Pardubický kraj je lídrem v projektech energetických úspor. Celkem ušetří přes 700 milionů korun
Pardubický kraj nyní spouští nový energeticky úsporný projekt na celkem deseti krajských budovách. V devíti školách a jednom zdravotnickém zařízení dojde k modernizaci vytápění, instalaci fotovoltaiky s bateriemi nebo úsporného osvětlení. Úspory budou financovány metodou EPC, projekt bude mít na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO.
Pardubický kraj je množstvím EPC projektů a objemem úspor českým lídrem mezi kraji. Celková úspora všech projektů v kraji realizovaných dosahuje 706 milionů korun. EPC snížily emise CO2 celkově o 141 800 tun CO2. Jak hodnotí projekty EPC hejtman Pardubického kraje Martin Netolický? Podívejte se na reportáž ze zahájení nové etapy energetických úspor.
Nově spouštěný projekt zahrnuje budovy Odborného léčebného ústavu v Žamberku, a také tamní gymnázium, střední a základní školu. Modernizací projdou i školské objekty v Letohradě, Lanškrouně, České Třebové a Ústí nad Orlicí.
Největší investici si vyžádá výměna starých plynových kotlů za výkonné kondenzační kotle a výstavba fotovoltaických elektráren v sedmi objektech či areálech s celkovým výkonem 1,2 MWp. Dojde také k výměně 8 000 stávajících svítidel za moderní a energeticky úsporné LED. Počítá se i s opatřeními, která sníží spotřebu vody o skoro 3 000 m3 ročně. Projekt také snižuje roční emise CO2 o 1 367 tun.
Energeticky úsporné projekty řešené metodou EPC, kdy dodavatel smluvně ručí za výši úspor, realizují v Pardubickém kraji již téměř dvě desetiletí. První soubor budov vysoutěžil kraj jako zadavatel v roce 2006. V objemu úspor i počtu vysoutěžených EPC projektů je Pardubický kraj nejlepším v celém Česku s celkovou garancí úspor přes 700 milionů korun. Ve srovnání s jinými regiony Česka je Pardubický kraj lídrem. Celkové úspory v projektech, kdy zadavatelem je krajský úřad, činí např. v Moravskoslezském kraji zhruba 200 mil. Kč, v hlavním městě asi 150 mil. Kč.
„Dosažená úspora bývá navíc často ještě větší než garantovaná. Kromě zaručené úspory je důležité i zvýšení hodnoty našich objektů díky modernizaci a inovacím. V minulých letech jsme například do škol instalovali počítačově řízený systém regulace teplot v jednotlivých místnostech, což zajišťuje optimální teplotu v místnostech podle jejich obsazenosti a počasí. Výrazně tak omezujeme plýtvání a šetříme náklady,“ připomíná Milan Vich, energetický manažer Pardubického kraje.
Součástí nynějšího projektu je i energeticky management, který umí ušetřit dalších 5 % nákladů na energie. Kromě dohledu dokáže upozornit i na místa s dalším potenciálem úspor.
„Mám radost, že se nám podařilo uspět v náročném výběrovém řízení a že můžeme uplatnit naše bohaté zkušenosti s EPC v Pardubickém kraji. EPC od ENESA zpravidla šetří ještě nad rámec garantované částky i po skončení smlouvy, výhody pro kraj tak budou mohou být ještě vyšší. Všechny naše projekty navíc energiemi šetří až do konce životnosti zařízení, které instalujeme,“ říká Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA.