Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Zákazníci Pražské plynárenské, zafixujte si nejvýhodnější ceny energií na trhu

Pražská plynárenská nově nabízí ještě lepší ceny, ostatní ale již elektřinu a plyn začínají zdražovat. Díky novým nabídkám ze začátku února se radikálně změnila tabulka s doporučenými produkty. Kam teče proud v Evropě, který stát nejvíce vyrábí a který je největší dovozce. Ceny energií na burzách v ČR nadále pokračují v růstu.

Kalkulátor cen energií TZB-info

Pražská plynárenská opět zlevňuje, SPP a Vemex nestačí tempu a odpadávají

Další dodavatelé měnili ceníky od prvního února, bohužel tito dodavatelé zveřejnili ceníky později, takže jsem je nemohl kompletně zařadit do minulého článku.

Pražská plynárenská zveřejnila nové produkty určené pro všechny kategorie zákazníků, pro domácnosti i pro malé firmy u elektřiny, tak u plynu pro domácnosti. Nejvýznamnější změnou v nových produktech STABILITA NA ROK (2,3) proti minulosti je to, že nabídky nejsou již určeny pouze pro akvizici nových zákazníků, ale i pro stávající zákazníky. Zejména v tuto dobu, kdy ceny elektřiny a plynu na trhu rostou, je výhodné si ceny zafixovat a není třeba nic měnit a přecházet jinam.

Nové tarify jsou vlastně oficiálními retenčními nabídkami s tím, že stávající zákazníci díky této možnosti významně ušetří ve srovnání s produktem s nefixovanou cenou. Například zákazník se spotřebou plynu 12 MWh za rok a základním produktem STANDARD, který si vybere tříletý produkt STABILITA NA 3 ROKY, ušetří 5 661 korun. Navíc zákazníci jako odměnu mohou očekávat bonus až 6 000 Kč (pro obě komodity s délkou závazku 3 roky).

Domácnost, která topí elektřinou a má základní produkt BEZ ZÁVAZKU při spotřebě VT/NT 1/7MWh, ušetří až 9 867 Kč. Podobně uspoří ty domácnosti, které mají nyní měsíční fix.

Pražská plynárenská nabízí vždy tři varianty produktu se závazkem na jeden, dva nebo tři roky a s fixní cenou po celou dobu závazku. Proti minulým produktům obchodník zlevnil elektřinu až o 200 Kč. Cena na tři roky je podobná jako předchozí nejvýhodnější nabídka Vánoce, ale s delší dobou fixace. To samé platí pro plyn, jen cena se snížila až o 50 Kč/MWh.

Obchodník tímto krokem zřejmě reaguje na problémy s úbytkem zákazníků v souvislosti s velkou aktivitou konkurence, což je obdobné u dalších významných dodavatelů. Ostatním obchodníkům se do tohoto kroku moc nechce, protože to pro ně znamená pokles tržeb. Je ale pravdou, že hlavní dodavatelé v poslední době výrazně zlevnili ceníky svým zákazníkům.

Ostatní dodavatelé energií naopak zdražovali

SPP CZ aktualizoval svoji nabídku elektřiny i plynu. Jedná se o tři produkty v obou komoditách, se závazkem na jeden, dva nebo na tři roky. Produkty se závazkem na více než rok jsou vždy s odstupňovanou cenou, přitom u každého produktu jsou určitý rok závazku stejné ceny bez ohledu na délku závazku.

Obchodník tentokrát zvyšoval ceny jak u elektřiny, tak u plynu. Nejvíce rostly ceny u prvního roku závazku (u elektřiny o 159 Kč/MWh, u plynu o 80 Kč/MWh). Naopak u časově nejvzdálenějšího roku závazku se ceny proti minulé verzi ceníky zdražily málo (u elektřiny o 40 Kč a u plynu o 9 Kč/MWh).

Nabídky SPP jsou určeny pouze pro nové zákazníky, pro stávající zákazníky jsou k dispozici prolongační ceníky s vyšší cenou a se závazkem na rok.

Vemex Energie od 6. února nabízí nový produkt, který je se závazkem do 31. 12. 2026 a s garancí fixní ceny plynu. Je to novinka v jeho nabídce, protože dříve obchodník nabízel pouze produkty se závazkem a fixací na 12 nebo na 24 měsíců od začátku dodávek.

Sice nemáme srovnatelný produkt, ale v pořadí výhodnosti je tento produkt méně výhodný, než jsou ceníky na 12 nebo na 24 měsíců, které obchodník zatím také nabízí.

Novinky uvedené v tabulce jsou srovnány od nejnižší ceny komodity a stálého platu. Není zde brán zřetel na bonusy poskytnuté obchodníkem. Červené ceny znamenají zvýšení ceny proti srovnatelnému předchozímu ceníku, zelené naopak ukazují na zlevnění. U černých cen buď není srovnání, nebo se cena neměnila. V tabulce nejsou všechny změny, jen ty nejvýznamnější.

Tab. 1: Přehled nových ceníků zveřejněných za poslední týden (zeleně – pokles ceny proti srovnatelným produktům, červeně – růst ceny)
Tab. 1: Přehled nových ceníků zveřejněných za poslední týden (zeleně – pokles ceny proti srovnatelným produktům, červeně – růst ceny)

Nejlepší oficiální nabídky elektřiny a plynu určené ke sjednání

Tabulka s doporučenými produkty obsahuje především nové nabídky platné od začátku února. Je vidět, že stále trvá velký konkurenční boj, ať už díky těmto nabídkám nebo díky podpultovým, neoficiálním nabídkám zprostředkovatelů. Myslím si, že v současné době je dobré si cenu zafixovat, protože cena na burzách je o poznání vyšší. V případě poklesu velkoobchodních cen energií nebudou ceny pro domácnosti klesat tak hodně a tak rychle.

