Pro konstrukce vysokých dřevostaveb se uplatní masivní deskové materiály
Konference Požární bezpečnost staveb 2024, TZB-info
Dřevostavby se navrhují podle platných českých norem, a to na běžnou teplotu a dále na účinky požáru. Na účinky požáru dnes již není třeba provádět nákladné požární zkoušky, ale lze využít výpočetní postupy k ověření chování konstrukcí a objektu za požáru. Nejen dřevostavbám byla věnována konference Požární bezpečnost staveb 2024 portálu TZB-info.
Konstrukčním systémům vícepodlažních dřevostaveb a jejich specifickému chování za požáru se ve své prezentaci věnoval doc. Ing. Petr Kuklík, CSc. Zaměřil se na normativní a požárněinženýrský přístup řešení jejich požární bezpečnosti s využitím ČSN, ČSN EN, ČSN ISO a ISO norem a na nové postupy pro stanovení požární odolnosti dřevostaveb pomocí druhé generace Eurokódu 5.
Petr Kuklík působí na ČVUT v Praze jako pedagogický a vědecký pracovník. Specializuje se na tvorbu evropských a českých technických norem pro navrhování dřevěných konstrukcí za běžné teploty a za požáru. Je autorem řady odborných publikací o dřevěných konstrukcích, patentů a užitných vzorů. Je předsedou TNK 34 – Dřevěné konstrukce a členem komisí: TNK 27 – Požární bezpečnost staveb, TNK 38 – Spolehlivost stavebních konstrukcí, TNK 135 – Dřevo a výrobky na bázi dřeva.
Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., ze společnosti Saint-Gobain popsal řešení nejen z pohledu požární odolnosti pro různé druhy dřevostaveb, které přináší společnost Rigips. Vedle systémových konstrukčních řešení společnost poskytuje nástroje pro navrhování a projektování dřevostaveb. Tomáš Korecký je absolventem Fakulty stavební ČVUT v Praze. Po dokončení doktorského studia v oboru Materiálové inženýrství a chemie pracuje v oblasti stavebních materiálů od roku 2016. Ve společnosti Rigips má na starost konstrukční desky pro dřevostavby a suché podlahy.
Těsnění prostupů provozních instalací má mnoho aspektů, kterým není v současné době věnována dostatečná pozornost. Jedná se např. o konfigurace konců potrubí, jednotlivé tloušťky stěn potrubí, které je třeba utěsnit, ale také o rozdílný způsob v přístupu ke vzduchotechnickým potrubím. Přednáška Ing. Aleše Havla přinesla pohled na to, jak společnost Hilti řeší danou problematiku skrze testování a způsob certifikace jednotlivých řešení. Aleš Havel působí jako Sales Manager Fire Protection v regionu E5 – Eastern Europe ve společnosti HILTI.
V České republice probíhají velkorozměrové požární zkoušky zateplovacích systémů ETICS podle jednotné evropské metodiky. Závěry ze zkoušek se teprve formulují, ale první závěry hovoří o tom, že požární bezpečnost ETICS je na velmi dobré úrovni. O zkouškách ETICS hovořil Ing. Marek Pokorný, Ph.D. V roce 2023 a 2024 byla v ČR v rámci normalizačního rozborového úkolu provedena série 4 unikátních velkorozměrových zkoušek šíření požáru po fasádě s kontaktním zateplovacím systém (ETICS) v různých kombinacích tepelného izolantu z expandovaného polystyrenu a minerálních vláken. Zkušenosti a výsledky zkoušek se diskutují a v budoucnu se projeví v doporučení TNK 27 pro revizi požárních požadavků na ETICS v ČSN 73 0810.