti systémov CZT. Za ostatné roky sa v tomto zmysle urobilo vo vykurovacích systémoch mnoho - či už zo strany dodávateľa tepla, alebo jeho odberateľov, problematika týkajúca sa teplej vody však zostala nedotknutá.

25.2.2008
Ing. Josef Zbořil - člen Evropského hospodářského a sociálního výboru v Bruselu

Přejdeme na nové zdroje energie? Jsou navrhovány grandiózní plány na instalace lesů gigantických větrných elektráren, přeměnu úrody a slámy na kapalná paliva (etanol a bionaftu), na využití slunečního záření na polích fotovoltaických panelů a podobně. Tak, jako u většiny inovací existuje velké vzrušení a velká očekávání, je tomu i u obnovitelných zdrojů energie.

25.2.2008
Martin Mrštný, BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o.

Potravinářský provoz patří z hlediska zatížení podlahy k těm nejtěžším. Na povrch podlahy působí mnoho vlivů ovlivňujících životnost podlahy a bezpečnost pro uživatele. Správnou volbou povrchu podlahy si investor předurčuje její funkčnost po dlouhá léta a podlaha je také důležitým architektonickým prvkem celého výrobního prostředí.

18.2.2008
Ing. V. Galád, Ing. J. Matějček CSc., Ing. V. Müller, J. Ráž

Úvodní článek seriálu kterým chtějí autoři ukázat možnosti podstatného zvýšení úspor tepla při vytápění budov a při provozu tepelných zařízení. Snahou je hledání souvislostí a vztahů, kterými lze vysvětlit chování dynamických otopných soustav v reálném provozu a rozdíl mezi předpokládanými a reálnými úsporami tepla v otopných soustavách osazených regulační technikou.

18.2.2008
Ing. Peter Lukáč, PhD., Ing. Eva Schvarzbacherová, PhD.

V súčasnosti je už technológia čerpadiel využívajúcich plynulú zmenu otáčok dostatočne známa a pomerne rozšírená aj v našich prevádzkach. Je to aj vďaka čoraz menšej investičnej náročnosti na frekvenčné meniče, ktoré sa stávajú najmä pri menších čerpadlách ich integrovanou súčasťou. Hlavným motívom na využívanie takýchto čerpadiel je úspora energie a pružná reakcia na zmenené podmienky v danej sústave. Čerpadlá so zmenou otáčok sa úspešne využívajú v oblasti chladenia, vykurovania a prípravy teplej vody.

11.2.2008
prof. Ing. František Hrdlička, CSc.

Od listopadu 2007 je v platnosti vyhláška č. 276/2007 Sb. o kontrole účinnosti kotlů. Na doprovodném programu veletrhu Aqua-therm Praha 2007 byla této problematice věnována samostatná přednáška prof. Františka Hrdličky, kterou nyní uveřejňujeme jako samostatný článek.

11.2.2008
Vladimír Zmrhal, Miloš Lain, František Drkal, Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní, České vysoké učení technické v Praze

Cílem počítačové simulace bylo prověřit tepelný stav prostředí v zasklených lodžiích. Větrání lodžií je přirozené neupraveným venkovním vzduchem. Průtok větracího vzduchu závisí na účinku větru a rozdílu hustot vzduchu. V článku jsou presentovány výsledky a analýzy simulačních výpočtů v letním období.

11.2.2008
Břetislav Koč

Koncem roku 2007 získala v Drážďanech Evropskou solární cenu další česká bioplynová stanice. Stanice na farmě ve Velkém Karlově patří s objemem fermentorů přes 10 tisíc m³ mezi největší evropské bioplynové stanice vůbec.

11.2.2008
Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební

V současnosti je trendem použití lehkých stavebních materiálů jak pro vnitřní tak i vnější konstrukce. Místnosti, jejichž obvodové konstrukce jsou vytvořeny z lehkých materiálů, často nesplňují požadavky na tepelnou stabilitu v letním období. Zvýšení tepelně akumulačních schopností stavebních materiálů má velký vliv na tepelnou stabilitu vnitřního prostředí.

4.2.2008
Ing. Miroslav Kotrbatý

Úvodní článek seriálu Předávací stanice tepla v soustavách CZT, který bude v průběhu letošního roku postupně publikován. Téma je určeno především pro projektanty vytápění. V závěru úvodního slova je uvedena osnova a témata, která budou podrobně zpracována.

4.2.2008
Ing. Soňa Orlíková, Ústav automatizace, měření a kybernetiky VUT Brno

Článek nabízí popis různých metod měření průtoku tekutin. U jednotlivých metod jsou vyjmenovány používané typy průtokoměrů, jejich princip, možnost použití, jejich výhody a nevýhody, které mohou při měření průtoku nastat. V přehledové tabulce je uvedena i přesnost a základní parametry průtokoměrů.

4.2.2008
Břetislav Koč

Je známou zkušeností, že výrobci různých zařízení používajících v hořácích klasické topné médium - zemní plyn - se nezřídka brání tomu, aby byly tyto instalace převáděny na topení bioplynem. Bioplyn ale nabízí i jiné využití.

4.2.2008
Lars Oldén, ředitel pro SafeLine Europe

EN 81-28 se používí jako doplněk evropské normy EN 81. Musí být splněna u všech nových výtahů instalovaných podle EN 81.

28.1.2008
Ing. Zdeněk Přibyla, Ing. Eva Jochová, GAS s. r. o.

Má investor při rekonstrukci rodinného domu, jejíž součástí je rozšíření původního odběrného plynového zařízení, za povinnost přemístit na své náklady hlavní uzávěr plynu na hranici soukromého pozemku? Článek přináší odborné stanovisko s odkazem na příslušné předpisy,které řeší uvedenou problematiku.

28.1.2008
ILJA ČERNOHORSKÝ

Ukazuje se, že i téměř zapomenuté areály, byla-li přehodnocena jejich funkčnost a vybudovány nové investice, stávají se atraktivními. Je třeba přizpůsobit je potřebám a možnostem obyvatel v daném regionu. přizpůsobit je potřebám a možnostem obyvatel v daném regionu. Vyhrávají víceúčelové areály.

28.1.2008
Břetislav Koč

Komponenty pro stavbu dvou největších větrných elektráren v České republice dorazily po mírném zpoždění nakládky ve Finsku do Česka. Montáž větrných elektráren s největším instalovaným jednotkovým výkonem začala dnes v katastru obce Pchery na Kladensku. Celková investice projektu skupiny J&T dosáhne 190 milionů korun.

28.1.2008
Zdeněk Půbal, Milan Myška, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Vnikání vody do porézních materiálů zabudovaných do stavebních konstrukcí, může být zapříčiněno vlivem různých okolností a vnějších podnětů. Především jsou to neprovedené nebo špatně provedené hydroizolace, vyčerpání životnosti hydroizolace, srážková voda a špatně provedené odvodnění stavby, vliv difuze vodních par a jejich kondenzace v konstrukci, ale také vliv mimořádných událostí jako jsou poruchy vodovodního řádu, záplavy a povodně.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama