Podpora energeticky úsporného bydlení je v rozpočtu SFŽP mezi největšími výdaji
Mezi největší předpokládané výdaje SFŽP ČR patří energeticky úsporné bydlení – projekty financované z Modernizačního fondu, včetně programů NZÚ a NZÚ Light a výrazné navýšení čerpání prostředků nad schválený objem v rámci výzev na podporu projektů vodohospodářské infrastruktury.
Vláda ČR schválila rozpočet Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) na rok 2025, který obsahuje příjmy a výdaje ve výši 45,5 miliardy korun.
- Nejvyšším očekávaným příjmem v roce 2025 budou příjmy od Evropské investiční banky na financování Modernizačního fondu, další významné příjmy jsou dány složkovými zákony, platbami za využívání přírodních zdrojů, znečišťování životního prostředí, splátkami poskytnutých půjček včetně úroků a příjmy z pokut za poškozování životního prostředí.
- Mezi největší předpokládané výdaje SFŽP ČR patří především podpora projektů na energeticky úsporné bydlení financovaných z Modernizačního fondu, včetně programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light a podpora v oblasti vodohospodářské infrastruktury.
SFŽP ČR zajišťuje zejména administraci Modernizačního fondu Národního programu Životní prostředí, vykonává činnosti zprostředkujícího subjektu v rámci Operačního programu Životní prostředí a Operačního programu Spravedlivá transformace. V oblasti úvěrů spravuje finanční nástroj u programu Oprav dům po babičce a poskytuje zvýhodněné půjčky pro spolufinancování finančně náročnějších projektů zejména v oblasti vodohospodářské infrastruktury.
„Kromě výdajů 45,5 mld. Kč, které byly aktuálně schváleny, se SFŽP ČR podílí i na administraci EU zdrojů z pozice tzv. zprostředkujícího subjektu. Tyto odhadované výdaje na rok 2025 v objemu více než 18 mld. Kč navýší objem prostředků do oblasti zlepšování životního prostředí, vč. pomoci regionům v transformaci, na téměř 63 mld. Kč,“ říká Petr Valdman, ředitel SFŽP ČR.
„Rád bych vyzdvihl finanční podporu na budování kanalizace, čistíren odpadních vod nebo vodovodních řadů, což je pro obce finančně náročnou záležitostí. O podporu byl vloni tak vysoký zájem, že na 283 kladně vyhodnocených projektů nezbyly finanční prostředky. Prosadil jsem proto další dvě dotační výzvy za 10 miliard. Tyto projekty zlepší dostupnost pitné vody a kvalitu čištění vod ve stovkách sídel. SFŽP ČR navíc dvěma miliardami podporuje výhodné půjčky pro menší obce, pro které je financování takto nákladných projektů často nepředstavitelné,“ komentuje rozpočet Petr Hladík, ministr životního prostředí, a dodává: „Klíčovým nástrojem pro financování modernizace České republiky je Modernizační fond, v jehož využívání jsme ve srovnání s ostatními státy jasným premiantem.“
Právě z Modernizačního fondu SFŽP ČR postupně čerpá prostředky, kterými financuje projekty v oblasti teplárenství, modernizace průmyslu a budování nových obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor ve veřejném a rezidenčním sektoru s důrazem na podporu nízkopříjmových a energetickou chudobou ohrožených domácností.
Celková alokace výzev dobíhajících z roku 2023 a nově vyhlašovaných v roce 2024 činí více než 100 mld. Kč.
Pro rok 2025, kdy budou financovány zejména projekty z výzev z předchozích let, předpokládá rozpočet výdaje přibližně 33 mld. Kč.