Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrická požární signalizace

Zařízení elektrické požární signalizace (EPS je zkratkou vzniklou z názvu „Elektrická Požární Signalizace“, který je překladem anglického značení norem „Fire Detection and fire Alarm Systems“) představuje soubor hlásičů požáru, ústředen EPS, přenosových a doplňkových zařízení, která ve svém souhrnu vytvářejí systém, kterým je opticky nebo akusticky signalizováno ohnisko nebo již vzniklý požár. Je jedním z technických opatření sloužící ke zvýšení požární bezpečnosti staveb - jedná se o vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení.

Takový systém může podobně jako systém EZS rozšiřovat informace o požárně nebezpečné situaci na určená místa, ovládat zařízení, která brání požáru nebo usnadňují či případně provádějí protipožární zásah, v neposlední řadě může zaznamenávat informace o stavech signalizovaných ústřednou EPS. Zařízení EPS slouží k včasné detekci a lokalizaci vzniklého ohniska požáru a k předání této informace osobám určeným k zajištění profesionálního zásahu.

V souladu s požárně bezpečnostním řešením (PBŘ) staveb mohou v některých případech systémy EPS ovlivňovat dalších systémů požární bezpečnosti staveb (např. sprinklerová zařízení) a jejich vazby na funkce dalších technologických systémů určených pro provoz budov.
Mezi běžné funkce systému EPS patří i návaznost na ozvučovací systém budovy, klimatizaci, požární odvětrávání, výtahy, únikové východy apod.

Součástí elektrické požární signalizace jsou také hlasové výstražné systémy. Tyto systémy vyžadují pro řízení poplachového signálu(ů) a požární hlasové zprávy(v) vlastní ústřednu pro hlasové výstražné systémy – VACIE. Tato ústředna může být jak samostatnou jednotkou, tak fyzicky kombinovanou ústřednou pro elektrickou signalizaci – CIE.

Specifickým prvkem (výjimečně ne systémem) detekce požáru je tzv. “autonomní“ detekce a signalizace. V praxi převážně realizována podle ČSN EN 14604 (Autonomní hlásiče kouře – požadavky, zkušební metody, kritéria provedení pro autonomní hlásiče určené pro domácnosti a podobné aplikace související s bydlením). Hlásič dle terminologie dané touto normou je zařízení, které obsahuje v jednom krytu všechny komponenty, mimo případného zdroje energie, nezbytné pro detekci kouře a vydání akustického poplachu (čl. 3.9). Podrobnější informace k jejich instalaci lze získat ve vyhlášce č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.

FDAS
Systém elektrické požární signalizace (fire detection and fire alarm system = FDAS): skupina komponentů zahrnujících ústřednu, která, pokud je uspořádána ve stanovené(-ých) konfiguraci(-ích), je způsobilá detekce a indikace požáru a vydání signálu pro příslušné úkony.
(ČSN EN 54-1 , článek 3.1.20)

VAS
Zvukové výstražné zařízení (voice alarm system = VAS): skupina komponent, zahrnujících ústřednu pro hlasová výstražná zařízení a mikrofony, které přenáší mluvené zprávy a/nebo varovné signály v nouzi.
(ČSN EN 54-1 , článek 3.1.61)


