Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ERÚ prošetřuje dodavatele energií kvůli podezřelému ukončování fixací cen a předčasnému vypovídání smluv

Již v průběhu září se na Energetický regulační úřad (ERÚ) obrátilo několik stovek spotřebitelů se stížnostmi na jednostrannou změnu „fixované" ceny ze strany společností Bohemia Energy a Europe Easy Energy. Nyní počet těchto spotřebitelských podání dosahuje několika set každý den.

U společností Bohemia Energy a Europe Easy Energy, které mj. spadají do stejné podnikatelské skupiny, prošetřuje ERÚ možné porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně podezření na užití zakázaných nekalých obchodních praktik.

„Stížností na chování těchto dvou firem se u nás schází extrémní množství, proto jsme se rozhodli výjimečně informovat veřejnost o našich krocích již ve fázi zahájení šetření. Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Výsledek šetření úřad nesmí předjímat, obecně však za porušení zákona o ochraně spotřebitele může ERÚ uvalit až pětimilionovou pokutu. V krajních případech, kdy dochází k opakovanému a závažnému porušování zákonů, pak může úřad přistoupit až k odebrání licence. V minulosti nejvyššímu postihu čelila například společnost Stabil Energy, takže by nešlo o první případ.

Třetí ze jmenovaných společností, Lumius, zase zákazníkům rozesílá sdělení, kde jim oznamuje ukončení dodávek plynu. Mezi oslovenými zákazníky jsou přitom i teplárny, které dodávají teplo do domácností. Současně společnost do systému operátora trhu již zadává požadavky na zkrácení dodávek plynu.

Kdyby společnost Lumius vyhlásila úpadek, o její odběratele by se postaral dodavatel poslední instance, s výjimkou těch, jejichž odběr přesahuje 630 megawatthodin plynu ročně. Zvolený postup, kdy společnost ukončila dodávky pouze některým zákazníkům, ale v praxi znamená, že si všichni oslovení odběratelé musejí okamžitě sehnat nového dodavatele. To jim způsobuje komplikace například ve vztahu k lhůtám vyplývajícím ze zákona o veřejných zakázkách. Počítat musejí navíc s tím, že jim nový dodavatel nabídne dodávku za aktuální, násobně vyšší cenu, než měli sjednanou s původním dodavatelem. Problémem se navíc nyní ukazuje i získání nového dodavatele, který by mohl pro nové zákazníky energii zajistit.

„Věříme, že kroky úřadu budou důraznou výstrahou všem dodavatelům, kteří by své obtíže chtěli řešit na úkor spotřebitelů v rozporu se zákony. Smlouvy se mají plnit, a to platí pro obě strany, i za současných podmínek, kdy ceny energií na burzách dramaticky rostou. Pokud naše řízení potvrdí jednání obchodníků v rozporu se smlouvami nebo případné jiné protiprávní jednání, podá ERÚ trestní oznámení na jednatele takovýchto společností. Vzhledem k závažnosti a nebývalému rozsahu tohoto jednání je poženeme k osobní odpovědnosti," varuje Stanislav Trávníček.

 
 
Reklama