Z tabulky zmizel spotový produkt, protože jeho cena (cenový průměr za posledních 12 měsíců) neustále roste a pro ty domácnosti, které spotový trh mají a neregulují si podle cen spotřebu, není výhodný.

Tab. 2: Přehled nejvýhodnějších nabídek na trhu s elektřinou a s plynem (zeleně – novinka na trhu, ** - nabídka s bonusem, který je zohledněn v pořadí)
Tab. 2: Přehled nejvýhodnějších nabídek na trhu s elektřinou a s plynem (zeleně – novinka na trhu, ** - nabídka s bonusem, který je zohledněn v pořadí)

Česko vyváží elektřinu, když je dražší, a dováží, když je levnější*

Česko zůstává významným exportérem elektřiny. V roce 2024 dosáhly obchodní toky z Česka 13,7 TWh elektřiny, zatímco dovoz 7,3 TWh. Saldo ve výši 6,4 TWh potvrdilo exportní bilanci České republiky. Export je ale nejnižší od roku 1999, tedy posledního roku před spuštěním jaderné elektrárny Temelín. Podle poradenské společnosti EGU pokles salda i přes zachování čisté exportní pozice souvisí s probíhající transformací energetického mixu a efektivnějším využíváním evropského trhu v době, kdy je k dispozici nadbytek levné elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Naše propojení s okolními zeměmi umožňuje reagovat na cenové rozdíly a využívat příležitosti na trhu. Česká soustava zdrojů umí vyvážet elektřinu v době vyšší ceny, a naopak dovážet levnější v období nadbytku,“ uvedl Michal Kocůrek, řídící konzultant EGU, a dodal: „Nejvíc elektřiny, konkrétně 5,1 TWh, jsme vyvezli do Rakouska, a to v časech, kdy byly ceny průměrně o 3 % vyšší, než byl celoroční průměr na spotovém trhu v ČR, který dosahoval 85 EUR/TWh.

Cena dovážené elektřiny pak byla díky nadbytku na evropském trhu o 26 % nižší oproti celoročnímu průměru na domácím spotovém trhu. Největší objem dovozu byl z Německa (4,7 TWh, což bylo 65 % celkového importu) při cenách o 30 % nižších než český roční spotový průměr. Druhým nejvýznamnějším byl dovoz z Polska s 20% podílem a při cenách o pětinu nižších oproti tuzemskému spotovému průměru.

Rok 2024 potvrdil pozici Francie jako hlavního exportéra elektřiny v Evropě, když její čistý vývoz přesáhl 87 TWh. Tato elektřina směřovala hlavně do Itálie, největšího dovozce v EU (49,7 TWh), a do Velké Británie. „Francie má výhodu velkého množství téměř bezemisní výroby z jaderných elektráren, jejichž provoz Německo prozatím neuváženě ukončilo. Francie tak hned po specifické Skandinávii nejen udržuje nejnižší spotové ceny v Evropě, ale také podporuje ostatní země výraznými dovozy,“ konstatoval Michal Macenauer, ředitel strategie EGU.

Německo upevnilo svou nově nabytou roli dovozce. Čistý import dosáhl v roce 2024 téměř 25 TWh. Ekonomicky výhodnější je pro něj dovážet bezemisní elektřinu než vyrábět elektřinu z fosilních zdrojů.

Analýza spotových cen elektřiny ukazuje, že ve Francii dosahovaly spotové ceny nejnižšího průměru v EU (58 EUR/MWh), přičemž ještě levnější elektřina byla na skandinávských trzích, kde se průměrné spotové ceny držely pod 50 EUR/MWh. Německo a Švýcarsko zůstaly těsně pod hranicí 80 EUR/MWh a nejdražší elektřina byla v Itálii (přes 100 EUR/MWh) a v zemích jihovýchodní a východní Evropy, které až na výjimky patří k čistým dovozcům elektřiny. V ČR byl v roce 2024 průměr 85 EUR/MWh.

Výhled na rok 2025

EGU neočekává zásadní změny toků elektřiny v roce 2025. Francie zůstane výrazně největším vývozcem elektřiny a na opačném konci Itálie největším dovozcem. Také Německo bude dále navyšovat dovoz levnější elektřiny zejména z Francie a ze Švédska, tedy ze zemí vyrábějících elektřinu převážně nízko- či bezemisně.

Česko pravděpodobně dále sníží svůj celkový export elektřiny, zatímco výroba z uhlí a plynu zůstane klíčovou součástí tuzemského energetického mixu. Přestože se stále více elektřiny dováží z nízkoemisních zdrojů v okolních zemích, uhlí a plyn si udrží nezastupitelnou stabilizační roli v obdobích, kdy fotovoltaické a větrné elektrárny nedokáží pokrýt poptávku.

Cena elektřiny z fosilních zdrojů přitom může být v roce 2025 mírně vyšší. Hlavními důvody jsou dražší plyn, očekávaný růst cen emisních povolenek a nižší celkové využití těchto zdrojů. Vyšší náklady negativně ovlivní provozní výsledky uhelných a plynových elektráren. „Převážná většina uhelných zdrojů ale ani v roce 2025 neukončí svůj provoz,“ doplnil M. Macenauer.

Tab. 3: Ceny elektřiny a plynu na burzách v ČR se srovnáním proti předchozímu týdnu
Tab. 3: Ceny elektřiny a plynu na burzách v ČR se srovnáním proti předchozímu týdnu

*Z tiskové zprávy společnosti EGU

 
 
Reklama