Cesta do práce na vozíku?
Dvanáct osobností byznysu se zapojilo do projektu Jedeme v tom s vámi
Smyslem projektu Jedeme v tom s vámi je upozornit na bariéry ve veřejné dopravě města Prahy. Osobnosti českého byznysu se tak v období od 27. 5. 2012 do 1. 6. 2012 postupně vydávaly ze svých domovů do ulic Prahy na mechanickém vozíku, aby dosáhly svých obvyklých cílů – zaměstnání či místa schůzky.
Projekt Jedeme v tom s vámi je realizován již od roku 2007 a který získal řadu mezinárodních ocenění.
Smyslem projektu Jedeme v tom s vámi je upozornit na bariéry ve veřejné dopravě města Prahy. Osobnosti českého byznysu se tak v období od 27. 5. 2012 do 1. 6. 2012 postupně vydávaly ze svých domovů do ulic Prahy
na mechanickém vozíku, aby dosáhly svých obvyklých cílů – zaměstnání či místa schůzky.
V průběhu čtrnácti dní si účastníci projektu vyzkoušeli, jaké to je, když:
- během cestování veřejnou dopravou nemůžete počítat s 23 bariérovými stanicemi metra, 80 % tramvají a 60 % autobusů bez plošiny,
- musíte z tramvaje vystoupit o zastávku dřív - ta vaše (a 40 dalších s výstupem do vozovky a bezpočet zastávek bez nájezdů) je nepoužitelná,
- vás do vlaku nakládá asistent s výpravčím, protože nikdo nemohl najít klíč od plošiny, kterou je vagón vybaven,
- vám zapadne kolečko vozíku mezi soupravu metra a nástupiště,
- v metru u vchodu do výtahu narazíte na ceduli: „Z technických důvodů je výtah do stanice mimo provoz,“ a vy musíte jet na jinou stanici s funkčním výtahem,
- se kvůli špatně udělanému nájezdu na chodník převrátíte,
- vám zapadne kolečko do díry po vypadlých dlažebních kostkách,
- se na vás spolucestující usmívají,
- máte možnost komunikovat při každém nástupu a výstupu s řidiči tramvají a autobusů, kteří svou práci provádějí v naprosté většině bezchybně,
- jste odkázáni na pomoc druhých...
Velký dík patří všem, kteří věnovali svůj čas tomu, aby společně s občanským sdružením Asistence upozornili veřejnost a zejména výkonné orgány zodpovědné za rozvoj města Prahy na bariéry, které denně znemožňují lidem se zdravotním postižením, seniorům a rodičům s kočárky se bez problémů a časových prodlev pohybovat veřejnou dopravou po Praze.
Občanské sdružení Asistence se získanými zkušenostmi seznámí vedení hlavního města Prahy a ve spolupráci s účastníky projektu přichystá na podzim letošního roku další navazující aktivity. Cílem tohoto úsilí je naplnit požadavek na kompletně bezbariérovou veřejnou dopravu. Jedině pak bude pro všechny zaručen rovný přístup k možnosti aktivního zapojení se do společnosti.
Erik Čipera, koordinátor projektu Jedeme v tom s vámi, letošní ročník komentuje slovy:„Během dvou týdnů, kdy jsme cestovali Prahou s osobnostmi byznysu, bylo patrné, že z vozíku má člověk málo pochopení pro neopravené chodníky, nedodělané nebo špatně udělané nájezdy, a vůbec nezáleží na tom, zda na vozíku sedí poprvé nebo denně. Teprve z vozíku ale člověk poznává, že postižení je do značné míry tvořeno bariérami. Kde je prostředí přizpůsobené, tam nedochází ke kolizním situacím a člověk na vozíku má stejné možnosti jako všichni ostatní. A o to především jde, aby ze sebe Praha a celá společnost setřásla zátěž v minulosti vytvořených bariér a nebránila pozitivním změnám ve společnosti. Děkuji všem, kteří se do tohoto projektu v průběhu pěti let zapojili, věřte mi, má to smysl!"
Jiří Bělohlav v projektu Jedeme v tom s vámi
- Jiří Bělohlav (prezident společnosti Metrostav, a.s.) „Jsem sám se sebou spokojen, že jsem sebou říznul jenom jednou. Když jsem to trénoval, tak to bylo asi 5x. Uvědomil jsem si, jak každá maličká bariéra může způsobit, že se vozíčkáři nikam nedostanou. Až budeme stavět chodníky, dám si na to pozor.“
- Lenka Čábelová (ředitelka marketingu PricewaterhouseCoopers, a.s.) „V naší společnosti se snažíme zapojovat lidi s postižením a proto je problematika bariér pro nás velmi důležitá. Až dnes, když jsem vyjela na vozíku před vlastní dům, jsem si uvědomila, jaké jsou tam hrboly a díry, jaký je problém zaparkované auto na chodníku či značky a sloupy uprostřed chodníků, okolo kterých na vozíku jen těžko projedete.“
- Jiří Hrabák (generální ředitel Rádia Impuls) „Především ve mně cesta zanechala jeden dojem. Jsem vnitřně nadšený z toho, že existují lidé, kteří vozíčkářům pomáhají. Tím myslím asistenty. To mi ukazuje, že společnost kolem nás není tak cynická a lhostejná, jak se někdy především ze zpráv z bulvárních médií může zdát."
- Tomáš Jindříšek (ředitel agentury Dark Side, a.s.) „Největší frustrace jsem pociťoval z toho, že nemohu používat MHD, která zdánlivě vypadá jako bezbariérová, ale v centru Prahy tomu vůbec tak není. Cesta z Vinohrad do Malé Štupartské mi oproti standardním 20 min. trvala přes hodinu. Nečekal jsem, že to bude jednoduché, co mě ale šokovalo byla nerovnost chodníků a nelogičnost toho, že část chodníků nemá nájezdy.“
Zleva Lenka Čábelová, Jiří Hrabák a Tomáš Jindříšek v projektu Jedeme v tom s Vámi
- Marek Liška (generální ředitel společnosti Mall.cz) „Není větší zkušenost, která otevře svět vozíčkářů, než si na vozík sám sednout a jet na něm z domova do zaměstnání trasou, kterou člověk dobře zná. Překvapilo mě, kolik tramvajových zastávek v Holešovicích je pro cestující na vozíku nepoužitelných. Na konci cesty mám tu výhodu, že můžu vstát, ale vozíčkáři se s tím musí potýkat denně."
- Miroslav Lukeš (generální ředitel společnosti MasterCard ČR) „Pohled na svět z vozíku mi dal úplně novou perspektivu. Z úrovně očí Vám zmizí obličeje lidí i na přelidněných místech. O to více před vás vystoupí bariéry. I drobné překážky na trase najednou nabudou nepřekonatelných rozměrů. Člověk si v tu chvíli velmi váží pomoci a dobrých lidí okolo. A ti v projektu Jedeme v tom s Vámi rozhodně jsou. Projekt je zcela jistě silnou připomínkou respektu k ostatním a vlastnímu zdraví."
- Radim Novák (generální ředitel společnosti Veolia Transport ČR, a.s.) „Cesta byla o hodně fyzicky náročnější, než jsem očekával. Poznal jsem, že každá sebemenší nerovnost vás může při jízdě na vozíku dostat do velmi složité situace. Použití bezbariérové městské hromadné dopravy je téměř nutností, protože jinak se nemáte šanci téměř nikam dostat. V Praze provozujeme více než sto městských a příměstských autobusových linek, při pořízení nových autobusů preferujeme vždy nákup nízkopodlažních vozidel. Musím přiznat, že bez pomoci asistenta bych do své kanceláře nedojel."
Marek Liška, Miroslav Lukeš a Radim Novák v projektu Jedeme v tom s Vámi
- Tomáš Sedláček (makroekonomický analytik ČSOB a člen NERV)
- Tomáš Skřivánek (šéfredaktor E15) „Komplikace jsem čekal, ale že mě dostane nájezd, který je bezbariérový, to jsem nečekal. I místa, která jsou upravená jako bezbariérová, nakonec bezbariérová vůbec nejsou.“
- Jakub Unger (ředitel pro obsah, Aktuálně.cz) ,„Jen těch pár příběhů v Holešovicích, kde žiju a znám to tam... Na vozíku zjišťuji, že je pro mě rázem veřejná doprava nepřístupná. To vám otevře oči a trochu i hlavu. Měli bychom všichni dělat o kousek víc, aby se situace změnila a město se přizpůsobovalo potřebám občanům rychleji, než se tak momentálně děje.“
- Kamila Zárychtová (ředitelka Business for Breakfast) „A najednou přišel přechod. Sedíte v úrovni kapoty aut a říkáte si – vidí mě vůbec? Budu natolik rychlá, abych stihla přejet silnici, než řidičům dojde trpělivost? Vyvinula jsem tu největší sílu v rukou, jakou jsem mohla a úspěšně zdolávala přechod. Už jsem byla na konci přechodu, když v tom vidím tu hroznou zradu – nájezd na chodník netvoří hladký přejezd, ale o několik centimetrů vystupující obrubník...!“
- Lubor Žalman (generální ředitel Raiffeisenbank, a.s.) „Byl jsem naivní, když jsem si myslel, že je možné to jet sám. Jistě bych zvládl víc, kdybych byl zkušený vozíčkář, ale ani ten by to nezvládl bez asistenta. I když ta trasa byla podle mého asistenta poměrně luxusní, i tak tam byla asi tři místa, která člověk na vozíku nedá.“
Tomáš Skřivánek, Jakub Unger, Kamila Zárychtová a Lubor Žalman v projektu Jedeme v tom s Vámi
Občanské sdružení Asistence vzniklo v roce 1995 a pomáhá lidem s tělesným a kombinovaným postižením, aby mohli žít běžným způsobem života ve svém přirozeném prostředí. Kromě služby osobní asistence to je zejména pomoc při hledání a udržení zaměstnání. V posledních letech se Asistence o.s. intenzivně a úspěšně věnuje aktivitám spojeným s rozpouštěním bariér ve veřejném prostoru. Díky projektu Jedeme v tom s vámi získala řadu mezinárodních ocenění – v roce 2007 Cena SozialMarie za inovativní a kreativní činnost a v roce 2011 Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci. Na začátku května 2012 Asistence zorganizovala happening Lazarskou bez bariér.
K tématu také rubrika HANDICAP NA TZB-INFO, kterou jsme otevírali slovy Ing. arch. Daniely Filipiové: "Uživatelem vyhlášky o užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace se stane každý nejméně jednou za život."