TPG 905 01 Základní požadavky na bezpečnost provozu plynárenských zařízeníZobrazit anotaci
Rozsah platnosti: Toto technické pravidlo stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti provozu plynárenských zařízení. Za plynárenské zařízení plynárenská zařízení se podle § 26 odst. 2 zákona č. 222/1994 Sb. o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o Státní energetické inspekci, ve znění zákona č. 83/1998 Sb., považují plynovody, přípojky a technologické objekty.
Problematika bezpečného a spolehlivého provozu, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byla řešena:
1. výnosem FMPE č. 1/1979, kterým se vydávají pravidla o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v plynárenství (oznámený v částce č. 13/1979 Sb.);
2. výnosem FMH čj.: 93071/1990, kterým se vydávají pravidla pro provoz plynárenských zařízení (oznámený pod č. 582/1990 v částce č. 96/1990 Sb.).
Tyto předpisové dokumenty jsou po vydání citovaného zákona (energetický zákon) již zastaralé jak svým obsahem, tak i kompetencemi. Vyhláška MPO č. 240/1999 Sb. ze dne 19. 10. 1999 ukončila jejich platnost dnem 31. 12. 1999.
Autorizované osoby k výrobě a rozvodu plynu jsou povinny podle § 29 odst. 1 a 2 citovaného zákona zajistit, aby práce spojené s výkonem autorizované činnosti, vyžadující odbornou způsobilost podle předpisů ČÚBP a ČBÚ, prováděly pouze osoby mající předepsanou odbornou způsobilost, a též zajistit, aby technická zařízení používaná k výkonu autorizované činnosti splňovala požadavky bezpečnosti a spolehlivosti stanovené právními předpisy na úseku bezpečnosti práce a technickými normami. Při plnění těchto povinností postupují podle technických pravidel TPG 905 01, která obsahují řešení problematiky bezpečnosti provozu, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, požární ochrany pro tato zařízení a činnosti:
- část III Místní plynovodní sítě a přípojky
Tato část předpisu platí pro provoz a údržbu místních plynovodních sítí a přípojek, které slouží pro veřejný rozvod plynu s přetlakem do 0,4 MPa, realizovaných podle ČSN 38 6413, TPG 702 01 a TPG 702 02, včetně STL regulátorů nebo regulačních souprav podle ČSN 38 6443, respektive TPG 609 01, pokud jsou plynárenským zařízením.
- část IV Vysokotlaké plynovody a přípojky
Tato část platí pro provoz a údržbu vysokotlakých plynovodů a přípojek, které slouží pro veřejný rozvod plynu s přetlakem plynu nad 0,4 MPa do 4 MPa včetně.
- část V Velmi vysokotlaké plynovody a přípojky
Tato část platí pro provoz a údržbu velmi vysokotlakých plynovodů a přípojek, které slouží pro veřejný rozvod plynu s přetlakem plynu nad 4 MPa do 10 MPa.
- část VI Regulační stanice
Tato část předpisu platí pro provoz a údržbu regulačních stanic podle ČSN 38 6417, popř. podle TD 605 01.
- část VII Kompresní stanice
Pro projektování, stavbu a provoz kompresních stanic (KS) platí ČSN 10 5190 a technické požadavky pro zadávání nových staveb KS zpracovaných provozovatelem.
K zajišťování nezbytných opatření pro likvidaci poruch, havárií a mimořádných stavů platí havarijní plán provozovatele.
- část VIII Hraniční a vnitrostátní předávací stanice
Tato část předpisu platí pro provoz a údržbu hraničních a vnitrostátních předávacích stanic (PS) realizovaných podle technických podmínek dodavatele plynu.
Pro provoz PS, které jsou součástí kompresní stanice (KS) anebo regulační stanice (RS), je nutno respektovat ustanovení části VI "Regulační stanice" a části VII "Kompresní stanice".
