Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Ceny energií a paliv

Ceny dřevní štěpky

Ing. Vladimír Stupavský, Klastr Česká peleta:

Duben, 2025

Trh se dřevní štěpkou není uzpůsoben na maloodběratele a drobné koncové zákazníky. Jedná se především o průmyslové palivo. Cena se liší během roku, různých dodavatelů, nákladů na dopravu a jako všechna pevná paliva podléhá sezónním výkyvům. Cena je velmi často kalkulována za dodanou energie, tedy Kč/GJ, nikoli za váhu paliva (Kč/kg, Kč/t, Kč/q), jako to známe u standardních pevných paliv - pelety, brikety, uhlí, kusové dřevo. U pilařských provozů také může být štěpka kalkulována objemově, tedy v Kč/prms nebo po celých kamionech. Orientační cena se během roku pohybuje mezi 250 až 700 Kč/prms.

Dřevní štěpka vzniká jako zbytkový produkt při zpracování dřeva či jeho cíleným drcením. Její původ může být odvozen i od pravidelných úprav stromů v ovocných sadech, údržby porostů okolo silnic atp. Řadíme jí mezi pevná biopaliva a používá se např. k výrobě tepla nebo elektřiny. Svým charakterem je palivem spíše pro průmyslové kotelny a pro vytápění malých objektů je používána pouze okrajově. Vyžaduje kotle konstrukčně přizpůsobené měnícím se vlastnostem štěpky.

Obsah vody čerstvé štěpky dosahuje více než 55 % a v tomto stavu je štěpka k topení nevhodná. Štěpku je třeba sušit na použitelnou vlhkost pod 30 %, kdy klesne její objemová hmotnost na cca 250 kg/m3 a výhřevnost se zvýší přes 10 MJ/kg. Výhřevnost štěpky je nepřímo úměrná obsahu vody a pohybuje se orientačně od 10 do 16,5 MJ/kg.

 
 
Reklama