Pětipodlažní dřevostavby a požární bezpečnost na Slovensku
Na dřevostavby byly v požárním kodexu historicky kladeny přísné požadavky a značná omezení. Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., v přednášce vysvětluje, že dřevo jako stavební materiál nabízí mnohé výhody. Přednáška přibližuje možnosti bezpečného využití dřeva v konstrukcích a povrchových úpravách staveb.
Obsah přednášky:
- 04:54 Hořlavost vs. požární odolnost
- 12:05 Požární odolnost dřevěných prvků
- 20:12 Současnost dřevostaveb na Slovensku - změny v navrhování
- 25:37 Požární inženýrství při navrhování dřevěných konstrukcí
V přednášce byl rámcově prezentován slovenský přístup k požární bezpečnosti vícepodlažních dřevostaveb, který v posledních letech prošel výraznou změnou. V roce 2017 došlo k revizi STN 92 0201-2 Požiarna bezpečnost stavieb (ekvivalent ČSN 73 0810). Hlavní změnou je možnost stavět až pětipodlažní dřevostavby, a to mimo jiné za cenu zpřísnění požadavků na smíšený konstrukční systém D2: Nutná výplň všech dutin materiály A1/A2 s teplotou tavení nebo degradace větší než 1 000 °C a zabezpečení proti sedání a vypadnutí, a dále s požadavkem na požární odolnost 45 až 60 minut podle využití (viz přednášku, čas 21:06). Závěr přednášky se věnoval využití požárního inženýrství při navrhování dřevostaveb v kontextu aktuálně řešených úloh technické normalizace ISO.
Poslechněte si také
Požární bezpečnost nejvyšší dřevostavby na světě: Čtrnáctipodlažní bytový dům Treet v norském Bergenu byl se svou výškou 52,8 m v roce 2017 nejvyšší bytovou dřevostavbou světa. Na konferenci Požární bezpečnost staveb na veletrhu For Arch přednášel ředitel developerské společnosti BOB Ole Herbrand Kleppe.
Přednáška zazněla na konferenci Požární bezpečnost staveb v rámci veletrhu For Arch 2019 v Praze. Na konferenci dále vystoupili: Eva Polatová, Národní památkový ústav, Ing. arch. Jakub Masák, Masák & Partner, Ing. Martin Podjukl, MV ČR, HZS ČR, Ing. Marek Pokorný, Ph.D., Fakulta stavební ČVUT v Praze, UCEEB, Ing. Robert Prix, Archaplan, Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., Profesní komora požární ochrany, Peritas.
Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., v současnosti působí na katedře Konstrukcí pozemních staveb, Fakulty stavební ČVUT. Zabývá se požárním inženýrstvím, posuzováním požárního rizika, požární bezpečností staveb a požárně bezpečným používáním stavebních materiálů z obnovitelných zdrojů. Aktivně se věnuje mezinárodní technické normalizaci v CEN a ISO, kde vede pracovní skupinu WG10 Fire Risk Assessment. Působil též v TK17 Protipožiarna bezpečnosť stavieb a spolupracoval na změnách, které umožnily v podmínkách SR realizovat vícepodlažní dřevostavby.