O kotlíkové dotace žádají skoro všechny kraje, Praha podá později
O dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroj je v krajích velký zájem. Podle ministerstva ŽP podalo žádosti do středy, kdy byl poslední termín, 13 krajů kromě Prahy.
V první výzvě se ucházejí o téměř tři miliardy korun, nejvíce Středočeský kraj skoro o 518 milionů korun. Praha má sice kompletně připravenou žádost, ale kvůli technickým problémům se ji ve středu nepodařilo doručit, informovala dnes ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
O dotaci hlavní město prý požádá dodatečně v nejbližších dnech, aby mohli co nejdříve vyhlásit výzvu pro občany, pokud tedy bude žádost schválena. Státní fond životního prostředí vyhodnotí žádosti do měsíce.
Podle ministra Richarda Brabce (ANO) jsou takzvané kotlíkové dotace specifické tím, že se vůbec poprvé dotacemi z Operačního programu Životní prostředí prostřednictvím krajů přímo podporují domácnosti. "Z operačního programu jako takového totiž nejde přímo poskytnout dotaci fyzickým osobám, proto jsou prvními žadateli v tomto případě kraje," uvedl. Peníze poskytnou kraje přímo lidem, domácnost může získat až 127.500 korun.
Brabec připomněl, že se v ČR podílejí lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem celými 38 procenty. Cílem ministerstva je do roku 2020 vyměnit 80.000 až 100.000 kotlů, čímž by se podle ministra měla zásadně ovlivnit kvalita ovzduší. V nejvíce znečištěných oblastech lidé získají o pět procent vyšší dotaci.
Například pro Moravskoslezský kraj, první region v zemi, kde se s výměnou kotlů začalo, je v první výzvě připraveno 469 milionů korun. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) usiluje o to, aby lidé na nové kotle získali další peníze z krajského rozpočtu, o podobné pomoci uvažuje například i město Ostrava.
"Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v Moravskoslezském kraji roste. Výměna jednoho kotle znamená úsporu emisí prachu v objemu až 100 kilogramů ročně," řekl nedávno ČTK. Kraj by mohl získat až 1,4 miliardy.
Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti, které budou mít pětiprocentní výhodu. MŽP chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80.000 starých kotlů, v první výzvě minimálně 20.000 kotlů.
Celkem chce úřad do krajů dodat z unijních dotací devět miliard korun a do roku 2020 vyhlásit tři výzvy. Od roku 2022 totiž nebude podle platného zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle první a druhé emisní třídy.