Financování z evropských fondů – přípravy na období 2028+ jsou v plném proudu. Co nás čeká?
S blížícím se novým programovým obdobím se již naplno rozběhly intenzivní diskuze o budoucích prioritách a podobě politiky soudržnosti po roce 2027. Jednání probíhají na evropské i národní úrovni.
Politika soudržnosti hraje dlouhodobě zásadní roli v rozvoji České republiky i celé Evropské unie. V Česku od roku 2004 podpořila více než 150 000 projektů, které prokazatelně přispěly ke zlepšení v oblastech dopravy, životního prostředí, sociálního začleňování nebo vzdělávání.
Politika soudržnosti patří mezi klíčové nástroje pro udržitelný rozvoj regionů a je významným nástrojem veřejných investic, který podporuje fungování jednotného trhu a zvyšování konkurenceschopnosti na evropské úrovni. Je proto nezbytné, aby byla zachována i v rámci nového víceletého finančního rámce. S ohledem na budoucí výzvy, kterým bude Evropa v následujících letech čelit – od klimatických změn přes energetickou soběstačnost až po demografické a bezpečnostní otázky – lze s jistotou předpokládat, že dojde k její modernizaci.
Pro Českou republiku je prioritou zachovat podporu pro celé své území, nastavit jednoduchá a stabilní pravidla a strategicky cílit prostředky s ohledem na specifické potřeby občanů v regionech.
S blížícím se novým programovým obdobím se již naplno rozběhly intenzivní diskuze o budoucích prioritách a podobě politiky soudržnosti po roce 2027. Jednání probíhají na evropské i národní úrovni. Za vyjednávání její tematické a legislativní podoby je zodpovědné Ministerstvo pro místní rozvoj, které plní roli Národního orgánu pro koordinaci.
Česká republika zahájila přípravy na období 2028+ již během svého předsednictví v Radě EU v roce 2022. Na národní úrovni probíhají jednání v pracovních skupinách a platformách, kde se setkávají zástupci implementační struktury spolu s hospodářskými, sociálními i územními partnery. Cílem je formulovat národní pozici České republiky, definovat klíčové oblasti pro financování z evropských fondů a navrhnout způsoby, jak zjednodušit jejich využívání.
Krok za krokem k období 2028+
Podívejte se, jaké důležité milníky nás při přípravách na nové programové období čekají:
Za 20 let našeho členství v unii evropské fondy podpořily v Česku přes 150 000 projektů. Celkem z nich země získala zhruba 1,9 bilionu korun.
„Letos máme už dvacetiletou zkušenost s politikou soudržnosti jako nástrojem růstu, konkurenceschopnosti a snižování rozdílů mezi regiony. Bez této unijní politiky by byla cesta k rozvoji naší země mnohem obtížnější a pomalejší – některé oblasti by stagnovaly úplně,“ uvedl Bartoš na 9. Kohezním fóru v Bruselu a dodal: „Politika soudržnosti se vyvíjí a je zde i prostor pro její další zjednodušování a modernizaci, přesto jsem přesvědčený, že by měla zůstat důležitým investičním nástrojem EU.“
Dobře měřitelným příkladem přínosu politiky soudržnosti je například:
- snížení dojezdového času do krajského města pro každou čtvrtou obec ČR. Především v Jihočeském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, kde vznikly delší úseky velkokapacitních silnic, obyvatelé ušetří v průměru 4,3 minuty,
- výrazně se také snížil počet lidí, kteří žijí v oblastech s nadlimitní úrovní znečištění ovzduší. Před deseti lety to bylo více než 26 % populace, dnes už jen 1,4 %,
- díky evropským penězům se zrekonstruovalo asi 570 památek,
- vysadilo se přes 3 miliony stromů,
- pořídilo se víc než 2 000 vozů pro veřejnou dopravu,
- také se zmodernizovalo nebo postavilo skoro 700 pracovišť Integrovaného záchranného systému. Oblastí, kde fondy EU pomohly, je ale daleko víc.