Mohlo by vás zajímat


Konference Požární bezpečnost staveb 2024, Jaroslav Novoveský a Petr Bohuslávek
30.12.2024redakce
Řešení požární bezpečnosti termokamerami, které rychle reagují na změnu teploty a komunikují s ostatními zařízeními, se uplatní skvěle v exteriéru, kde díky větru nelze zachytit kouř apod. To má význam v rychlosti hlášení požáru, kdy každá vteřina včasného zásahu zachraňuje životy. Tato a další řešení představila konference Požární bezpečnost staveb 2024 portálu TZB-info.
10.9.2023Siemens, s.r.o.
Stavba multifunkční arény za 763 milionů korun začala v srpnu 2021, autorem návrhu je architekt Tomáš Vymetálek. „Malšovický stadion je nabitý technologiemi a my jsme velmi hrdí, že je řídí právě systém Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC,“ uvedl Jiří Tobolík, produktový manažer Desigo z divize Siemens Smart Infrastructure.
22.6.2023redakce
Bude možné stavět výškové stavby ze dřeva? A za jakých podmínek? Jak budou zajištěny hromadné garáže s elektromobily z hlediska požární bezpečnosti? Bude se to týkat i stávajících budov? Výškové dřevostavby a hromadné garáže pro parkování elektromobilů, to jsou hlavní témata konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 21. září.
Mikuláš Melena, předseda Asociace provozovatelů PCO u HZS, foto redakce TZB-info
11.5.2022Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
EPS s dvoumužnou obsluhou je například v Praze finančně o 2 řády výše než připojení k HZS. Ve hře je i lidský faktor. Nasazení EPS a napojení na HZS samozřejmě vítají hasiči, ale měli by to uvítat ve větší míře i majitelé budov, facility manažeři i pojišťovny. Poslechněte si celý rozhovor.
16.4.2022Bach corporation, s.r.o.
Bývate v staršom bytovom dome bez signalizácie požiaru či úniku horľavých a výbušných plynov? Chcete byť včas informovaný o vzniknutom riziku? Moderným riešením pre vás je elektronický požiarny a plynový signalizačný systém SVB TECH od firmy Bach corporation, s.r.o. V prípade hroziaceho nebezpečenstva požiaru či úniku plynu tento systém pošle upozorňujúcu SMS správu na telefónne čísla obyvateľov bytového domu a umožní tak včasný zásah na ochranu životov a majetku.
Martin Pospíšil v rozhovoru pro TZB-info
3.11.2021redakce
S rozmachem elektromobility je třeba upravit předpisy pro navrhování, konstruování a užívání hromadných garáží pro elektromobily. Na otázky týkající se aktuálního stavu legislativy a připravovaných změn předpisů upravujících parkování elektromobilů v hromadných garážích odpovídal v rozhovoru pro TZB-info Ing. Martin Pospíšil, Ph.D., z Profesní komory požární ochrany.
14.6.2021redakce
1. 1. 2021 vstoupil v platnost zákon, který mění současný zákon o požární ochraně a zákon o integrovaném záchranném systému. Tragický požár domova pro mentálně postižené muže ve Vejprtech na Chomutovsku, na jehož následky zemřelo devět lidí, mění zákon o požární ochraně.
25.1.2021Ing. Radim Šifta, Ph.D., NETWORK GROUP, s.r.o.
Recenzovaný Článek popisuje speciální typy optovláknových senzorů založených na FBG (Fiber Bragg Grating) a FP (Fabry–Perót) strukturách. V úvodu článku je popsán princip FBG mřížek a možnosti jejich zápisu. Následně jsou popsány typy FBG a FP senzorů a princip činnosti vyhodnocovacích jednotek. Závěrem článku jsou uvedeny příklady praktického využití těchto senzorických systémů.
14.1.2021TOP security, s.r.o.
Požárně bezpečnostní zařízení, ke kterým patří autonomní hlásiče požáru, by měla být součástí většiny firemních i soukromých objektů jakožto prvek zajišťující požární bezpečnost.
12.1.2021D+H Partner
Chcete maximalizovat bezpečnost obyvatel domova a minimalizovat majetkové ztráty v případě požáru? Výkonný systém kontroly šíření kouře a tepla (SHEV) odvádí teplo, kouř a toxické zplodiny hoření z budovy. Takto odstraňuje kouř z záchranných a únikových cest. Účinně chrání majetek. Zachraňuje život a snižuje množství škod v budově.
16.12.2020Ing. Miroslav Urban
