Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Nájemní smlouva podle nového občanského zákoníku

Budete uzavírat nové nájemní smlouvy, ať už jako majitel bytu nebo jako nájemník? Od ledna 2014 se jejich podoba mění tak, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku.

Nový občanský zákoník mění některá ustanovení týkající se například ukončení nájmu nebo jeho zvyšování. Nepočítá také s tím, že nájemní byt natrvalo automaticky přejde například na příbuzné, byť s původním obyvatelem bytu žili. To se odrazí i na podobě nájemních smluv.

Příklad nájemní smlouvy i s komentářem, které ukazuje, co ve smlouvě rozhodně nesmí chybět a co se mění ve srovnání s minulostí.

Stávající nájemní smlouvy

Dosavadní smlouvy se měnit nemusí. Ale pokud nastane například změna situace a přistupuje se k výpovědi nájmu, už se často budepostupovat podle nového občanského zákoníku, aniž by se před tím smlouva měnila.
Týká se to především jednoduše formulovaných nájemních smluv, v nichž nejsou žádná zvláštní ustanovení, a jde vlastně pouze o stručné ujednání o pronájmu bytu mezi dvěma subjekty.
V případě, že smlouva obsahuje i podrobná ustanovení týkající se například výpovědi, výše nájmu a podobně, pak je potřeba formou Dodatku ke smlouvě tato původní ustanovení podle starého občanského zákoník u zrušit a nahradit novými.

 
 
Reklama