Zákon č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí a související předpisy
Zákon v souladu s právem Evropské unie upravuje posuzování vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví a postup fyzických osob, právnických osob, správních orgánů a územních samosprávných celků (obcí a krajů) při tomto posuzování.
|
|
|
S novým stavebním zákonem platí od července i řada prováděcích vyhlášek
23.7.2024 | Vlastimil Růžička, redakceNový stavební zákon č. 283/2021 Sb. přinesl několik prováděcích vyhlášek, které upravují konkrétní aspekty stavebního řízení. Podrobněji představíme některé z nich, platné od července tohoto roku, a to včetně komentářů. Zmíníme i nová a připravovaná metodická doporučení k novému stavebnímu právu.
Změny v atomové legislativě v souvislosti s přijetím stavebního zákona
20.4.2024 | Mgr. Marcela Berčíková, Mgr. Jana Povolná, Ing. Karla Petrová, redakce TZB-infoZměny souvisejí především se změnou terminologie v novém stavebním zákoně, s integrací kompetencí k rozhodování, se změnou koncepce vyjadřování dotčených orgánů a se změnami v územním plánování. O podrobnější informace a komentář jsme požádali zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
Ochrana architektonických a urbanistických hodnot ve stavebním právu
25.12.2021 | JUDr. Kristýna Faltýnková, Mgr. Jakub StrakaVe spolupráci s portálem epravo jsme připravili několik pohledů právníků na stavební problematiku. Tentokrát jsme se zaměřili na ochranu architektonických a urbanistických hodnot ve stavebním právu.
Zákulisí práce geologa aneb jak číst geologické posudky
15.11.2020 | Mgr. Petr Nakládal, redakceStavební inženýři se při projektování či realizaci staveb velmi často potkávají s geology a řeší celou řadu otázek, které přesahují jejich odbornost. Aby mohli posuzovat závěry geologických posudků, měli by mít alespoň základní znalosti i v tomto oboru, což se podle slov Petra Nakládala stává pouze výjimečně. Ovšem ani geologové nepředkládají kvalitní posudky. Na to, jaký je současný stav spolupráce stavař a geolog, odpoví sám autor.
Změny ve stavebním zákoně a zákoně o EIA
16.2.2018 | Jan Lehký, advokát a Managing Associate, Kinstellar, s.r.o., advokátní kancelář, Jan Bobek, Business Development Director Central & Eastern Europe, Bilfinger TebodinČlánek se soustředí na nejvýznamnější změny, které by mohly přinést zefektivnění povolovacích procesů. Autoři vnímají zejména novelu stavebního zákona pouze jako prvotní legislativní krok na cestě ke komplexní úpravě povolovacích procesů.
Legislativní východiska pro stanovení ohrožených prvků kritické infrastruktury domino efekty závažných havárií
22.1.2018 | Mgr. Václav Čihák, Ing. Jaroslav ŠebekPříspěvek vymezuje legislativní východiska pro stanovení ohrožených prvků Kritické infrastruktury (KI) domino efekty závažných havárií.
Nejvýznamnější změny v posuzování vlivů na životní prostředí (EIA)
9.11.2017 | Frank Bold Advokáti, s.r.o.Novela předně přináší významnou změnu v tom, že zavádí uzavřený výčet tzv. navazujících řízení, tedy řízení, pro které bude stanovisko EIA podkladem.
Novela zákona EIA – průlomová změna pro investory, úřady i veřejnost
22.4.2015 | Mgr. Radek Motzke1. dubna 2015 vstoupila v účinnost velmi významná novela zákona EIA. Stručně řečeno, nová úprava především posiluje práva veřejnosti v povolovacích řízeních. Rovněž lépe zajišťuje, aby výsledky řízení EIA byly v návazných povolovacích řízeních respektovány.