- část IX Ochrana proti korozi
Veškerá kovová potrubí a kovové armatury plynovodů a přípojek (dále jen "plynovody") musí být dostatečně chráněny proti korozi. Zabezpečení ochrany proti korozi je nedílnou součástí provozu a údržby plynovodů.
Ochrana plynovodů proti korozi se zajišťuje zejména těmito způsoby:
a) vhodnou volbou trasy;
b) pasivní ochranou, kterou tvoří:
- izolace potrubí;
- chráničky;
- stavební ochrana sestávající např. z uložení plynovodů opatřených izolacemi nebo nátěry a povlaky v kanálech a kolektorech, popř. v tvárnicových tratích, z uložení ve zvláštních ložích (např. z písku), eventuálně chemické úpravy prostředí použitím obsypových materiálů eliminujících korozní vlivy prostředí;
- izolační spoje;
c) aktivní ochranou, kterou tvoří:
- katodická ochrana s vnějším zdrojem proudu řízeným ručně anebo automaticky (KAO);
- katodická ochrana galvanickými anodami (GAN);
- elektrická polarizovaná drenáž (EPD);
- elektrická saturáž (ESA).
Nejvyšší účinnosti ochrany proti korozi plynovodů se dosahuje zpravidla vhodnou kombinací uvedených ochranných způsobů.
- část X Podzemní zásobníky
Podzemní uskladňování plynu v přírodních horninových strukturách se považuje, ve smyslu horního zákona, za zvláštní zásah do zemské kůry a platí pro něj předpisy státní báňské správy. Státní dozor nad dodržováním předpisů vykonává státní báňská správa místně příslušnými obvodními báňskými úřady.
Projektovat, zřizovat a provozovat podzemní zásobníky plynu (PZP) mohou jen právnické nebo fyzické osoby s příslušným oprávněním k hornické činnosti, uděleným orgánem státní báňské správy podle příslušného předpisu.
Provozovatel musí zabezpečit ochranu komplexu PZP (podzemní i nadzemní část) stanovením chráněného území, resp. dobývacího prostoru.
Provozovatel musí zpracovat pro každý PZP havarijní plán pro zdolávání závažných provozních nehod v rozsahu příslušného předpisu a zabezpečit výkon báňské záchranné služby v rozsahu stanoveném báňským předpisem.
K zajištění bezpečného a odborného řízení je provozovatel PZP povinen ustanovit vedoucího zaměstnance, bezpečnostního technika a potřebný počet osob k vykonávání technického dozoru, odborně způsobilých v souladu s báňskými předpisy.
Obsluhovat, kontrolovat, provádět údržbu a opravy zařízení PZP smí jen odborně způsobilí zaměstnanci.
Plynovody a přípojky na PZP se dělí podle provozního tlaku a příslušných technických norem s tím, že předpis státní báňské správy určuje pro PZP skupinu plynovodů s pracovním přetlakem nad 10 MPa.
- část XI Odorizace plynu
Tato část předpisu platí pro odorizaci topných plynů, provoz odorizačních stanic a další činnosti související s odorizací plynu dopravovaného potrubím.
Odorizace se provádí nejpozději před vstupem plynu do plynovodů místní sítě.
Intenzita zápachu plynu, který je rozváděn v plynovodech, musí být taková, aby bylo vyvoláno vědomí úniku plynu a stav, který osobu nutí k ochrannému jednání.
Dodavatel plynu je povinen provádět opatření, která vyloučí zásobení odběratelů nedostatečně odorizovaným plynem.
- část XII Pohotovostní služba.
Pro prvotní zabezpečení poruch a havárií na plynárenských a odběrných plynových zařízeních je povinen dodavatel plynu organizovat stálou pohotovostní službu
Jsou relevantní pro všechny autorizované osoby, které k výkonu autorizované činnosti používají technická zařízení a provádí činnosti výše uvedené, a to od 1. 1. 2000.
Pravidla byla projednána s dotčenými orgány státní správy a organizacemi zabývajícími se danou problematikou.
|