Vytápění větrání instalace
Ročníky: 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
VYTÁPĚNÍ - OBNOVITELNÉ ZDROJE
MATUŠKA
Výkonnost solárních kolektorů - 1. část: Základní parametry
Autor přehlednou formou seznamuje čtenáře v celé šíři s problematikou měření fototermálních kolektorů slunečního záření a významem naměřených hodnot pro popis chování. Přesně vymezuje pojmy především vztažných ploch a na praktických příkladech ukazuje rozdíly účinností vzniklé jejich různou interpretací. Je uvedena teoretická analýza účinnosti a výkonu solárního kolektoru, vyjádřena s ohledem na střední teplotu teplonosné kapaliny. Autor se také zabývá chováním kolektoru v šikmých svazcích. Je uvedena analýza výkonu kolektoru experimentálním zjištěním modifikátoru úhlu dopadu (IAM).
VYTÁPĚNÍ
BAŠTA
Paralelní a sériové řazení kotlů
Článek pojednává o paralelním a sériovém řazení kotlů, regulovaných v kaskádě. Jsou uvedeny výhody a nevýhody obou způsobů zapojení a na příkladu paralelního zapojení kotlů popsáno regulační chování takovéto kaskády.
OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE
SRDEČNÝ, BERANOVSKÝ
Možnosti využití fotovoltaiky v panelových domech
Článek shrnuje možnosti instalace fotovoltaických panelů na panelové domy, uvádí výhody a nevýhody různých řešení, porovnává energetický zisk z fotovoltaiky při různém umístění panelů.
JAROŠ, KOLBÁBEK
Energetický a ekonomický přínos zemního výměníku tepla v teplovzdušném vytápěcím systému s rekuperací
Předkládaný článek se zabývá energetickou simulací celoročního provozu zemního výměníku tepla, který je součástí systému teplovzdušného vytápění a větrání nízkoenergetického rodinného domu v severomoravském regionu. V zjednodušeném modelu, vytvořeným v programu TRNSYS, je posouzen energetický a ekonomický přínos ZVT v otopném i letním období.
VĚTRÁNÍ, KLIMATIZACE, CHLAZENÍ
JANOTKOVÁ, PAVELEK, PAVELEK
Použití vizualizačních metod pro sledování proudění vzduchu ve větraných a vytápěných prostorech
Příspěvek se zabývá použitím vizualizačních metod pro sledování proudění vzduchu ve větraných a vytápěných prostorech. Jsou uvedeny kontaktní metody, především metoda kouřová, často používaná v praktických aplikacích, metoda PIV (Particle Image Velocimetry), používaná v laboratorních podmínkách a také poměrně nová metoda používající ke zviditelňování neizotermních proudů termovizi. Pozornost je věnována také bezkontaktním metodám, ke kterým lze řadit např. metody interferometrickou a velkoplošnou šlírovou pro zviditelňování neizotermních vzduchových proudů. V příspěvku jsou uvedeny ukázky z vizualizačních záznamů, které poskytují cenné kvalitativní informace o tvarech proudů, o jejich dosahu a také o interakci s okolím. Dále jsou zmíněny možnosti kvantitativního vyhodnocení pořízených záznamů doplněné o příklady získaných výsledků. K vyhodnocování záznamů z kouřové metody a interferometrie je používán vlastní software.
KIC, ZAJÍČEK
Větrání haly pro výkrm kuřat
Nutnost přesného řízení teplot, vlhkosti a rychlosti proudění jsou důvodem pro využití různých simulačních metod jako vhodného a progresivního nástroje v projekci a výzkumu. Cílem tohoto příspěvku je numerická analýza větrání haly pro výkrm brojlerů v průběhu letního období s využitím CFD softwaru Fluent. Specifické problémy hal pro intenzivní výkrm kuřat jsou dány zejména tím, že kuřata jsou chována trvale v hale od prvního dne života (při hmotnosti několika gramů) do ukončení výkrmu (až po hmotnost několika kilogramů). Problémy tvorby vnitřního prostředí jsou nejvýraznější v létě ke konci výkrmového období a v zimním období po naskladnění malých jednodenních kuřat.
VĚTRÁNÍ, KLIMATIZACE
SCHWARZER
Rychlosti v neizotermním proudu podél svislé stěny
V článku je analýza zákonitostí vývoje rychlostního a teplotního pole neizotermního proudu chladného vzduchu podél svislé stěny, vystupujícího z horizontální štěrbiny nízkou rychlostí. Přívod vzduchu byl štěrbinou o šířce 0,05 a 0,1 m, 4 m dlouhou, přilehlou ke svislé stěně, při rychlosti výtoku 0,2 a 0,4 m/s, a teplotě vzduchu o 3 až 10 K chladnějším než v okolí. Je ukázán vliv vztlakových sil na průběh rychlostí v proudu.
HYGIENA
ŠERKS, LYČKA
Termická hygienizace a využití kalů při spalování pelet
Autoři teoreticky popisují proces termické hygienizace kalu a uvádějí praktické řešení v podobě schématu a časových průběhů pro konkrétní zařízení. V poslední části polemizují s nároky legislativy, příslušející problematice spalování kalů.
FACILITY MANAGEMENT, PROVOZ,-ŘÍZENÍ
PTÁČEK
Servis a údržba VZT zařízení v současné ekonomické situaci.
Původně se jedná o příspěvek, který zazněl na doprovodném programu Společnosti pro techniku prostředí na výstavě AQUATHERM 2009 konaném dne 27. 11. 2009. Příspěvek je praktickým zhodnocením zkušeností odborné firmy při vykonávání servisních činností v oboru klimatizace a vzduchotechniky.
NORMALIZACE
LAJČÍKOVÁ
Nové technické normy
LEGISLATIVA, NORMALIZACE
CIKHART
Problematika měření a indikace tepla pro vytápění v evropské a naší legislativě.
Autor článku se podrobně věnuje evropské legislativě ve vztahu k české především pro oblasti ústředního vytápění budov a přípravy teplé vody. Článek se zabývá směrnicí 93/76/EHS z oblasti zásobování teplem a směrnicí Evropského parlamentu a rady 2006/32/ES O energetické účinnosti u konečných uživatelů a energetických službách a hodnotí jejich dosažení v českých podmínkách.
FIREMNÍ INFORMACE
JANKA
Nové obchodní aktivity společnosti JANKA ENGINEERING, s.r.o.
BUDERUS
Malý, ale šikovný - nový kondenzační kotel Buderus
DAIKIN
Nová technologie pro vysokoteplotní tepelná čerpadla
JANKA
Nové obchodní aktivity společnosti JANKA ENGINEERING, s.r.o.
EBMPAPST
Radical - Zvýšení účinnosti radiálních volně oběžných kol, díky novému konceptu geometrie
CS MTRADE
Náhrada klimatizačních systémů s chladivem R22 a R407C Replace
BELIMO
Nový pohled na regulaci průtoku v aplikacích topení/chlazení od společnosti Belimo
TESTO
Grafické zobrazení analýzy spalin
Příloha - Směrnice STP Operativní teplota v praxi