Odborný Poplachové bezpečnostní systémy a další zabezpečovací technologie jsou produkty, od kterých očekáváme zvýšení standardu našeho osobního bezpečí. Tolik teorie. Uvědomujeme si však, jak neprůkazné je současné prokazování kvality jejich funkčních vlastností? Upřímně řečeno: „Ne, neuvědomujeme,“ nikomu to tak nějak nevadí, ruka ruku myje a karavana táhne dál.
13.12.2020Vlastimil Růžička, redakce
Vyšetřovatelé požárů disponují přístrojovým vybavením a technologiemi na světové úrovni. Velmi důležitá je pro ně také spolupráce s vysokými školami působícími v oblasti požární ochrany, stavebnictví a architektury. O rozhovor jsme požádali plukovníka Miloše Střelku z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.
5.7.2020Ing. Kristýna Čápová, Ing. Jakub Maršálek, Ing. Milan Dvořák, Ing. Ladislav Šašek, Ing. Jan Včelák, Ph.D.
Odborný Sledujeme první fázi návrhu systému pro monitorování technického stavu ocelové výztuže v konstrukcích železobetonových mostů či lávek v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) při ČVUT Praha. Na základě výsledků testování bylo určeno, že pro další fáze testování bude použit senzor umístěný na výztuži o průměru minimálně 12 mm. Tento senzor bude podroben dlouhodobému experimentu, jehož cílem bude především urychlení procesu karbonatace betonu a vytvoření vhodných podmínek pro pronikání chloridů do struktury betonu až k výztuži. O dalším vývoji vás budeme informovat.
4.3.2020Profesní komora požární ochrany, z.s.
Zveme Vás na cyklus odborných seminářů Profesní komory požární ochrany na téma „Provoz a kontroly PBZ“. Jednotlivé semináře jsou připraveny pro odbornou veřejnost a Odborně způsobilé osoby v Požární ochraně a jejich obsah je zaměřen na současnou praxi a soulad s předpisy v požární bezpečnosti. Přednášejícími jsou špičkoví odborníci v oblasti požární ochrany a členové Prezidia PKPO.
3.12.2019Miroslava Ševčíková, Vědecko-výzkumný uhelný ústav (VVUÚ) Ostrava Radvanice
Recenzovaný V tomto příspěvku je věnována pozornost základnímu prvku prvotní ochrany, a to detekčním zařízením pro zachycení vzniku nebezpečných koncentrací plynů a par kapalin. Jsou zde vybrány a popsány základní zkoušky podle typu zařízení a druhu detekovaného plynu, které jsou nezbytné při zajištění jejich správné a spolehlivé funkce.
13.10.2019Vlastimil Růžička, redakce
Již osmadvacátý ročník mezinárodní konference pro odborníky v oblastech bezpečnosti, požární ochrany a požární bezpečnosti staveb se konal na začátku září v aule Vysoké školy báňské v Ostravě. Hlavním tématem byly kromě bezpečnosti osob především legislativní změny, které jsou avizovány v oblasti stavebního práva. Organizátoři připomněli též 170 let od založení univerzity a pětadvacáté výročí Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství.
20.6.2019redakce
TZB-info doporučuje Portál TZB-info srdečně zve na další ročník konference Požární bezpečnost staveb, která se koná opět na veletrhu For Arch, a to ve středu 18. září 2019. Program je určen stavebním inženýrům, hasičům, specialistům požární ochrany, architektům, zájemcům o významné české památky a studentům v těchto oborech.
kpt. Ing. Martin Podjukl
5.6.2019redakce
Kpt. Ing. Martin Podjukl, vrchní komisař ve funkci vyšetřovatel požárů Ministerstva vnitra ČR, generálního ředitelství HZS ČR, odboru prevence, popisuje nejčastější příčiny požárů bytových domů, mezi které patří zejména nedbalost a úmysl. Vycházel ze statistik požárů velkých sídlišť v Plzni, Praze a Havířově.
21.5.2019Ing. Pavel Rybář, předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA
Recenzovaný Článek uvádí charakteristiku jednotlivých druhů stabilních hasicích zařízení a dokladuje, proč se v ochraně nevýrobních objektů před požárem považuje sprinklerová ochrana za dominantní.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


BEZPEČNÉ BYDLENÍ z pohledu technického vybavení
leták Bezpečně bydlení z pohledu technického vybavení

VIDEA



 
 
Reklama